Obserwuj w Google News

Jak rozpoznać długi COVID? Objawy, które warto skonsultować z lekarzem

4 min. czytania
Aktualizacja 31.05.2021
31.05.2021 20:46
Zareaguj Reakcja

Coraz więcej osób cierpi na tzw. długi covid (long covid). Dowiedz się, jakie objawy mogą sugerować tę dolegliwość i jak długo mogą się one utrzymywać.

Długi covid objawy
fot. Shutterstock

Coraz więcej słyszy się o dolegliwościach, które występują nawet kilka miesięcy po przechorowaniu COVID-19. W ich przypadku mówi się o tzw. długim covidzie (long covid). Na razie nie ma jeszcze wytycznych dotyczących diagnostyki tego schorzenia, ale można wskazać kilkanaście objawów, które mogą sugerować, że mamy z nim do czynienia.

– Ludzie mogą cierpieć z powodu tzw. długiego covidu i nawet o tym nie wiedzieć, bo objawy nie są specyficzne – uważa Fidaa Shaib, pulmonolożka z Baylor College of Medicine w Houston (USA) i dodaje, że długi covid może objawiać się na bardzo wiele sposobów, co utrudnia lekarzom jego wykrycie.

Czym jest tzw. długi covid?

Długi covid (long covid) definiowany jest jako utrzymujące się objawy przez ponad trzy tygodnie po zakażeniu COVID-19, chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Szacuje się, że pojawia się on u jednego na trzech pacjentów z COVID-19. Nie wiadomo, czy objawy długiego covidu są spowodowane bezpośrednio przez wirusa, czy też są efektem leczenia lub stresu związanego z infekcją i pandemią.

Objawy, które mogą sugerować tzw. długi covid

  • Mgła mózgowa – szacuje się, że ta dolegliwość pojawia się nawet u połowy ozdrowieńców. Towarzyszą temu problemy z pamięcią i koncentracją, podzielnością uwagi, bóle głowy czy długotrwałe zmęczenie. Objawy te mogą się utrzymywać nawet sześć miesięcy po przechorowaniu COVID-19.
  • Przewlekłe zmęczenie – z analiz chińskich badaczy wynika, że aż sześciu na dziesięciu ozdrowieńców skarży się na przewlekłe zmęczenie. Jest ono najczęściej wymienianą dolegliwością przez chorych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Towarzyszą temu inne dolegliwości, takie jak: niska tolerancja wysiłku, bóle i zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, stany depresyjne. Co ciekawe, przewlekłe zmęczenie bardzo często występuje z mgłą mózgową, charakteryzująca się upośledzeniem funkcji poznawczych. To, co jest charakterystyczne to fluktuacja tych objawów. Mogą one ustąpić na kilka dni, by za chwilę pojawić się ponownie.
  • Problemy ze snem – bezsenność to kolejny bardzo często wskazywany przez ozdrowieńców objaw. Szacuje się, że pojawia się ona nawet co u czwartego z nich i trwa nawet do sześciu miesięcy od momentu wyzdrowienia. Niestety problemy ze snem przekładają się również na problemy z koncentracją, pamięcią, a także ogólne zmęczenie.
  • Duszność i uporczywy kaszel – objawy te są dość powszechne u ozdrowieńców i mogą się utrzymywać od jednego do nawet sześciu miesięcy po COVID-19. Towarzyszy temu najczęściej niska tolerancja wysiłku i ból w klatce piersiowej.
  • Problemy z sercem – u ozdrowieńców zwiększa się ryzyko chorób układu krążenia (m.in. niewydolności serca, miażdżycy, zakrzepicy). Dość często pojawia się u nich również kołatanie i nieregularne bicie serca. U wielu ozdrowieńców po COVID-19 rozwijało się zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego – co podkreślają lekarze – po COVID-19 należy koniecznie odbyć wizytę u kardiologa, by sprawdził stan naszego układu sercowo-krążeniowego.   
  • Objawy neurologiczne – są one częstym objawem występującym w przebiegu COVID-19, jak i po wyzdrowieniu. U ozdrowieńców mogą pojawiać się zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty, drgawki. Objawy te mogą również sugerować ciężki przebieg COVID-19. U ozdrowieńców mogą również pojawić się zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju, takie jak depresja, będące efektem traumatycznych doświadczeń związanych z samą chorobą.
  • Utrata węchu – u wielu osób objaw ten może pojawić się w trakcie COVID-19, jak i po chorobie. Szacuje się, że przebieg choroby nie ma tu znaczenia (utrata węchu pojawia się zarówno u osób z łagodnym, jak i ciężkim przebiegiem choroby). Upośledzenie węchu może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po chorobie.
  • Objawy ze strony układu pokarmowego – wielu ozdrowieńców skarży się na utratę apetytu, a także na biegunki czy refluks żołądkowy. Z danych chińskich badaczy wynika, że ponad 40 procent pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 zgłaszało problemy związane z jelitami nawet trzy miesiące po pierwotnej infekcji.
  • Wysypki skórne i wypadanie włosów – objawy skórne pojawiały się u około 20 proc. chorych z COVID-19 i utrzymywały się nawet kilka miesięcy po chorobie. Zdaniem lekarzy mogą one być efektem stresu, leczenia antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi czy glikokortykosteroidami. Do najczęstszych objawów tego typu można zaliczyć: osutkę plamisto-grudkową (tzw. odropodobną), bąble pokrzywkowe, sinicę siateczkowatą, wybroczyny czy tzw. covidowe palce.  Efektem pocovidowym może być również nadmierne wypadanie włosów (skarżyło się na tę dolegliwość ponad 22 proc. pacjentów po hospitalizacji z powodu COVID-19).
  • Ucisk w klatce piersiowej, ból stawów i mięśni – tego typu dolegliwości zgłasza nawet dziewięciu na dziesięciu pacjentów po COVID-19. Dolegliwości te utrzymywały się zwykle miesiąc, dwa (w rzadkich przypadkach nawet siedem miesięcy!) po przechorowaniu pierwotnego zakażenia.
  • Cukrzyca – według badań przeprowadzonych wśród amerykańskich weteranów, którzy przechorowali COVID-19, prawdopodobieństwo wykrycia cukrzycy u ozdrowieńców  kilka miesięcy od zakażenia wzrasta o 39 proc.
  • Choroba nerek – COVID-19 to choroba atakująca nie tylko płuca, ale również serce, mózg, układ odpornościowy, układ krwionośny, a nawet nerki. Niestety ma to wpływ na kondycję tych narządów czy układów również po wyzdrowieniu. Ze wstępnych analiz wynika, że ci, którzy przeżyli COVID-19, byli również bardziej narażeni na wystąpienie ostrej niewydolności nerek.

Inne dolegliwości zgłaszane przez ozdrowieńców związane z długim covidem to: nieregularne miesiączki, szumy w uszach, uporczywe dzwonienie w uszach

Jeśli podobne dolegliwości pojawiły się również u Ciebie, a masz pewność, że chorowałeś/ chorowałaś na COVID-19, zgłoś się do lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: businessinsider.com/ sciencealert.com