Kaszel jako objaw koronawirusa: jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje infekcję COVID-19. Choroba ta może objawiać się na wiele sposobów, jednak jej najczęstszymi symptomami są gorączka, duszność oraz suchy kaszel, który z czasem może przejść w kaszel mokry. Jednak wiele osób ma problem z odróżnieniem kaszlu suchego od mokrego. Dowiedz się, jakie są różnice.

Infekcja wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 daje objawy podobne do grypy. Jednym z takich objawów jest kaszel. Suchy i męczący, gwałtowny.
Kaszel suchy a kaszel mokry - różnice
Suchy kaszel nazywany jest nieproduktywnym kaszlem, ponieważ nie towarzyszy mu produkcja wydzieliny w drogach oddechowych (tzw. flegmy). Temu rodzajowi kaszlu towarzyszy drapanie lub łaskotanie w gardle, łzawienie oczu, z czasem może pojawić się ból w klatce piersiowej i duszność. Wraz postępem choroby kaszel suchy może zamienić się w kaszel mokry.
Kaszel mokry nazywany jest produktywnym (inaczej wilgotnym), ponieważ towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Ta flegma (plwocina) może mieć charakter ropny (kolor żółty, zielonkawy) lub śluzowy (przezroczysta lub biała). Temu rodzajowi kaszlu towarzyszy zwykle ból gardła, ból w klatce piersiowej czy duszność, a także katar. Ten rodzaj kaszlu nie jest gwałtowny, chory zwykle kaszle, gdy chce oczyścić drogi oddechowe (najsilniej rano po nocy). Przy czym podczas kaszlu słychać dźwięki podobne do grzechotania w klatce piersiowej. Może pojawiać się też świszczący oddech.
Suchy kaszel – dlaczego może świadczyć o infekcji wirusowej?
Suchy kaszel jest częstym objawem infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, zwłaszcza w jej początkowej fazie. Wirusy nie przyczyniają się do powstawania ropnej wydzieliny w drogach oddechowych, ale niszczą np. nabłonek oskrzeli. Uszkodzony nabłonek reaguje nadmiernie na różne czynniki, np. szybszy przepływ powietrza przy mówieniu, co może przyczyniać się do pojawienia się napadu suchego, męczącego kaszlu.
Tak więc suchy kaszel może być objawem choroby wywoływanej przez wirusy (w tym SARS-CoV-2 czy grypy) i utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet kilka tygodni po infekcji (dopóki uszkodzony nabłonek nie zregeneruje się).
Jednak suchy kaszel może być również objawem innych chorób, np. astmy, alergii, POChP, refluksu przełyku, chorób płuc i oskrzeli, w tym zatorowości płuc czy nowotworów, obturacyjnego bezdechu sennego, a nawet niewydolności serca. Suchy kaszel może również wywołać dym papierosowy, klimatyzowane pomieszczenia, niektóre leki, np. te przyjmowane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego czy niewydolności serca.
Suchy kaszel – kiedy powinien nas zaniepokoić?
Kaszel sam w sobie nie jest problemem, jeśli ma chwilowy charakter. Gorzej, gdy zamienia się w kaszel przewlekły lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak: gorączka, duszność czy ból gardła.
Kaszel i gorączka może być sygnałem, że w naszym organizmie zaczyna się jakaś infekcja. Nie należy jednak wpadać w panikę (te objawy nie muszą świadczyć o infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2).
