Zamknij

Kaszel suchy czy mokry? Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj kaszlu

24.01.2022 15:47

- Kaszel suchy czy mokry? - to jedno z częściej zadawanych pytań w aptece. Większość osób odpowiada "nie wiem", bo zwykle sam chory lub opiekun chorego nie zastanawia się nad charakterem kaszlu. To błąd, bo rodzaj kaszlu może wskazywać na jego pochodzenie, może też wymagać szczególnego leczenia. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Kaszel - suchy czy mokry?
fot. Shutterstock
  1. Kaszel suchy — jak rozpoznać?
  2. Kaszel mokry — jak rozpoznać?

Kaszel to mimowolna reakcja obronna organizmu, który stara się oczyścić z zanieczyszczeń lub patogenów. Kaszel pojawia się również wtedy, gdy w przewodzie pokarmowym zalega ciało obce. 

Ze względu na czas trwania wyróżnia się kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie), podostry (3–8 tygodni) i przewlekły (ponad 8 tygodni). Natomiast ze względu na charakter kaszel dzieli się na suchy i mokry (produktywny).

Rodzaj kaszlu i towarzyszące mu objawy to informacje, które mogą pomóc lekarzowi lub farmaceucie w doborze odpowiedniego leczenia.

Kaszel suchy — jak rozpoznać?

Kaszel suchy jest drażniący i bardzo męczący. Ataki suchego kaszlu potrafią wybudzać w środku nocy. Suchy kaszel jest często jednym z pierwszych objawów infekcji, ale może być też symptomem astmy lub alergii, a także konsekwencją stosowania niektórych leków.

Objawy suchego kaszlu:

  • ciągłe uczucie podrażnienia i łaskotania w gardle (w okolicy tchawicy);
  • brak wydzieliny;
  • występuje chrząkanie;
  • trudne do opanowania napady kaszlu.

Kaszel suchy zazwyczaj przechodzi w mokry po kilku dniach. 

CO NA KASZEL SUCHY? Kaszel suchy można złagodzić, stosując preparaty przeciwkaszlowe, które zmniejszają częstotliwość napadów kaszlu. Ważne jest nawilżanie dróg oddechowych, co zmniejsza uczucie drapania, podrażnienia. Należy pić dużo wody mineralnej, można stosować pastylki nawilżające do ssania lub syropy, a także dbać o powietrze w pomieszczeniu (wietrzyć raz na jakiś czas lub stosować nawilżacz powietrza). Warto wybierać preparaty, które mają w składzie wyciągi z tymianku, prawoślazu, babki lancetowatej.

Kaszel mokry — jak rozpoznać?

Kaszel mokry przyspiesza zdrowienie. Z jego pomocą usuwane są z dróg oddechowych drobnoustroje, które kryje się w gęstej wydzielinie.

Objawy kaszlu mokrego:

  • jest głęboki — uczucie, jakby kaszel wydobywał się z najdalszych zakątków organizmu;
  • dźwięk podczas kaszlu jest bulgoczący;
  • częste odkrztuszanie lepiej, gęstej wydzieliny;
  • odczuwanie zalegającej wydzieliny w okolicy gardła i tchawicy.

Warto zwrócić na barwę odkrztuszanej wydzieliny. Barwa przeźroczysta świadczy o wirusowym pochodzeniu kaszlu. Natomiast zabarwiona, ropna sugeruje o infekcji bakteryjnej.

CO NA KASZEL MOKRY? W leczeniu mokrego kaszlu stosuje się preparaty mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę oraz ułatwiające jej odkrztuszanie. Mogą to być syropy, tabletki dostępne w aptece bez recepty. Tego typu prepartów nie należy stosować na noc, ponieważ wzmagają one wydzielanie flegmy, co może być uciążliwe i niebezpieczne w czasie nocnego spoczynku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; szpitalzelazna.pl