Zamknij

Test na koronawirusa z apteki: uważaj na domowe testy

18.06.2020 10:08

- Pokażę Państwu tester. Dzisiaj dostałem, 30 zł kosztuje, a nie 600 zł. Ten tester pokazuje, czy ja byłem chory, czy jestem chory i czy jestem zagrożeniem - powiedział podczas debaty prezydenckiej Marek Jakubiak. Problem w tym, że testy na koronawirusa do ''domowego'' użytku mogą nie być wiarygodne. Jedynie badanie laboratoryjne jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć infekcję SARS-CoV-2.

Domowy test na koronawirusa
fot. Shutterstock

Podczas debaty prezydenckiej Marek Jakubiak, jeden z kandydatów na ten urząd pokazał test na koronawirusa, który kupił w aptece za rzekomo 30 złotych. Jakubiak stwierdził, że taki test wystarczy, by diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 i nie potrzeba przeprowadzać drogich testów laboratoryjnych. Czy to prawda?

Testy kasetowe na koronawirusa, które dostępne są w aptekach i w internecie (taki test pokazał Jakubiak) nie mają rekomendacji WHO i choć mogą stanowić wstęp do dalszej diagnostyki, to nie powinny być wykonywane w warunkach domowych. 

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych poinformował, że wszystkie testy stosowane w diagnostyce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przeznaczone są do używania wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych - personel medyczny, w przychodni, szpitalu lub w laboratorium.

Należy wiedzieć, że ustawa o wyrobach medycznych, zabrania dostarczania i udostępniania testów osobom, które nie są profesjonalnymi użytkownikami. Z wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, apteki mogą pacjentom sprzedawać wyłącznie pojemniki na próbki, sprzęt laboratoryjny ogólnego zastosowania lub tzw. wyroby do samokontroli.

WHO rekomenduje, by do wykrywania zakażeń SARS-CoV-2 wykorzystywać diagnostykę molekularną techniką PCR czasu rzeczywistego (RT-PCR). Taki wymaz do badań wykonywany jest w wyznaczonych do tego placówkach i dotyczy osób z objawami koronawirusa lub mającym kontakt z osobą zakażoną, lub po przebytym zakażeniu.

Co z testami komercyjnymi? Firmy prywatne w Polsce oferują testy laboratoryjne na koronawirusa stacjonarnie lub w formie pakietu wysyłanego do klienta. Testy te wyglądają podobnie, jak te państwowe, ale nie trzeba spełniać takich samych kryteriów (nie trzeba mieć objawów). W przypadku testów komercyjnych również są one badane w laboratorium przy wykwalifikowany personel.

ZOBACZ: Testy na przeciwciała koronawirusa już dostępne. Jak wygląda procedura? 

Testy ''domowe'' na koronawirusa

Testy kasetkowe (serologiczne) sprzedawane jako testy do wykonania w domu mają wykrywać we krwi przeciwciała IgM i IgG skierowane przeciwko SARS-CoV-2, które organizm powinien wytworzyć po kontakcie z tym wirusem. Wynik testu można uzyskać już w ciągu kilkunastu minut.

Testy kasetowe przedstawiane są jako alternatywa dla testów laboratoryjnych, ale należy podchodzić do tego z rezerwą. Testy kasetowe nie są rekomendowane przez WHO i są niestety obarczone ryzykiem niepoprawnego wyniku. Zdaniem ekspertów główny problem związany z szybkim ''domowym'' testem jest zbyt duża liczba wyników fałszywie ujemnych. Dlaczego? Ponieważ od momentu zakażenia koronawirusem do wytworzenia się przeciwciał mijają ok. 2-3 tygodnie. Wynik ujemny nie jest zatem zapewnieniem, że człowiek nie zachorował, bo organizm mógł nie zdążyć, wytworzyć odpowiedzi immunologicznej na obecność wirusa.

Niestety, wynik fałszywie ujemny budzi również złudne poczucie bezpieczeństwa, przez co osoba zarażona myśli, że wszystko jest w porządku i nieświadomie zakaża innych.

Zgodnie z opinią krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, w diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 należy stosować wyłącznie testy genetyczne, ponieważ tylko ta forma badania pozwala na spełnienie laboratoryjnego kryterium potwierdzenia przypadku choroby COVID-19.

Ile kosztuje test kasetowy? Wykonanie testu kasetkowego przez laboratorium diagnostyczne kosztuje ok. 100-150 złotych. Nie wiadomo zatem, skąd Marek Jakubiak wziął cenę 30 złotych. Faktem jest, że w sklepach internetowych można kupić domowe testy na koronawirusa w bardzo różnych cenach, ale nie poleca się kupowania tego typu produktów, ponieważ ich wiarygodność jest wątpliwa.

ZOBACZ: Jak wykonać w domu test na koronawirusa SARS-CoV-2? Lekarz tłumaczy 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mgr.farm