Postępowanie w przypadku tego typu dolegliwości jest takie samo, jak w przypadku wszystkich chorób wirusowych. Należy pozostać w domu (by nie zarażać innych osób), zachowywać zasady higieny osobistej i otoczenia (myć dłonie, czyścić powierzchnie, z którymi mieliśmy do czynienia oraz nie dotykać twarzy rękoma), leczyć się objawowo (środkami, które wcześniej w takich przypadkach stosowaliśmy) oraz obserwować się. Jeśli pojawią się nowe niepokojące objawy, np. duszność, ból w klatce piersiowej, należy skontaktować się z lekarzem, najlepiej telefonicznie. Jeśli miałeś kontakt z osobami, które są zarażone koronawirusem lub jest wysoce prawdopodobne, że są zarażone, powiedz o tym lekarzowi. Nie ukrywaj przed nim takich informacji. W ten sposób możesz narazić jego i personel medyczny, który się tobą zajmie na ryzyko zarażenia. Jeśli zachorują przedstawiciele służby medycznej, nie będzie miał nas kto leczyć.
Podsumowując, musisz skontaktować się z lekarzem, jeśli:
- zaczynasz odkrztuszać krew lub dużą ilość śluzu (flegmy);
- masz duszność lub świszczący oddech;
- kaszel występuje głównie w nocy;
- masz ból w klatce piersiowej;
- masz gorączkę;
- kaszel wiąże się z wymiotami lub duszeniem;
- masz inne objawy, takie jak ciągły ból głowy, ból ucha lub wysypka;
- niedawno straciłeś na wadze lub odczuwasz ogólne bóle mięśni;
- kaszel trwał dłużej niż 10 dni, z niewielką lub żadną poprawą;
- masz wysokie ciśnienie krwi, dolegliwości serca, choroby układu oddechowego (takie jak astma), problemy żołądkowo-jelitowe lub przyjmujesz inne leki.
Kaszel suchy – jak długo może się utrzymywać?
Kaszel suchy będący efektem infekcji wirusowej trwa zwykle od tygodnia do trzech tygodni. Kaszel poinfekcyjny może się utrzymywać nawet do 8 tygodni po chorobie. Gdy trwa dłużej, mamy do czynienia z kaszlem przewlekłym (inaczej ciągłym, uporczywym). U dzieci kaszel trwający od 2 do 4 tygodni nazywa się przedłużonym ostrym kaszlem, a kaszel trwający dłużej niż 4 tygodnie jest uważany za przewlekły kaszel.
Suchy kaszel może nasilać się przez:
- oddychanie zimnym, suchym powietrzem;
- oddychanie zanieczyszczonym powietrzem;
- wdychaniem substancji drażniących, takie jak kurz lub dym;
- ekspozycję na dym tytoniowy;
- nadmierne używanie głosu;
- przy nagłej zmianie temperatury otoczenia.
Suchy kaszel – jakie mogą być powikłania?
Uporczywy kaszel może powodować wiele innych problemów zdrowotnych. Na przykład:
- może prowadzić do nietrzymania moczu u kobiet, zwłaszcza kobiet starszych oraz w ciąży,
- problemów ze snem, ciągłym zmęczeniem,
- wymiotów,
- bólu głowy,
- bólu mięśni w klatce piersiowej, a nawet – przy bardzo silnym kaszlu – może dojść do złamania żeber (ale to bardzo rzadki przypadek).
Suchy kaszel – diagnoza i leczenia
W przypadku kaszlu będące wynikiem infekcji wirusowej, zwykle ustępuje on samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Czasami może utrzymywać się do 8 tygodni. W takich sytuacjach poleca się środku apteczne, np. syropy lub tabletki do ssania, które mają na celu głównie nawilżenie gardła i mogą przynieść chwilową ulgę. Pomocne mogą być również: odpowiednie nawilżanie pomieszczeń, w których przebywamy, rozgrzewające maści, które nie tylko rozgrzewają, ale również inhalują.
Natomiast w przypadku kaszlu przewlekłego, lekarz najpierw zleci badania, aby sprawdzić, co jest jego przyczyną. Może poprosić nas o zrobienie np.:
- prześwietlenia klatki piersiowej,
- wymazu z gardła,
- testów alergicznych.
Pamiętaj, kaszel trwający około tygodnia nie jest niebezpieczny, chyba że towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości.