Obserwuj w Google News

Język malinowy to objaw choroby Kawasakiego, odry, płonicy

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
15.05.2020 16:36
Zareaguj Reakcja

Język malinowy, zwany też truskawkowym, to charakterystyczny objaw wielu poważnych chorób. Silnie czerwony język jest objawem chorób dotykających głównie dzieci, takich jak szkarlatyna i choroba Kawasakiego, ale może być też objawem zagrażającego życiu wstrząsu toksycznego. Jak rozpoznać malinowy język?

Język malinowy (truskawkowy) u dziecka
fot. Shutterstock

Język malinowy (truskawkowy) to nie choroba, a objaw choroby, polegający na stanie zapalnym brodawek języka, co powoduje, że ma on intensywnie czerwony kolor.

Czego objawem jest język malinowy?

Język malinowy jest objawem płonicy (szkarlatyny), ale obserwuje się go również u chorych na odrę, chorobę Kawasakiego oraz w przypadku wstrząsu toksycznego.

  • Choroba Kawasakiego: to choroba zapalna małych i średnich naczyń krwionośnych, na którą zapadają małe dzieci poniżej 5. roku życia. Chorobie, oprócz malinowego języka, towarzyszy wysoka gorączka, obrzęk i przekrwienie spojówek, rumień w jamie ustnej i na wargach, wysypka na tułowiu i kończynach, złuszczanie się naskórka na opuszkach palców dłoni i stóp, zaczerwienienie dłoni.
  • Szkarlatyna (płonica): to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana przez bakterię – paciorkowca grupy A. Oprócz malinowego języka, który jest charakterystycznym objawem płonicy, chorobie tej towarzyszy gorączka, ból brzucha i gardła, wymioty, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i drobnoplamista wysypka oraz rumień na policzkach.
  • Odra: to silnie zakaźna choroba wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. Objawami odry są: wysoka gorączka, nieżyt nosa i spojówek, kaszel, a także plamki Koplika, czyli pojawianie się przebarwień na błonie śluzowej policzków, a także drobna, ciemna wysypka. Zdarza się, że w przebiegu odry występuje u dziecka również malinowy język.
  • Zespół wstrząsu toksycznego: to zagrażające życiu powikłanie niektórych infekcji bakteryjnych. Objawy TSS obejmują nagłą wysoką gorączkę, ból głowy, ból gardła, nudności, wymioty i biegunkę, wysypkę, spadek ciśnienia krwi, a w niektórych przypadkach również malinowy język.

W przypadku płonicy język pokryty jest nalotem, który oczyszcza się w ciągu kilku dni, a złuszczony nabłonek odsłania obrzęknięte, czerwone brodawki, co daje charakterystyczny wygląd języka malinowego.Natomiast w przypadku choroby Kawasakiego brodawki języka są obrzęknięte, a język czerwony, ale nie poprzedza tego występowanie białego nalotu. 

Jak leczyć język malinowy?

Język malinowy jest objawem chorób, dlatego, aby wygląd język wrócił do normy, należy leczyć chorobę podstawową. Po zastosowaniu odpowiedniego, skutecznego leczenia odry, płonicy lub choroby Kawasakiego język malinowy ustąpi samoczynnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.