Oceń
Densymetria to badania wykorzystywane do oceny gęstości mineralnej kości. Podczas densymetrii bada się kości, które najczęściej ulegają złamaniom - lędźwiowy odcinek kręgosłupa, głowę kości udowej, kości nadgarstka i przedramienia.
Kto powinien wykonać densymetrię? Densymetria jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu osteoporozy. Wskazaniem do badania są bóle kości, częste złamania, a także wiek - u kobiet po menopauzie i mężczyzn w podeszłym wieku zmniejsza się masa kostna.
Densymetria: przebieg badania
Densymetria jest badaniem rentgenowskim. Pomiar gęstości kości wykonuje się za pomocą aparatu RTG emitującego bardzo małą ilość promieniowania - badanie jest bezpieczne. Densytometr mierzy ilość promieni rentgenowskich przechodzących przez kość. Jeśli przejdzie ich dużo, oznacza to, że kości są słabe i podatne na złamania. Jeśli promieni przejdzie mało, to znaczy, że kości są gęste i mocne.
W trakcie badania pacjent leży lub siedzi na stole, nad którym umieszczone jest ramię aparatu. Badanie w jednej lokalizacji trwa zaledwie kilka minut, ale w tym czasie trzeba siedzieć lub leżeć nieruchomo. Podczas badania nie wolno mieć na sobie metalowych przedmiotów - paska, biżuterii, zamków/guzików.
Wynik badania wyrażony jest za pomocą wskaźników porównujących gęstość kości osoby badanej z gęstością kości młodych zdrowych osób (T-score) i rówieśników (Z-score).
Densymetria: przeciwwskazania
Chociaż densymetria jest badaniem ogólnie bezpiecznym, to nie można go wykonywać u kobiet w ciąży ze względu na szkodliwy wpływ promieniowania na dziecko.
Densymetria: wynik badania
Według Światowej Organizacji Zdrowia, gęstość mineralna kości jest w normie, gdy mieści się w przedziale od +1.0 do -1.0. Osteopenię rozpoznaje się, gdy T-Score wynosi od -1.0 do -2.5. Wartości niższe świadczą o osteoporozie.
Oceń artykuł