Obserwuj w Google News

Dreszcze: przyczyny. Skąd się biorą dreszcze z gorączką i bez?

2 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2020
07.12.2020 17:48
Zareaguj Reakcja

Męczą cię dreszcze? To może być oznaka choroby, w tym zakażenia wirusem. Dreszcze są też naturalną reakcją organizmu na zetknięcie z zimnym powietrzem. Kiedy jeszcze występują dreszcze? Podpowiadamy, kiedy dreszcze powinny niepokoić.

Dreszcze
fot. Shutterstock

Dreszcze to drżenie ciała wywołane nieskoordynowanymi skurczami mięśni, pojawiające się zazwyczaj podczas szybkiej zmiany temperatury ciała względem otoczenia. Dreszcze mogą towarzyszyć uczuciu zimna, mogą być też objawem chorób.

Dreszcze w przypadku wychłodzenia są zjawiskiem pozytywnym, bo skurcze mięśni dostarczają dodatkowe ilości ciepła. Dreszcze mogą współwystępować z gorączką, osłabieniem i wtedy świadczą zwykle o tym, że organizm toczy infekcja.

Dreszcze - choroby

Dreszcze, choć kojarzą się z uczuciem zimna, to występują w wielu sytuacjach. Towarzyszą chorobom, a także silnym emocjom.

Dreszcze w chorobie:

  • Infekcje, w tym wirusowe, często przebiegają z dreszczami, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, osłabienie.
  • Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie płuc często przebiegają z dreszczami, oprócz objawów charakterystycznych dla tych chorób.

Dreszcze bardzo często dokuczają kobietom w okresie menopauzy, bo wahania poziomów hormonów powodują też zmiany temperatury ciała (uderzeniami gorąca), czemu towarzyszą dreszcze.

To również charakterystyczny objaw towarzyszący zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja, nerwica, zaburzenia lękowe.

Organizm może też w różny sposób reagować na związki chemiczne zawarte w lekach. Jednym z częstszych skutków ubocznych wielu preparatów leczniczych są dreszcze bez gorączki.

Inne przyczyny występowania dreszczy:

  • zatrucie pokarmowe;
  • zatrucie alkoholowe;
  • udar słoneczny;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • niedobór snu.

Warto wiedzieć

Dreszcze - kiedy odwiedzić lekarza?

Gdy dreszcze pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, są częste lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy zgłosić się po poradę do specjalisty. Dreszcze są sygnałem alarmowym wysyłanym przez organizm, dlatego warto zwracać uwagę na, to kiedy i jak często występują.

Dreszcze - temperatura

Dreszcze może wywołać zmiana temperatury. Wysoka temperatura ciała wywołuje dreszcze m.in. w przebiegu ostrych chorób zakaźnych takich jak dur plamisty, malaria, czy ciężka postać grypy.

Natomiast w przypadku wychłodzenia dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Zmniejszeniu ulega dopływ krwi do kończyn górnych i dolnych, co ma na celu ograniczenie utraty ciepła przez skórę. Dreszcze pojawiają się wtedy, gdy dla utrzymania ciepła, nie wystarcza organizmowi zwężenie naczyń krwionośnych, dochodzi więc do skurczy mięśni, które mają na celu podniesienie temperatury ciała.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wylecz.to