Oceń
- Gorzki posmak w ustach: przyczyny. Skąd gorycz w ustach?
- Gorzki posmak w ustach: leczenie. Jak się pozbyć goryczy?
Unikasz gorzkich potraw i napojów, dbasz o higienę jamy ustnej, często płuczesz usta, ale wciąż nie możesz pozbyć się uczucia goryczy? To może być objaw choroby. Utrzymujący się lub często nawracający gorzki smak w ustach może świadczyć o chorobie układu pokarmowego, dlatego nie wolno lekceważyć tego objawu.
Gorzki posmak w ustach: przyczyny. Skąd gorycz w ustach?
Utrzymujący się posmak goryczy jest częstym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego GERD. Choroba ta charakteryzuje się cofaniem się kwaśnej treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku, co powoduje nieprzyjemny (gorzki) posmak w ustach, pieczenie w klatce piersiowej (zgaga) i problemy z przełykaniem.
Hormony także wpływają na odczuwanie goryczy w ustach. Na to nieprzyjemne uczucie skarżą się zazwyczaj kobiety ciężarne w pierwszym trymestrze ciąży oraz kobiety przechodzące menopauzę. Za gorzki smak w ustach odpowiada spadek poziomu estrogenów, co skutkuje zespołem pieczenia jamy ustnej. Hormony znacznym stopniu wpływają na pracę kubków smakowych i odczuwanie smaków.
Gorzki smak w ustach odczuwają często cukrzycy. W przypadku diabetyków metaliczny posmak oznacza podwyższony poziom insuliny we krwi.
Nerwica i przewlekły stres także wpływają na zmianę odczuwania smaków. Stres i niepokój wywołują suchość w jamie ustnej (kserostomię), co stwarza lepsze warunki dla rozwoju drobnoustrojów i zwiększa ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł.
Inne stany chorobowe, które mogą wpływać na odczuwanie goryczy w ustach:
- urazy głowy,
- urazy nerwów czuciowych przewodzących smak,
- choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, porażenie Bella),
- silne migreny,
- nowotwory mózgu.
Gorzki smak w ustach towarzyszy też pacjentom leczonym onkologicznie, ponieważ chemio- i radioterapia prowadzą często do podrażnienia receptorów smakowych. Gorzki smak może wystąpić nawet po wypiciu wody. Gorycz w ustach wywołują też niektóre leki, takie jak: tetracykliny, leki na nadciśnienie, astmę, chorobę Alzheimera, leki przeciwgrzybicze i suplementy diety zawierające jony metali (miedź, żelazo, chrom lub cynk).
Gorzki posmak w ustach: leczenie. Jak się pozbyć goryczy?
Gorzki posmak w ustach można łagodzić, żując gumę bez cukru, co wzmaga produkcję śliny i poprawia nawilżenie w jamie ustnej. Często pomaga też picie dużych ilości wody mineralnej i unikanie cukru (w tym słodkich napojów).
W przypadku refluksu nieprzyjemne odczucie goryczy można ograniczyć, rezygnując z jedzenia ciężkostrawnych, tłustych potraw i stosując lekką dietę.
Jeśli uczucie goryczy w ustach utrzymuje się pomimo zmiany diety i odpowiedniej higieny jamy ustnej, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać niezbędne badania, by sprawdzić, czy gorzki posmak w ustach nie jest objawem choroby.
Oceń artykuł