Obserwuj w Google News

Drżenie ciała może być objawem Parkinsona, guza mózgu, nerwicy

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
19.07.2019 14:43
Zareaguj Reakcja

Drżenie ciała, mimowolne, nie do opanowania, pojawiające się w nieoczekiwanym momencie — ten stan należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Choć drżenie ciała, nie tylko rąk i twarzy, może być wynikiem stresu czy niedoborów pokarmowych, to może być również objawem bardzo poważnych chorób neurologicznych. 

Drżenie rąk
fot. Shutterstock

Drżenie ciała to bardzo przykry i stresujący, często niemożliwy do opanowania stan. Drżenie jest efektem mimowolnych, rytmicznych lub naprzemiennych ruchów związanych ze sobą grup mięśniowych. Zwykle drżenie dotyczy kończyn i twarzy, ale zdarza się, że obejmuje całe ciało, uniemożliwiając tym samym wykonywanie jakiejkolwiek aktywności. 

Drżenie ciała: przyczyną mogą być niedobory

Drżenie ciała może mieć zupełnie niewinną przyczynę, ale może być również objawem poważnej choroby. Jedną z częstszych przyczyn drżenia są niedobory pokarmowe: niedobory minerałów (magnezu, potasu, wapnia), witaminy B1, witaminy B6. Co mają wspólnego niedobory z drżeniem? Potas, magnez i wapń wpływają na proces przewodzenia impulsów do mięśni, co determinuje prawidłową kurczliwość mięśni. Zatem niedobory tych składników mogą powodować, że mięśnie kurczą się z nieprawidłową częstotliwością, mimowolnie, w nieoczekiwanym momencie.

Niedobory witamin i minerałów powodowane są zwykle przez nieodpowiednią dietę, ubogą w niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Przyczyną utraty tych składników jest również nadmierne spożywanie alkoholu i napojów bogatych w kofeinę (nie tylko kawa, ale również napoje energetyczne). Na niedobory witamin i minerałów cierpią również osoby, u których proces wchłaniania jest zaburzony, a także osoby zmagające się z biegunkami i wymiotami. 

Drżenie ciała: winny może być lęk 

Inną, częstą przyczyną drżenia ciała są zaburzenia lękowe (określane również jako nerwice), czyli grupa schorzeń psychicznych, w których powstawaniu, rozwoju i przebiegu biorą udział czynniki psychologiczne. Do grupy zaburzeń lękowych zalicza się: napady lęku, nerwice natręctw, fobie, ostrą reakcję na stres.

Osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi w czasie napadu lęku mogą odczuwać duszność, zawroty głowy, kołatanie serca, ale również niekontrolowane drżenie ciała. Zwykle drżenie w sytuacjach lekowych/stresowych dotyczy rąk, ale może dotyczyć całego ciała, również kończyn dolnych, twarzy.

Drżenie ciała: objaw poważnych chorób

Drżenie ciała, szczególnie powtarzające się epizody, mogą świadczyć o poważnej chorobie. Drżenie ciała jest bowiem objawem wielu chorób o podłożu neurologicznym

Drżenie jest charakterystycznym objawem choroby Parkinsona, ale towarzyszy również guzom mózgu, chorobom móżdżku, chorobie Wilsona. Może być jedną z konsekwencji udaru mózgu i uszkodzenia mózgu po urazach. Przyczyną drżenia może być także neuropatia, czyli choroba nerwów obwodowych występująca na przykład w przebiegu cukrzycy

Drżenia mogą również występować samoistnie. Drżenie samoistne to choroba, która może rozwinąć się u osoby w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się w 2. i 6. dekadzie życia. Przyczyny tej choroby nie zostały do końca poznane.

Ważne

Jak diagnozować drżenie ciała?

Drżenie ciała to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Nawet jeden epizod powinien skłonić do konsultacji z lekarzem. Warto zacząć od lekarza rodzinnego, który zleci badania w kierunku niedoborów pokarmowych. Jeśli wyniki będą poprawne, lekarz może skierować do neurologa lub psychiatry, a nawet innego specjalisty, jeśli będzie ku temu wskazanie (np. gastrologa).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.