Zamknij

MCH w morfologii krwi: poniżej i powyżej normy. Jak odczytać wynik?

31.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 06:42

Masz przed sobą wynik morfologii krwi i zastanawiasz się, co oznacza skrót MCH? Parametr ten oznacza średnią masę hemoglobiny w erytrocycie. Zarówno niskie, jak i wysokie MCH może świadczyć chorobie. Dowiedz się, kiedy MCH jest powyżej, a kiedy poniżej normy. 

MCH w morfologii krwi
fot. Shutterstock

MCH to wskaźnik oznaczany w morfologii krwi. MCH (z ang. mean corpuscular hemoglobin) to średnia waga hemoglobiny w czerwonej krwince. Średnia ta otrzymywana jest z podzielenia stężenia hemoglobiny przez liczbę erytrocytów. Wartość MCH podaje się w pikogramach na komórkę (1 pikogram = 10-12 g).

Norma MCH w morfologii krwi wynosi 27-32 pg u obydwu płci.

Czym jest hemoglobina? To czerwony barwnik krwi, białko zawarte w erytrocytach, czerwonych krwinkach, którego podstawową funkcją jest transport tlenu i dwutlenku węgla. Hemoglobina zapewnia natlenienie tkanek i organów, które bez tlenu nie mogłyby normalnie pracować i zachować swojej funkcji w organizmie. Hemoglobina pobiera tlen w płucach, transportuje go i uwalnia w poszczególnych tkankach. Zapewnia również zwrotny transport dwutlenku węgla, dzięki czemu może on zostać wydalony z organizmu. Ważne jest, aby każda z krwinek czerwonych posiadała odpowiednią ilość hemoglobiny.

Warto wiedzieć, że wynik MCH interpretuje się wraz z wynikiem MCHC - razem pozwalają na ocenę ilości hemoglobiny znajdującej się w pojedynczym erytrocycie.

MCH niskie 

Niskie (zmniejszone) MCH sugeruje niedokrwistość z niedoboru żelaza, które jest niezbędne do produkcji hemoglobiny. Niskie MCH może również wskazywać na talasemię -chorobę uwarunkowaną genetycznie, w której dochodzi do zmniejszenia syntezy hemoglobiny. 

Inną przyczyną niskiego MCH mogą być zaburzenia utylizacji żelaza.

Niskie MCH może występować u osób nadużywających alkohol.

MCH wysokie

Zwiększenie MCH występuje rzadko. Przyczyną takiego stanu może być sferocytoza wrodzona. Jest to choroba, w której erytrocyt (czerwona krwinka) przybiera kształt kulisty zamiast dyskowatego, a zwiększenie MCH (i jednocześnie MCHC) spowodowane jest częściowym odwodnieniem erytrocytów i zagęszczeniem znajdującej się w nim hemoglobiny.

Podwyższone MCH może także oznaczać może niedokrwistość z niedoboru witaminy B12.

MCH powyżej normy pojawia się również u niemowląt i noworodków.

Badanie MCH

MCH oznaczane jest w morfologii krwi. Badanie polega na pobraniu próbki krwi z dołu łokciowego i poddaniu jej analizie. Na badanie krwi pacjent powinien zgłosić się na czczo.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.