Jak przewidzieć, kiedy umrzemy? Odpowiedź widoczna jest w oczach
Od dawna wiadomo, że oczy są odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Jednak najnowsze badania potwierdziły, że w oczach widoczne jest również… ryzyko przedwczesnej śmierci. W jaki sposób można wyczytać śmierć z oczu?

Stan oczu może świadczyć o kondycji całego organizmu. W oczach widocznych jest wiele chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia tarczycy czy schorzenia wątroby. Okazuje się, że badanie oczu może dać nam też odpowiedź na pytania związane ze śmiercią… Badania opublikowane pod koniec stycznia w piśmie British Journal of Ophthalmology wykazały, że różnica między biologicznym wiekiem siatkówki oka a rzeczywistym (chronologicznym) wiekiem danej osoby, ma związek z ryzykiem śmierci z pewnych przyczyn.
Wiek siatkówki oka a ryzyko śmierci
Ocena mikrokrążenia w siatkówce oka wskazuje na stan układu krwionośnego i mózgu, a wygląd siatkówki zmienia się wraz z wiekiem, gdy wzrasta ryzyko zgonu. Wiedza ta stanowiła podstawę badań międzynarodowego zespół naukowców, m.in. z Melbourne i Guangdong. Do analizy wykorzystano 80 169 obrazów dna oka pozyskanych od 46 969 dorosłych pacjentów w wieku 40-69 lat. Do sprawdzenia, czy można przewidzieć wiek siatkówki na podstawie obrazów dna oka, wykorzystano technikę deep learning. Wyniki porównano z rzeczywistym wiekiem danej osoby.
Na podstawie niemal 20 tysięcy zdjęć dna oka wykazano silny związek między wiekiem siatkówki a rzeczywistym wiekiem, z ogólną dokładnością do 3,5 roku. Różnicę w wieku siatkówki oceniono następnie u pozostałych 35 917 osób podczas 11-letniego monitoringu. Naukowcy odkryli, że osoby, u których wiek siatkówki znacznie różnił się od rzeczywistego wieku, były o 49-67 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon. Każdy dodatkowy rok w różnicy wieku siatkówki łączył się z 2-procentowym wzrostem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Badanie nie wykazało związku ze zgonami w wyniku chorób układu krążenia lub nowotworu.
Naukowcy: uszkodzenie tkanki siatkówki często jest oznaką choroby ogólnoustrojowej
Ocenienie różnicy wieku umożliwia nieinwazyjny skan oka, który trwa kilka minut, dlatego nowe badania mogą okazać się przełomem w diagnostyce wielu chorób. Według naukowców, w przyszłości nowe odkrycie może służyć jako narzędzie do prowadzenia badań przesiewowych na dużą skalę.
Autorzy badania podkreślają – Siatkówka oka jest pewnego rodzaju oknem na całe ciało, ponieważ jest to jedyny obszar, w którym naczynia krwionośne można bezpośrednio zbadać w nieinwazyjnym sposób. Te same procesy, które wpływają na unaczynienie siatkówki, mogą wpływać na cały organizm, a uszkodzenie tkanki siatkówki lub naczyń krwionośnych jest często oznaką choroby ogólnoustrojowej.
Naukowcy zamierzają kontynuować badania siatkówki, aby lepiej zrozumieć proces starzenia się organizmu oraz możliwość oceny ryzyka przedwczesnej śmierci u wielu pacjentów.
Źródło: medicalnewstoday.com