Oceń
Eozynofile (granulocyty kwasochłonne, EOS), należą do krwinek białych. Ich nazwa związana jest z obecnością cytoplazmatycznych ziarnistości barwiących się na czerwono eozyną.
Eozynofile powstają w szpiku kostnym. Pełną dojrzałość osiągają po około 5-6 dniach, a wtedy uwalniane są do krwi, w której utrzymują się przez kilka godzin i wędrują do tkanek dróg oddechowych, układu pokarmowego, skóry.
Wyróżnia się dwa typy eozynofilów w zależności od stopnia aktywności: aktywowane i spoczynkowe.
Eozynofile: funkcje
Eozynofile produkują tzw. mediatory, czyli substancje odpowiedzialne za wywoływanie i podtrzymywanie stanu zapalnego. Brzmi dziwnie? Tak naprawdę krwinki te biorą udział w procesie zabijania wirusów, bakterii, komórek nowotworowych, pasożytów. Eozynofile wykazują właściwości żerne (fagocytoza) i są zdolne do ,,zabijania'' drobnoustrojów, które dostały się do organizmu człowieka. Unicestwiają bakterie Gram-ujemne, Gram-dodatnie, grzyby, pasożyty, a także usuwają cząsteczki obojętne.
Niestety komórki te biorą również udział w powstawaniu różnych chorób, głównie alergicznych, w tym astmy oskrzelowej. Wydzielanie specjalnych substancji zawartych w eozynofilach prowadzi do aktywacji komórek tucznych oraz limfocytów T, które pomagają w regulacji układu odpornościowego. Natomiast zaburzenie współdziałania eozynofili z komórkami tucznymi prowadzi do reakcji alergicznych.
Podstawową rolą granulocytów kwasochłonnych jest zwalczanie zakażeń pasożytniczych (w tym owsików, glisty ludzkiej) oraz udział w reakcjach alergicznych.
Eozynofile: normy, wyniki badania
Poziom eozynofilów (stężenie granulocytów kwasochłonnych) można badać z krwi, wydzieliny z nosa, plwociny, popłuczyny z drzewa oskrzelowego.
Aby zbadać liczbę eozynofilów we krwi, pobiera się krew z żyły lub z opuszki palca. Wynik podaje się w wartościach bezwzględnych (na 1 µl) oraz w wartościach procentowych.
Norma dla eozynofilów (granulocytów kwasochłonnych) zawarta jest w granicach 50–400 µl (1mm3).
W warunkach prawidłowych eozynofile stanowią 1-6% leukocytów we krwi obwodowej. Wyniki różnią się w zależności od pory dnia, stresu, stanu emocjonalnego, wysiłku, cyklu miesiączkowego i wielu innych czynników.
Popłuczyny z drzewa oskrzelowego pobierane są w czasie bronchoskopii, po wcześniejszym płukaniu płuc roztworem fizjologicznym chlorku sodu. U osób zdrowych eozynofile powinny stanowić 0-1% wszystkich komórek w popłuczynach oskrzelowych.
Badanie eozynofilów w wydzielinie z nosa wymaga pobrania materiału do badania z dolnej małżowiny nosowej. Próbka jest następnie badana pod mikroskopem. U osób zdrowych w wydzielinie z nosa nie powinno być żadnych komórek eozynofilnych.
Eozynofile: powyżej normy
Należy mieć świadomość, że działanie eozynofilów może być korzystne, obojętne lub szkodliwe dla organizmu człowieka. Wszystko zależy od bodźca, czasu i intensywności działania tych krwinek.
Zwiększenie liczby eozynofili we krwi obwodowej nazywa się eozynofilią i klasyfikuje się jako:
- łagodna: 400–1000/ µl
- umiarkowana: 1000–3000/ µl
- ciężka: powyżej 3000/ µl
Nadmiar eozynofilów stwierdza się w przypadku:
- chorób alergicznych (astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, wyprysk, uczulenie)
- chorób pasożytniczych (tasiemczyca, włośnica)
- chorób nowotworowych (chłoniak Hodgkina, białaczki)
- chorób tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy)
- chorób skóry (atopowe zapalenie skóry, łupież, łuszczyca)
- chorób zapalnych jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna)
- marskości wątroby
- ukąszenia owadów lub pajęczaków
- ostrego i przewlekłego eozynofilowego zapalenia płuc
- zespołu Churga-Straussa (eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń)
Podwyższone eozynofile stwierdza się także w okresie zdrowienia po przechorowaniu choroby zakaźnej.
Eozynofile: poniżej normy
Rzadko stwierdza się obniżone stężenie eozynofilów. Granulocyty kwasochłonne poniżej normy mogą być spowodowane: niedokrwistością aplastyczną, rozsianą postacią tocznia trzewnego, zatruciem alkoholem lub innymi środkami trującymi.
Przyczyną zmniejszonej ilość eozynofilów może być również stres i duży wysiłek.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł