Zamknij

Jakie badania należy wykonać po 30. roku życia?

Alicja Bartosiak
24.08.2021
Aktualizacja: 04.11.2021 08:37

Wykonywanie regularnych badań to najlepszy sposób dbania o zdrowie – powinniśmy je robić nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze. Nasz organizm cały czas się starzeje, a monitorowanie stanu zdrowia może pomóc nam uniknąć wielu chorób. Jakie badania należy wykonać po trzydziestych urodzinach?

Jakie badania należy wykonać po 30 roku życia?
fot. Shutterstock
  1. Pełna morfologia krwi
  2. Podstawowe badanie moczu
  3. Poziom glukozy we krwi
  4. EKG
  5. Poziom hormonów tarczycy
  6. Markery nowotworowe
  7. Cytologia
  8. Badania piersi
  9. Próby wątrobowe

Współcześni trzydziestolatkowie prowadzą bardzo intensywny tryb życia. Często uczą się i pracują lub łączą życie zawodowe z posiadaniem rodziny. Szybkie tempo życia powoduje duży stres, co odbija się na funkcjonowaniu organizmu. Niestety, wielu z nas do lekarza wybiera się dopiero wtedy, gdy zaczynają nam dokuczać różne dolegliwości. Coraz częściej brakuje nam czasu na zdrowe nawyki, co może doprowadzić do groźnych konsekwencji w przyszłości. Jakie badania należy wykonać po ukończeniu 30. roku życia?

Pełna morfologia krwi

To podstawowe badanie, które najlepiej wykonywać co roku. Badanie możemy zrobić w każdym laboratorium (nie potrzebujemy skierowania), a jego koszt to kilka złotych. Badanie wykonuje się na czczo. Wyniki morfologii pokazują, czy organizm działa prawidłowo. Jeżeli odbiegają od normy, lekarz przeprowadza dalszą diagnostykę.

Podstawowe badanie moczu

Badanie moczu pozwala wykryć infekcje dróg moczowych, cukrzycę oraz choroby nerek. Wyniki pokazują również nieprawidłowości, jeśli chodzi o ilość spożywanych płynów. Poza ogólnym badaniem można także wykonać posiew moczu (badanie na obecność białka, glukozy lub albuminy w moczu).

Poziom glukozy we krwi

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz prowadzi do uszkodzeń wielu narządów (m.in. nerek czy naczyń krwionośnych). Podwyższony poziom glukozy we krwi może również wskazywać na zaburzenia pracy przysadki i nadnerczy oraz choroby trzustki.

EKG

Badanie warto wykonać zwłaszcza jeżeli zauważyliśmy u siebie niepokojące objawy ze strony układu oddechowego. Wyniki EKG pozwalają wcześnie wykryć chorobę wieńcową.

Poziom hormonów tarczycy

Tarczyca produkuje hormony, wspiera pracę serca i reguluje metabolizm. Dodatkowo wpływa na stan naszego układu nerwowego. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy mogą powodować wiele schorzeń, m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz chorób autoimmunologicznych – choroby Hashimoto czy Gravesa-Basedowa. Objawy, które wskazują na problemy z tarczycą to tycie lub chudnięcie bez wyraźnego powodu, a także chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją,

Markery nowotworowe

Markery nowotworowe, inaczej znaczniki nowotworowe, to substancje występujące w organizmie osób, u których podejrzewa się nowotwór. Badanie markerów nowotworowych w ramach NFZ wykonuje się u osób, u których w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na raka. Badanie przeprowadza się również u pacjentek, które kilkukrotnie poroniły.

Cytologia

Raj szyjki macicy to jeden z nowotworów najczęściej powodujących śmierć kobiet w Polsce. Szansa na całkowite wyleczenie zwiększa się, jeżeli wcześnie wykryjemy chorobę, dlatego badanie cytologiczne powinno być wykonywane przynajmniej raz na 3 lata (po ukończeniu 25 roku życia).

Badania piersi

Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. W przypadku trzydziestoletniej kobiety bardzo ważne jest codzienne, samodzielne badanie piersi. Co dwa lata należy wykonać USG piersi, natomiast po 35 roku wykonuje się mammografię.

Próby wątrobowe

Oznaczenie prób wątrobowych pomaga wykryć problemy z drogami żółciowymi oraz schorzenia wątroby – pamiętajmy, że dotykają one również młodych ludzi. Badanie to zaleca się osobom, które zażywają leki na stałe. Wątroba to narząd, który filtruje i oczyszcza krew, dlatego jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o funkcjonowanie całego organizmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: upacjenta.pl/hellozdrowie.pl