Obserwuj w Google News

Doustny tekst obciążenia glukozą: przygotowanie, przebieg, wynik badania

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
14.11.2019 11:14
Zareaguj Reakcja

Doustny tekst obciążenia glukozą to badanie stosowane w diagnostyce cukrzycy. Badanie to polega na podaniu pacjentowi roztworu glukozy i pobraniu krwi do badania. Test OGTT polega na monitorowaniu reakcji organizmu na podaną glukozę, czyli wydzielenia insuliny, szybkości regulacji poziomu cukru we krwi (szybkości wchłaniania glukozy do tkanek). Sprawdź, jak przygotować się do badania i jak odczytać wynik. 

Test obciążenia glukozą OGTT
fot. Shutterstock

Doustny test obciążenia glukozą, czyli test OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test) przeprowadza się u osób, u których podejrzewa się cukrzycę typu 2 lub  cukrzycę ciążową. 

Doustny test obciążenia glukozą: przygotowanie

Na badanie należy zgłosić się na czczo, najlepiej z samego rana lub minimum po 8 godzinach od ostatniego posiłku. Przed badaniem dozwolone jest spożycie niegazowanej wody, ale nie powinno się pić kawy, herbaty lub słodzonych napojów.

Przed przeprowadzeniem testu nie należy zmieniać diety w ciągu co najmniej 72 godzin, a w szczególności ograniczać spożycia węglowodanów. W uproszczeniu: jeść tak, jak zwykle. Warto jednak ograniczyć zbyt tłuste potrawy i słodycze.

Doustny test obciążenia glukozą: przebieg

Test rozpoczyna się od pobrania próbki krwi, którą następnie poddaje się badaniu na stężenie glukozy (cukru). Następnie pacjent proszony jest o wypicie 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody i po upływie 120 minut ponownie pobiera się próbkę krwi i ponownie oznacza stężenia glukozy. 

Warto wiedzieć

Przeciwwskazania do testu obciążenia glukozą OGTT

Przeciwwskazaniem do wykonania testu są: rozpoznana wcześniej cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego, które mogą utrudniać przeprowadzenie testu (zespoły upośledzonego wchłaniania, stany po resekcji żołądka), a także stany ostre. Również stosowanie niektórych leków może wpłynąć na wynik testu. O tym, czy należy je odstawić, decyduje lekarz.

Doustny test obciążenia glukozą: interpretacja wyników

Wynik testu jest prawidłowy, gdy poziom cukru w 120 minucie po wypiciu roztworu wynosi <140 mg% (7,8 mmol/l).

Cukrzycę rozpoznaje się, gdy stężenie glukozy w 120 minucie jest równe lub powyżej 200 mg% (11,1 mmol/l).

Nieprawidłowym wynikiem jest również stwierdzenie nietolerancji węglowodanów, czyli stan zagrożenia cukrzycą. Taką sytuację rozpoznaje się, gdy poziom cukru w 120 minucie po wypiciu roztworu glukozy wynosi od 140 do 199 mg% (7,8-11,1 mmol/l).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.