Zamknij

Gula w gardle (Globus histericus). Skąd uczucie guli w gardle?

09.04.2021
Aktualizacja: 29.07.2021 08:44

Ściska w gardle, ogranicza swobodne oddychanie, wywołuje uczucie zalegania ciała obcego w przełyku - tak pacjenci opisują gulę gardłową. Skąd się bierze uczucie guli w gardle? Gdzie szukać przyczyny tej dolegliwości? Sprawdź, co warto wiedzieć o globus histericus.

Badanie gardła
fot. East News

Gula (kula) gardłowa znana jako globus histericus charakteryzuje się odczuwaniem ucisku, przeszkody, obecności obcego ciała w postaci kuli w gardle lub w górnej części przełyku.

Osoby doświadczające globus histericus opisują to wrażenie jako niemożność lub trudność połykania, uczucie dławienia się, a nawet niemożność swobodnego oddychania.

Gula w gardle: przyczyny

Gula gardłowa, a w zasadzie uczucie guli w gardle jest zazwyczaj diagnozowane jako zaburzenie psychosomatyczne, zwłaszcza gdy towarzyszą temu objawy nerwicy. 

U części pacjentów uczucie guli w gardle diagnozuje się jako objaw refluksu żołądkowego-przełykowego.

Uczucie ''zwężenia'' w gardle może też powodować alergia. Choroby alergiczne wywołujące nieżyt błony śluzowej z obrzękiem występującym w rejonie gardła, krtani i przełyku także mogą objawiać się gulą w gardle, problemami z przełykaniem.

Gula w gardle - najczęstsze przyczyny:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • stany zapalne okolicy gardła (np. zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok),
  • nieprawidłowa czynność górnego zwieracza przełyku
  • nieprawidłowości w obrębie nagłośni,
  • choroby tarczycy,
  • nowotwór,
  • czynniki psychologiczne - stany lękowe, nerwica, depresja, przewlekły stres.

warto wiedzieć

Gula w gardle - badania

Jeśli uczuciu guli w gardle towarzyszą takie objawy, jak ból przy połykaniu pokarmów, utrudnione połykanie, utrata masy ciała, nudności, wymioty, duszność, częste nawracające infekcje dróg oddechowych, kaszel, chrypka, krwioplucie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Lekarz może wykonać badanie fizykalne i zlecić dodatkowo badanie laryngologiczne, a także panendoskopię i badanie kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gula w gardle: leczenie

W przypadku stwierdzenia globus histericus, uczucia guli w gardle, które jest związane z zaburzeniami lękowymi, stosuje się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, w wielu przypadkach oprócz leczenia psychiatrycznego konieczne jest podjęcie terapii z psychologiem 

Gulę gardłową, która jest objawem m.in. refluksu, choroby alergicznej, choroby zatok można leczyć odpowiednimi dla tych chorób lekami. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ''Ocena postępowania w kuli gardłowej rozumianej jako choroba psychosomatyczna albo jako zapalenie alergiczne'' - praca autorstwa mgr Sławomira Naskiewicza, prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Buczyłko z Zakładu Alergologii i Rehabilitacji Oddechowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi