Obserwuj w Google News

FSH - badanie hormonalne. Interpretacja wyników [NORMY]

2 min. czytania
21.02.2022 16:48
Zareaguj Reakcja

Masz nieregularne miesiączki? Bezskutecznie starasz się o ciążę? A może podejrzewasz, że weszłaś już w okres menopauzy? W każdym z tych przypadków warto zbadać poziom FSH — hormonu, który ma istotny wpływ na regulację cyklu miesiączkowego kobiety. 

Badanie FSH
fot. Shutterstock
  1. Kiedy badać FSH?
  2. Jak się przygotować do badania?
  3. Jakie są normy FSH?

FSH, czyli folikulotropina, to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. FSH jest hormonem szczególnie ważnym dla kobiet, ponieważ pobudza syntezę estrogenów, dzięki czemu dojrzewają pęcherzyki Graffa zawierające komórki jajowe.

Kiedy badać FSH?

Badanie FSH zleca się w przypadku, gdy zaburzeń miesiączkowania, dojrzewania, problemów z płodnością. Na podstawie stężenia FSH lekarz może ocenić, czy kobieta weszła w okres przekwitania.

Badanie FSH przeprowadza się także u mężczyzn, ponieważ hormon ten odpowiada za produkcję nasienia oraz białek, z którymi związane są hormony płciowe. Poziom FSH bada się wtedy, gdy występują problemy z płodnością i przy małej ilości plemników w nasieniu.

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, badanie FSH wykonuje się przy podejrzeniu chorób przysadki mózgowej.

Jak się przygotować do badania?

Badanie FSH nie wymaga specjalnego przygotowania, choć zaleca się, by krew do badania została pobrana rano, gdyż ma to związek z dobowym rytmem wydzielania hormonów przez przysadkę mózgową.

Oznaczenie poziomu FSH u kobiet powinno się odbyć między 2. a 5. dniem cyklu.

Jakie są normy FSH?

Stężenie FSH u kobiet uzależnione jest od fazy cyklu miesiączkowego. 

Normy FSH u kobiet:

  • Faza folikularna 3,5 -12,5 mlU/ml
  • Faza owulacyjna 4,7 – 21,5 mlU/ml
  • Faza lutealna 1,7 – 7,7 mlU/ml
  • Postmenopauza 25,8 – 135 mlU/ml

Norma FSH u mężczyzn: 1,5 – 12,4 mlU/ml

Niskie FSH — przyczyny

Obniżone FSH występuje w zespole policystycznych jajników. Niski poziom FSH jest związany ze zmniejszoną spermatogenezą (produkcją plemników) oraz ze zmniejszoną produkcją komórek jajowych.

Niski poziom FSH i LH może być także oznaką obniżonej czynności przysadki lub podwzgórza. 

Poziom FSH mogą obniżać kortykosteroidy, estrogen, doustne środki antykoncepcyjne. 

Wysokie FSH — przyczyny

Podwyższone FSH może być spowodowane: menopauzą, uszkodzeniem jąder lub jajników, niedoczynnością jajników, zmniejszonej rezerwie pęcherzyków jajnikowych, hipogonadyzmem u mężczyzn, zespołem niewrażliwości na androgeny u mężczyzn.

Poziom FSH mogą zwiększać: bromokryptyna, klomifen, erytropoetyna, ketokonazol, lewodopa, nalokson, preparaty naparstnicy. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; synevo.pl