Oceń
Gazometria to badanie oceniające prężności tlenu i dwutlenku węgla (gazów oddechowych) we krwi. Badanie zleca się w celu potwierdzenie, a także monitorowania chorób zaburzających oddychanie, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Ocenę PH krwi przeprowadza się u osób, które przeszły ostrą infekcję lub cierpią na choroby wątroby, lub nerek.
Badanie gazometryczne przeprowadza się u osób, które mają problemy z oddychaniem, cierpią na choroby metaboliczne, przeszły urazy głowy i szyi, wykazują objawy zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, są po operacji mózgu bądź serca.
Wskazania do wykonania gazometrii:
- problemy z wentylacją (oddychaniem);
- schorzenia powodujące utratę lub zaburzenia świadomości;
- niewydolność krążenia;
- choroby nerek;
- choroby nadnerczy;
- cukrzyca i większość stanów będących jej powikłaniem;
- śpiączka o nieustalonej etiologii.
Gazometria pozwala na ocenę:
- odczynu krwi (pH);
- stężenia parcjalnego tlenu i dwutlenku węgla;
- zawartości wodorowęglanów (HCO3);
- nadmiaru zasad (BE).
Jak interpretować badanie?
Krew do badania gazometrycznego pobiera się zwykle z tętnicy promieniowej, czyli jednej z dwóch tętnic dochodzących do dłoni. Tętnicę nakłuwa się cienką igłą ze strzykawką i pobiera próbkę krwi do oceny laboratoryjnej. Wynik gazometrii powinien być dostępny już po kilku minutach. Do badanie nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
Ocena prężności gazów oddechowych:
- Jeśli ciśnienie parcjalne tlenu (paO2) jest mniejsze niż 60 mm Hg, to świadczy to o niewydolności oddechowej i zwykle jest wskazaniem do tlenoterapii.
- Jeśli ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla jest zmniejszone, to może to świadczyć o hiperwentylacji, czyli zbyt głębokim i zbyt częstym oddychaniu. Natomiast znaczne zwiększenie stężenia dwutlenku węgla jest niebezpieczne dla życia i może prowadzić do śpiączki hiperkapnicznej, czyli utraty przytomności z powodu dużego stężenia dwutlenku węgla. Stan ten wymaga intubacji dotchawiczej i wentylacji mechanicznej.
Ocena pH krwi:
- pH powyżej normy: może świadczyć o hipokalemii, zasadowicach, aktywacji glukozy beztlenowej.
- pH poniżej normy: świadczy o kwasicach, hiperkalemii, wzmożonej glukoneogenezie, zaburzeniach metabolizmu lub przewlekłym zmęczeniu.
Aby organizm pracował prawidłowo, pH krwi musi być utrzymywane w określonym przedziale. Aby nie dopuścić do spadku lub wzrostu pH, organizm uruchamia mechanizmy wyrównywania zaburzeń kwasowo-zasadowych, a najistotniejszą rolę w tym procesie pełnią nerki i wątroba. Dlatego, jeśli pojawią się nieprawidłowe wyniki gazometrii, to podejrzewa się uszkodzenie tych narządów.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł