Zamknij

Kolonoskopia: co wykrywa? Wskazania do kolonoskopii

28.10.2022
Aktualizacja: 28.10.2022 15:17

Kolonoskopia to badanie nieprzyjemne, ale niezwykle ważne, ponieważ umożliwia ocenę okrężnicy - najdłuższego odcinka jelita grubego. Podczas badania można wykryć m.in. polipy, guzy nowotworowe, ciała obce. Można także usunąć niewielkie zmiany. Sprawdź, kto powinien umówić się na kolonoskopię.

Kolonoskopia
fot. Shutterstock
 1. Co wykrywa kolonoskopia? Wskazania do badania
 2. Przeciwwskazania do kolonoskopii. Kto nie może mieć badania?

Kolonoskopia pozwala na obejrzenie wnętrza jelita grubego i wykrycie zmian oraz ich usunięcie. To badanie endoskopowe i do jego wykonania niezbędne jest użycie kolonoskopu - cienkiego, długiego, elastycznego przewodu, który wprowadza się przez odbyt do okrężnicy. Kolonoskop zakończony jest kamerą, dzięki której lekarz może zobaczyć na ekranie wnętrze jelita oraz igłą lub szczypcami wykorzystywanymi do usuwania zmian, lub pobierania próbek do badania.

To badanie nieprzyjemne i dla wielu osób wstydliwe. Przed zabiegiem pacjentom podaje się leki uspokajające i przeciwbólowe, możliwe jest również znieczulenie ogólne.

Co wykrywa kolonoskopia? Wskazania do badania

Kolonoskopia może mieć charakter diagnostyczny i/lub terapeutyczny - umożliwia nie tylko wykrycie zmian w jelicie, ale także ich usunięcie. 

Wskazania do kolonoskopii:

Podczas kolonoskopii można:

 • usunąć polipy,
 • zahamować krwawienie z wad rozwojowych naczyń, owrzodzeń i guzów,
 • usunąć ciała obce z jelita,
 • poszerzyć zwężenia jelita grubego,
 • zmniejszyć ciśnienie w jelicie.

Przeciwwskazania do kolonoskopii. Kto nie może mieć badania?

Kolonoskopii nie przeprowadza się u osób, u których wykryto perforację jelita. Przeciwwskazaniem jest też zapalenie otrzewnej oraz zapalenie jelita i uchyłków jelita. Unika się także wykonywania kolonoskopii u kobiet w ciąży.

Przeciwwskazaniem są także ciężkie choroby płuc i serca:

 • niestabilna choroba wieńcowa,
 • niewydolność serca w zaawansowanym stadium,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • ostra niewydolność oddechowa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: luxmed.pl, medicover.pl, mp.pl