Obserwuj w Google News

Kaszel w COVID-19. Ekspert: zakażeni zgłaszają dwa rodzaje kaszlu

2 min. czytania
Aktualizacja 04.11.2022
04.11.2022 12:06
Zareaguj Reakcja

Te dwa typy kaszlu mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na podstawie informacji uzyskanych od osób z COVID-19 wytypowano dwa rodzaje kaszlu, które występują często u zakażonych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę. 

Kaszel w COVID-19
fot. Shutterstock
 1. Kaszel w COVID-19. Zwróć uwagę na dwa rodzaje kaszlu
 2. Objawy COVID-19. Wyróżniono 8 dominujących objawów

Choć COVID-19 wzbudza mniejsze emocje niż na początku pandemii koronawirusa, to nie znaczy, że pożegnaliśmy już wirusa SARS-CoV-2. Codziennie pojawiają się nowe zakażenia, a niektórzy z powodu COVID-19 muszą przebywać w szpitalu. Eksperci oceniają, że liczba zakażeń będzie wrastać wraz z pogarszaniem się pogody, ponieważ COVID-19 przebiega falami "sezonowo". Warto zatem znać aktualne, najczęściej występujące objawy tej choroby, by w porę rozpoznać je u siebie i bliskich.

Profesor Tim Spector, główny ekspert "ZOE Health Study" - aplikacji gromadzącej informacje o zakażeniach i objawach COVID-19, podał aktualne, najczęściej zgłaszane objawy. Aplikacja "ZOE" wykorzystuje dane od osób zarażonych koronawirusem i na tej podstawie określa, które dolegliwości występują najczęściej. Okazuje się, że zakażeni zgłaszają dwa rodzaje kaszlu, który pojawia się w wyniku infekcji i może świadczyć o COVID-19.

Kaszel w COVID-19. Zwróć uwagę na dwa rodzaje kaszlu

Z informacji udostępnianych przez chorych na COVID-19 wynika, że kaszel jest wciąż ważnym, częstym objawem tej choroby.

Okazuje się, że zakażeni SARS-CoV-2 zgłaszają dwa rodzaje kaszlu:

 1. kaszel suchy, męczący, duszący - to jeden z "klasycznych" objawów COVID-19, znany z początków pandemii. Suchy kaszel występuje u około 53% osób zgłaszających objawy. Nie towarzyszy mu wydzielina, ale często przebiega z łaskotaniem w gardle. Może być uporczywy i utrzymywać się przez kilka dni. Chorzy doświadczają kilku napadów kaszlu w ciągu dnia.
 2. kaszel z flegmą - według danych z aplikacji "Zoe" ok. 45% użytkowników zgłasza kaszel z flegmą jako objaw COVID-19. Kaszel jest nieprzyjemny, towarzyszy mu odkrztuszanie gęstego śluzu. 

ZOBACZ:  "Duszą się flegmą, przechodzą ciężko". Ratownik o tym, jak pacjenci tłumaczą, że się nie zaszczepili

Objawy COVID-19. Wyróżniono 8 dominujących objawów

Najczęstsze objawy COVID-19 według aplikacji "ZOE Covid Study". Wyróżniono osiem tzw. znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na infekcję koronawirusem:

 1. ból gardła,
 2. katar,
 3. zatkany nos,
 4. ból głowy,
 5. suchy kaszel,
 6. kichanie,
 7. kaszel z flegmą,
 8. chrypka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.