Zamknij

Gdy lekarz odsyła do psychologa. 6 chorób, które trudno zdiagnozować

05.12.2019
Aktualizacja: 28.05.2021 13:48

"Wiedziałem, że coś mi dolega, ale lekarze nie potrafili postawić diagnozy. W końcu nabawiłem się zaburzeń lękowych" - taki scenariusz powtarza się w przypadku pacjentów, którym na diagnozę przyszło czekać latami.

Gdy lekarz wysyła do psychologa, pacjent się denerwuje
fot. Shutterstock

W przypadku chorób z niespecyficznymi objawami lekarze często błądzą: może odwodnienie, może pasożyty, może stres, może nowotwór. Czasem jest to kwestia braku pogłębionej analizy i pochylenia się nad konkretnym przypadkiem, ale może to też wynikać z charakteru objawów.

Objawy chorobowe dzielą się bowiem na specyficzne dla danego schorzenia i niespecyficzne. Obiektywne - mierzalne i subiektywne, takie jak "niepokój w sercu" czy wzmożona senność. Dla przykładu: objawem specyficznym, obiektywnym boreliozy jest rumień. Objaw niespecyficzny, subiektywny to zmęczenie. A niespecyficzny, ale obiektywny - gorączka.

Gdy pacjent skarży się na złe samopoczucie, ale nie ma objawów obiektywnych, a w dodatku objawy są niespecyficzne dla danego schorzenia, lekarze często podejrzewają stres i kierują pacjenta do psychologa. Sprawdź, na jakie schorzenia warto zwrócić uwagę w przypadku przeciągającej się diagnostyki.

Arytmia

- Od dzieciaka wiedziałem, że mam jakiś problem z sercem, natomiast ciężko było to zdiagnozować. Mówili: wyrośniesz - żalił się muzyk Wojciech "Łozo" Łozowski w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Arytmie to choroby, które charakteryzuje zaburzona praca serca. Mają miejsce wtedy, gdy serce pracuje zbyt szybko lub zbyt wolno. Podstawowym badaniem pozwalającym wykryć zaburzenia rytmu serca jest EKG, a w dalszej kolejności Holter, który dokonuje ciągłego zapisu EKG w pamięci urządzenia. Ponieważ jednak arytmia ma charakter napadowy, to diagnostyka może się przedłużać.

Wojciech "Łozo" Łozowski na diagnozę czekał... aż 27 lat! W tym czasie nabawił się zaburzeń lękowych, o czym dziś otwarcie mówi.

Borelioza

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Ponieważ jest to choroba wielonarządowa, a testy laboratoryjne, zwłaszcza w początkowym okresie choroby, mogą dawać fałszywie ujemne wyniki, lekarze często mają problemy z jej rozpoznaniem.

Podstawą do rozpoznania boreliozy jest rumień wędrujący. Jeśli rumień jest nietypowy (bez centralnego przejaśnienia, ma nieregularny kształt, nie rośnie), wykonywane są badania na przeciwciała anty-Borrelia burgdorferi testem ELISA. Diagnostyka laboratoryjna powinna być zlecona również gdy:

  • pojawiają się wędrujące, nawracające bóle stawów (Lyme arthritis - LA);
  • występuje porażenie nerwu twarzowego, neuropatie, zapalenie mózgu, niedowłady (neuroborelioza);
  • rozwija się zapalenie mięśnia sercowego (Lyme carditis – LC).

Jeśli test ELISA wychodzi dodatni lub są wątpliwości, wykonuje się test Western-blot.

Basia Kurdej-Szatan w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" wspominała, że w jej przypadku objaw był niespecyficzny: był to dziwny punktowy ból na ręce.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Objawem specyficznym jest niedoczynność tarczycy. Jeśli zlecane w przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy badanie TSH wychodzi prawidłowo, lekarze często porzucają dalszą diagnostykę, zrzucając objawy takie jak przewlekłe zmęczenie, wahania wagi, zwiększone uczucie zimna lub gorąca, na stres.

- Robiłam tylko podstawowe badania tarczycy. Dopiero, jak wyszło, że mam dużo przeciwciał, to zostałam właściwie zdiagnozowana - mówiła Majka Jeżowska w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Endometrioza

Ból podczas miesiączki? Przecież to normalne - przez lata słyszą kobiety chorujące na endometriozę.

Endometrioza to choroba polegająca na nieprawidłowym umiejscowieniu fragmentów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Ogniska endometrialne najczęściej występują w miednicy, ale mogą też pojawiać się w płucach, na języku, w mózgu, a nawet w oku! Szacuje się, że problem dotyczy nawet co szóstej pacjentki, czyli aż 2-3 milionów kobiet w Polsce.

- Po raz pierwszy wezwałam karetkę pogotowia podczas okresu, gdy miałam 16 lat. Ból był tak potworny, że musiałam dostać środki z opiatami. Taka sytuacja trwała kilkanaście lat. Kolejni lekarze mówili: jest pani kobietą, musi boleć. To nie jest prawda, takie bóle nie są normą - mówiła Hanna Lis w audycji "NieZŁy pacjent w Radiu ZET".

Łuszczyca

Objawem łuszczycy zwykłej (najczęściej występującej) są lekko wypukłe grudki na skórze. Mogą mieć różną wielkość i pojawiać się w różnych miejscach, ale ich cechą charakterystyczną jest to, że są wyraźnie odgrodzone i pokryte suchą łuską.

Jednak łuszczyca to nie tylko charakterystyczne, plackowate zmiany skórne, ale także krostki (łuszczyca krostkowa) i bóle stawów (łuszczyca stawowa), co może być trudniejsze do rozpoznania.

Zespół jelita drażliwego

Ból brzucha, skurcze, wzdęcia, biegunki na zmianę z zaparciami - to codzienność osób, które cierpią na zespół jelita drażliwego.

To powszechnie schorzenie dotyka nawet 30-50 proc. osób zgłaszających się do poradni gastrologicznych. Rozpoznanie zespołu drażliwego jelita opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim oraz na wykluczeniu innych chorób jelit, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub nowotworu. Ponieważ dodatkowe badania, takie jak kolonoskopia nie ujawniają istotnych odchyleń od normy, trudno jest zdiagnozować problem.

W tym miejscu należy podkreślić: wizyta u psychologa jest ważnym elementem diagnostyki i leczenia, dlatego nie należy się przed tym bronić. Wykluczenie zaburzeń lękowych i depresji może stanowić wskazanie do dalszej, poszerzonej diagnostyki.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym nie należy zapominać: lęk przed atakiem choroby powoduje zaostrzenie jej przebiegu, a zaostrzenie przebiegu choroby wpływa na zwiększenie lęku i koło się zamyka. W tym miejscu warto oddać pole specjaliście.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.