Zamknij

Czy kichanie może być objawem zarażenia koronawirusem?

03.04.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:10

Najnowsze dane pokazują, że kichanie nie jest objawem, który towarzyszy zakażeniu koronawirusem. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że rozpoczął się sezon alergiczny, więc kichających wokół nas osób może przybywać. 

Kichanie
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa wywołuje w nas obawę o własne zdrowie, a co za tym idzie strach przed innymi osobami, które mogą nas potencjalnie zarazić. Eksperci jednak uspokajają - nie każde objawy przeziębienia czy alergii (w tym również kichanie) są objawami COVID-19. 

Kichanie nie oznacza zarażenia koronawirusem

Głównymi objawami COVID-19 są duszności, gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie. Mogą też występować objawy w postaci bólu stawów i mięśni, biegunki, wymiotów czy braku apetytu. Najnowsze badania mówią też o utracie lub pogorszeniu węchu i smaku. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła raport, w którym przeanalizowano dane dotyczące 56 tys. pacjentów z Chin chorych na COVID-19. W raporcie uszeregowano objawy zarażenia  koronawirusem. Jak pokazują wyniki tego badania, gorączka pojawiła się u 87,9 procent badanych, suchy kaszel u 67,7 procent, poczucie zmęczenia u 38,1 procent, a duszności u 18,6 proc. Kichanie nie znalazło się na liście objawów koronawirusa.

Lekarze zwracają jednak uwagę na to, że chociaż kichanie nie świadczy o zarażeniu SARS-CoV-2, część alergików może być „cichymi nosicielami”. Objawy alergii mogą zatem w niektórych przypadkach przyćmić objawy koronawirusa.

Podobieństwo objawów COVID-19 z objawami typowymi dla innych powszechnie występujących stanów chorobowych pokazuje, jak istotne jest przeprowadzanie dokładnych testów wykrywających nowego wirusa. Tylko pełne dane, obejmujące szeroki zakres przypadków, pozwolą ekspertom w pełni ocenić skalę zachorowań oraz przebieg epidemii.

Źródło: WHO, Science Alert, www.businessinsider.com