Oceń
ECHO serca, czyli echokardiografia serca (UKG), to badanie pozwalające na ocenę budowy serca i jego pracy. Jest to podstawowe, jedno z częściej wykonywanych badań diagnostycznych serca.
Echokardiografia serca jest badaniem obrazowym, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe i za ich pomocą ukazuje obraz poszczególnych części serca, i umożliwia ocenę funkcjonowania jam i zastawek serca.
Echokardiografia pozwala ocenić:
- ruch mięśnia sercowego oraz jego zastawek,
- budowę serca,
- przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i największych naczyniach krwionośnych (aorta, żyły główne, żyły i tętnice płucne),
- przepływ krwi w przedsionkach i komorach serca.
ECHO serca: wskazania do badania
Echokardiografię serca wykonuje się u osób, u których podejrzewa się wrodzoną wadę serca, niewydolność serca, chorobę wieńcową, a także w przypadku zawału.
Badanie to jest również u pacjentów ze stwierdzonym długotrwałym nadciśnieniem tętniczym, chorobą osierdzia, po przebytych zabiegach na mięśniu sercowym, w tym po wszczepieniu by-passów.
Wskazania do echokardiografii serca:
- ból w klatce piersiowej;
- choroba wieńcowa;
- kwalifikacja do zabiegów kardiochirurgicznych;
- ocena wyników zabiegów kardiochirurgicznych;
- zaburzenia rytmu serca;
- nadciśnienie tętnicze.
ECHO serca: przebieg badania
Pacjenci nie muszą się specjalnie przygotowywać do badania. Podczas badania pacjent leży na łóżku na lewym boku, z lewą ręką uniesioną do góry i ułożoną za głową, a prawą ręką ułożoną wzdłuż tułowia. Lekarz bada serce ultrasonografem i za pomocą głowicy posmarowanej żelem do USG obserwuje na monitorze pracę mięśnia sercowego.
Badanie echokardiograficzne jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym i powtarzalnym. Można je wykonywać wiele razy, nawet przy łóżku chorego. ECHO serca trwa od kilku do kilkunastu minut, a wynik badania przekazywany jest od razu po jego zakończeniu w formie opisu.
Oceń artykuł