Zamknij

Język geograficzny może być objawem choroby. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

21.09.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:09

Twój język wygląda, jakby był podzielony na jaśniejsze i ciemniejsze obszary? Pojawiły się plamy, które wyraźnie odznaczają się na jego powierzchni? To może być język geograficzny. To przypadłość, której nie wolno lekceważyć. Język geograficzny może być objawem choroby.

Język geograficzny
fot. Shutterstock
  1. Język geograficzny: jak wygląda?
  2. Język geograficzny: czy jest groźny?
  3. Język geograficzny: jakie badania wykonać?
  4. Język geograficzny: jak leczyć?

Język geograficzny (lingua geographica) to łagodne zapalenie języka. Zmian na języku tworzą podobny wzór, jak państwa na mapie. To zmiany niegroźne, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Język geograficzny często pojawia się w dzieciństwie. 

Przyczyna występowania tej dolegliwości nie została do końca poznana. Uważa się, że język geograficzny może być efektem reakcji immunologicznej, skutkiem niedoboru witamin, reakcją alergiczną lub reakcją na podrażnienie (np. tytoniem). 

Język geograficzny: jak wygląda?

Powierzchnia języka jest wyraźnie zmieniona. Występują czerwone plamy okrążone jasną obwódką. 

Plamy na języku mają tendencję do zmiany swojego położenia, wzoru i rozmiarów. Można zaobserwować zanikanie i pojawianie się plam w innym miejscu i układzie.

Nieregularny kształt i układ zmian powoduje, że język przypomina wyglądem mapę. 

Język geograficzny
fot.

Język geograficzny: czy jest groźny?

Chociaż język geograficzny to dolegliwość łagodna, to nie wolno jej lekceważyć. Zmiany na języku mogą być objawem choroby.

Jeśli występuje od zawsze, to można podejrzewać tło genetyczne. Język geograficzny występujący od urodzenia może być związany z wrodzonym zanikiem brodawek nitkowatych. Nie jest to groźna sytuacja.

Gdy zmianom na języku towarzyszą inne objawy, takie jak ból i pieczenie, warto wykonać dodatkowe badania. Zmiany na języku mogą być objawem zapalenia języka wywołanego przez bakterie lub grzyby, mogą też być objawem alergii.

Język geograficzny występuje też czasami w przebiegu chorób takich jak: cukrzyca, łuszczyca, bielactwo. Zdarza się, że tą przypadłość diagnozuje się u kobiet w ciąży.

Język geograficzny: jakie badania wykonać?

Jeśli zmianom na języku towarzyszą niepokojące dolegliwości, warto wykonać badania:

  • morfologię krwi,
  • wymaz z języka,
  • badanie moczu,
  • poziom żelaza,
  • poziom cukru,
  • inne badania, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Język geograficzny: jak leczyć?

Język geograficzny nie wymaga leczenia. Zwykle zmiany na języku ustępują samoistnie.

Jeśli język geograficzny jest objawem choroby, to należy wdrożyć leczenie związane z chorobą podstawową. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ''Zarys dermatologii i wenerologii''; autorzy: Enno Christophers, Markward Ständer; Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 1999; Wydanie I polskie pod redakcją Tadeusza Bogdanowskiego  

Medycyna Praktyczna (mp.pl); podyplomie.pl