Zamknij

Gorzki smak w ustach może być objawem choroby. Skąd się bierze?

10.03.2022
Aktualizacja: 10.03.2022 15:35

Gorzki smak w ustach pojawia się po spożyciu niektórych potraw, takich jak sałatka z cykorii lub po wypiciu kawy. Gorycz jednak w takich przypadkach nie jest uczuciem bardzo nieprzyjemnym i szybko przemija. Niepokoić powinno uczucie goryczy w ustach, które występuje często lub trwa nieprzerwanie przez dłuższy czas. WYJAŚNIAMY, jaka może być przyczyna gorzkiego smaku w ustach. 

Gorzki smak w ustach
fot. Shutterstock
  1. Gorzki posmak w ustach: przyczyny. Skąd gorycz w ustach?
  2. Gorzki posmak w ustach: leczenie. Jak się pozbyć goryczy?

Unikasz gorzkich potraw i napojów, dbasz o higienę jamy ustnej, często płuczesz usta, ale wciąż nie możesz pozbyć się uczucia goryczy? To może być objaw choroby. Utrzymujący się lub często nawracający gorzki smak w ustach może świadczyć o chorobie układu pokarmowego, dlatego nie wolno lekceważyć tego objawu.

Gorzki posmak w ustach: przyczyny. Skąd gorycz w ustach?

Utrzymujący się posmak goryczy jest częstym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego GERD. Choroba ta charakteryzuje się cofaniem się kwaśnej treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku, co powoduje nieprzyjemny (gorzki) posmak w ustach, pieczenie w klatce piersiowej (zgaga) i problemy z przełykaniem.

Hormony także wpływają na odczuwanie goryczy w ustach. Na to nieprzyjemne uczucie skarżą się zazwyczaj kobiety ciężarne w pierwszym trymestrze ciąży oraz kobiety przechodzące menopauzę. Za gorzki smak w ustach odpowiada spadek poziomu estrogenów, co skutkuje zespołem pieczenia jamy ustnej. Hormony znacznym stopniu wpływają na pracę kubków smakowych i odczuwanie smaków.

Gorzki smak w ustach odczuwają często cukrzycy. W przypadku diabetyków metaliczny posmak oznacza podwyższony poziom insuliny we krwi. 

Nerwica i przewlekły stres także wpływają na zmianę odczuwania smaków. Stres i niepokój wywołują suchość w jamie ustnej (kserostomię), co stwarza lepsze warunki dla rozwoju drobnoustrojów i zwiększa ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł.

Inne stany chorobowe, które mogą wpływać na odczuwanie goryczy w ustach:

  • urazy głowy,
  • urazy nerwów czuciowych przewodzących smak,
  • choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, porażenie Bella),
  • silne migreny,
  • nowotwory mózgu.

Gorzki smak w ustach towarzyszy też pacjentom leczonym onkologicznie, ponieważ chemio- i radioterapia prowadzą często do podrażnienia receptorów smakowych. Gorzki smak może wystąpić nawet po wypiciu wody. Gorycz w ustach wywołują też niektóre leki, takie jak: tetracykliny, leki na nadciśnienie, astmę, chorobę Alzheimera, leki przeciwgrzybicze i suplementy diety zawierające jony metali (miedź, żelazo, chrom lub cynk).

Gorzki posmak w ustach: leczenie. Jak się pozbyć goryczy?

Gorzki posmak w ustach można łagodzić, żując gumę bez cukru, co wzmaga produkcję śliny i poprawia nawilżenie w jamie ustnej. Często pomaga też picie dużych ilości wody mineralnej i unikanie cukru (w tym słodkich napojów). 

W przypadku refluksu nieprzyjemne odczucie goryczy można ograniczyć, rezygnując z jedzenia ciężkostrawnych, tłustych potraw i stosując lekką dietę. 

Jeśli uczucie goryczy w ustach utrzymuje się pomimo zmiany diety i odpowiedniej higieny jamy ustnej, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać niezbędne badania, by sprawdzić, czy gorzki posmak w ustach nie jest objawem choroby. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.