Oceń
Gula (kula) gardłowa znana jako globus histericus charakteryzuje się odczuwaniem ucisku, przeszkody, obecności obcego ciała w postaci kuli w gardle lub w górnej części przełyku.
Osoby doświadczające globus histericus opisują to wrażenie jako niemożność lub trudność połykania, uczucie dławienia się, a nawet niemożność swobodnego oddychania.
Gula w gardle: przyczyny
Gula gardłowa, a w zasadzie uczucie guli w gardle jest zazwyczaj diagnozowane jako zaburzenie psychosomatyczne, zwłaszcza gdy towarzyszą temu objawy nerwicy.
U części pacjentów uczucie guli w gardle diagnozuje się jako objaw refluksu żołądkowego-przełykowego.
Uczucie ''zwężenia'' w gardle może też powodować alergia. Choroby alergiczne wywołujące nieżyt błony śluzowej z obrzękiem występującym w rejonie gardła, krtani i przełyku także mogą objawiać się gulą w gardle, problemami z przełykaniem.
Gula w gardle - najczęstsze przyczyny:
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- stany zapalne okolicy gardła (np. zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok),
- nieprawidłowa czynność górnego zwieracza przełyku
- nieprawidłowości w obrębie nagłośni,
- choroby tarczycy,
- nowotwór,
- czynniki psychologiczne - stany lękowe, nerwica, depresja, przewlekły stres.
Gula w gardle: leczenie
W przypadku stwierdzenia globus histericus, uczucia guli w gardle, które jest związane z zaburzeniami lękowymi, stosuje się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, w wielu przypadkach oprócz leczenia psychiatrycznego konieczne jest podjęcie terapii z psychologiem
Gulę gardłową, która jest objawem m.in. refluksu, choroby alergicznej, choroby zatok można leczyć odpowiednimi dla tych chorób lekami.
Źródło: ''Ocena postępowania w kuli gardłowej rozumianej jako choroba psychosomatyczna albo jako zapalenie alergiczne'' - praca autorstwa mgr Sławomira Naskiewicza, prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Buczyłko z Zakładu Alergologii i Rehabilitacji Oddechowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Oceń artykuł