Zamknij

Linie na dłoniach nie tylko do wróżenia. Jakie mają zadanie?

25.06.2020 12:49

Linia życia, serca, głowy, losu - wielu osobom linie na dłoni kojarzą się głównie z chiromancją, czyli z popularnym wróżeniem z dłoni. Niewielu zastanawia się, dlaczego na dłoniach są linie, czy pełnią one jakąś funkcję? Linie te są niezwykle potrzebne, bo bez nich wewnętrzna część dłoni byłaby zupełnie nieruchoma.

Po co nam linie na dłoniach?
fot. Shutterstock

Wewnętrzna część dłoni człowieka nie jest idealnie gładka, jest poprzecinana liniami biegnącymi w różnych kierunkach. Siatka długich i krótkich linii sprawia, że powierzchnia dłoni jest pomarszczona, ale nie bez powodu. Linie dłoni pełnią bardzo ważne zadanie.

Po co człowiekowi linie na dłoniach?

Z naukowego punktu widzenia zmarszczki (linie) na dłoni lub zgięciu dłoni pomagają rozciągnąć i ścisnąć skórę dłoni. Mogą również pomóc w rozpoznaniu niektórych schorzeń.

Kiedy zaciskasz dłoń, linie (zmarszczki) zapewniają ścieżkę składania skóry bez zwijania się i ułatwiają chwytanie przedmiotów. 

Ludzkie ręce rozwijają fałdy dłoniowe już około 12. tygodnia ciąży i są obecne na dłoni dziecka, gdy się rodzi. Według National Institutes of Health większość ludzi ma trzy widoczne zmarszczki na powierzchni dłoni, ale czasami jest tylko jedno zagięcie.

Posiadanie tylko jednego zagięcia dłoniowego może wskazywać na nieprawidłowy rozwój. Czasami występuje u niemowląt z chorobami takimi jak zespół Downa lub alkoholowy zespół płodowy FAS

Grubość i liczba zagnieceń na dłoniach zależą również od takich czynników jak historia rodziny i rasa człowieka.

Źródło: livescience.com