Zamknij

Krwawienie z nosa nie zawsze jest niewinne. Kiedy z nosa leci krew?

21.08.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 13:27

Krwawienie z nosa jest jednym z najczęściej występujących zjawiska. Szacuje się, krwawienie wystąpiło przynajmniej raz w życiu u ponad 60 proc. populacji. Zazwyczaj krwi nie jest dużo i krwotok da się szybko opanować. Trudne do opanowania, wymagające interwencji chirurga krwotoki dotyczą zaledwie 10 proc. osób z krwawiącym nosem. Sprawdź, dlaczego czasami leci krew z nosa. Co może być przyczyną krwotoków i jak je powstrzymać?

Przyczyny krwawienia z nosa
fot. Shutterstock

Krwawienie z nosa wydaje się błahym, dosyć często występującym zjawiskiem. Może występować z bardzo wielu przyczyn, choć często nie mamy pojęcia, dlaczego nagle z nosa polała się krew.

Nic dziwnego, że raz na jakiś czas pojawi się krwawienie. Nos, a w zasadzie jama nosowa, jest bowiem bardzo bogato unaczyniona. To niezbędne do pełnienia takich funkcji jak: ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza.

Choć krwawienie z nosa ma zazwyczaj łagodny przebieg i przechodzi samoczynnie po krótkim czasie. To częste epizody krwawienia lub niemożliwy do powstrzymania krwotok mogą być stanem poważnym zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka.

Dlaczego z nosa leci krew?

Często krwawienie z nosa wywołane jest przyczynami miejscowymi, takimi jak:

 • Urazy, a wśród nich popularne dłubanie w nosie, a także uderzenia, wdychanie substancji drażniących oraz uraz w jamie nosowej powstałe w czasie wykonywania zabiegów.
 • Stan zapalny obejmujący na przykład zapalenie zatok przynosowych i ostry stan zapalny górnych dróg oddechowych.
 • Nadmierne wysychanie błony śluzowej nosa.
 • Zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa, powodowany najczęściej nadużywaniem kropli do nosa obkurczających błonę śluzową i przyjmowaniem kokainy.
 • Ubytki w przegrodzie nosa.
 • Choroby z tworzeniem ziarniny, w tym gruźlica, ziarniniakowatość Wegenera, kiła.
 • Nowotwory jam nosa, zatok, nosogardła.

Jednak w ok. 70 proc. przypadków za krwawienie z nosa odpowiedzialne są przyczyny ogólne m.in.:

 • Choroby ukłądu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, przewlekła niewydolność krążenia.
 • Wrodzone skazy krwotoczne, takie jak małopłytkowość i hemofilia.
 • Nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi po lekach (heparyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe).
 • Wyniszczenie organizmu.
 • Choroby zakaźne, m.in. mononukleoza zakaźna, odra, dur brzuszny.
 • Mocznica i niewydolność wątroby.
Warto pamiętać, że krwawienie z nosa nie jest tylko problemem laryngologicznym i może mieć zupełnie inne podłoże.

Co zrobić, gdy z nosa zacznie lecieć krew?

Należy usiąść spokojnie i pochylić się nieco do przodu. Skrzydełka nosa można lekko uciskać przez kilka minut, a krew spływającą do gardła wypluwać, nie połykać.

Warto zastosować zimny okład na kark i grzbiet nosa, który zwęzi naczynia krwionośne.

Po ustaniu krwawienia warto nawilżyć jamę nosową solą fizjologiczną i odpoczywać przez jakiś czas.

 • Uwaga! Jeśli krwawienie nie ustaje mimo starań, należy zgłosić się do lekarza laryngologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Jak leczyć krwawienie z nosa?

Jeśli krwawienie nie ustaje, konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, który postara się zlokalizować miejsce krwawienia i zatamować krwotok. Z pewnością konieczne będzie także wykonanie dodatkowych badań, które mogą wskazać przyczynę ciężkiego do powstrzymania krwotoku.

Lekarz może zastosować nieinwazyjną metodę leczenia - koagulację elektryczną lub kauteryzację chemiczną, po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa. Jeśli miejsce krwawienia jest trudne do zlokalizowania, może założyć tamponadę przednią oraz tylną.

Inwazyjne metody leczenia stosuje się, gdy krwawienie wciąż nie ustaje. Do inwazyjnych metod leczenia krwotoku z nosa zalicza się przede wszystkim chirurgiczne zamknięcie naczyń krwionośnych lub embolizację naczyń podczas angiografii subtrakcyjnej. Metody te uważane są jednak za ostateczność.

Zobacz także

Źródło: otolaryngologia.mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk