Obserwuj w Google News

Leukocyty w moczu: przyczyny, objawy. O czym świadczy ich obecność?

3 min. czytania
Aktualizacja 23.01.2021
16.10.2018 12:26
Zareaguj Reakcja

Leukocyty w moczu (szczególnie ich podwyższony poziom) nie powinny być lekceważone. Przekroczonej normy nie można ignorować, gdyż może to być jeden z objawów poważnych chorób nerek. Koniecznie sprawdź, na jakie poważne dolegliwości mogą wskazywać leukocyty w moczu w ciąży, u dziecka i dorosłego człowieka. 

Badanie moczu - leukocyty
fot. Shutterstock

Leukocyty inaczej krwinki białe to komórki układu odpornościowego. Mają bardzo ważną funkcję w organizmie. Są odpowiedzialne za niszczenie patogenów, czyli bakterii, wirusów, grzybów. Leukocyty pochłaniają patogeny, dodatkowo produkują przeciwciała do walki z nimi. O ich ilości w organizmie decyduje proces chorobowy, gdy ten się pojawia liczba leukocytów, gwałtownie wzrasta. Podwyższony poziom leukocytów w moczu może wskazywać na grypę, ale także na poważną chorobę nerek.

Leukocyty w moczu w ciąży

Leukocyty w moczu w ciąży powodują niepokój u wielu przyszłych mam. Jednak ich obecność nie powinna od razu powodować paniki - ich niewielka ilość jest dopuszczalną normą. 

Norma leukocytów w ciąży

Norma leukocytów w ciąży wynosi od 1 do 5 w polu widzenia. Więcej niż 10 leukocytów, które zostały wykryte podczas rutynowego badania, powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Jakie mogą być przyczyny obecności podwyższonego poziomu leukocytów w ciąży?

Nadmierna ilość krwinek białych w moczu może być spowodowana zakażeniem lub stanem zapalnym układu moczowego. Najczęściej jest to jednak drobna infekcja, która w ciąży bardzo często się zdarza. Wpływ na to ma macica oraz ucisk dziecka, który nie pozwala na całkowite opróżnienie pęcherza przez przyszłą mamę. A to wpływa na rozmnażanie się bakterii w pęcherzu. 

Potencjale choroby, które powodują podwyższony poziom leukocytów w moczu w ciąży to:

  • grzybica pochwy,
  • zakażenie układu moczowego,
  • zakażenie nerek,
  • zapalenie pęcherza,
  • białkomocz.

Leukocyty w moczu u dziecka

Podobnie jak u dorosłych i kobiet w ciąży, niewielka ilość leukocytów (także u dzieci) jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Ich zbyt wysoki poziom może świadczyć o chorobach układu moczowego, między innymi: zapaleniu pęcherza, bezobjawowego zakażenia układu moczowego, bezobjawowego bakteriomoczu, zapaleniu cewki moczowej lub odmiedniczkowym zapaleniu pęcherza. 

Leukocyty w moczu – norma u dorosłego człowieka 

U zdrowego człowieka można zaobserwować leukocyty w moczu – niewielką liczbę (1 do 5 leukocytów). Niepojący stan jest wtedy, kiedy ich poziom jest podwyższony. Jednak nie można martwić się na zapas! W większości przypadków leukocyturia, czyli podwyższony poziom leukocytów w moczu, towarzyszy łagodnym infekcjom. Wysoki poziom białych krwinek wymaga wykonania dalszych badań diagnostycznych w celu wykluczenia lub potwierdzenia poważnych chorób.

Podwyższone leukocyty w moczu u dorosłego człowieka - jakie są przyczyny?

Obecność białych krwinek w moczu (leukocytów) najczęściej świadczy o infekcjach, które rozwijają się w układzie moczowym. Inne przyczyny wysokiego poziomu leukocytów w moczu to także:

  • Śródmiąższowe zapalenie nerek

Śródmiąższowe zapalenie nerek rozwija się poza kłębuszkami nerkowymi. Choroba może doprowadzić do niewydolności nerek. Jednym z objawów śródmiąższowego zapalenia nerek jest tępy ból w okolicy lędźwiowej oraz wysypka na skórze.

  • Kamica nerkowa

Jednym z objawów kamicy nerkowej jest kolkowy ból także w okolicy lędźwiowej. Dolegliwości bólowe nasilają się w trakcie ruchu. Inne symptomy to także gorączka i krew w moczu.

  • Zapalenie przydatków

Wysoki poziom leukocytów w moczu może oznaczać także zapalenie jajowodów i jajników. Objawy to ból w okolicy lędźwiowej, ogólne osłabienie, gorączka lub podwyższona temperatura ciała.

  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Choroba ma podłoże bakteryjne. Główne objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to ból brzucha, gorączka oraz skąpomocz, a także obecność erytrocytów w moczu. Choroba może doprowadzić nawet do niewydolności nerek.

  • Kłębuszkowe zapalanie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek najczęściej jest następstwem po innych zakażeniach wirusowych lub bakteryjnych. W wielu przypadkach są to infekcje skóry lub gardła. W kłębuszkach zbierają się liczna grupa antygenów bakterii, co przyczynia się do wystąpienia stanu zapalnego. Choroba objawia się krwiomoczem. W niektórych przypadkach kłębuszkowe zapalenie nerek może doprowadzić do niewydolności nerek.

  • Nowotwór pęcherza moczowego

Guz w obrębie pęcherza moczowego najczęściej pojawia się u osób starszych, jednak nowotwór może wystąpić także u osób młodych. Jednym z objawów tego poważnego stanu chorobowego jest krwiomocz.

  • Zapalenie wyrostka robaczkowego

Podwyższony poziom leukocytów w moczu może świadczyć także o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Objawia się ono bólem w okolicy pępka, nudnościami i w niektórych przypadkach także wymiotami. Inne symptomy to także podwyższona temperatura ciała, która nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Dolegliwości bólowe przy zapaleniu wyrostka robaczkowego nasilają się podczas ruchu i kaszlu.

Podwyższony poziom leukocytów w moczu może być też wynikiem reakcji na leki. Pozostałe przyczyny to także zbyt duży wysiłek sportowy, odwodnienie, obecność ciał obcych w cewniku moczowym, a także przewlekła niewydolność krążenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.