Zamknij

Densymetria to pomiar gęstości kości. Kto powinien wykonać badanie?

21.08.2020 13:22

Ból, częste złamania, problemy z poruszaniem się, wdowi garb - to charakterystyczne objawy osteoporozy, choroby szkieletu. Tego typu objawy są wskazaniem do zbadania gęstości mineralnej kości, czyli do densymetrii. Za pomocą specjalnego aparatu można ocenić, czy masa kostna jest zmniejszona i czy należy wdrożyć leczenie.

Densymetria kości
fot. Shutterstock

Densymetria to badania wykorzystywane do oceny gęstości mineralnej kości. Podczas densymetrii bada się kości, które najczęściej ulegają złamaniom - lędźwiowy odcinek kręgosłupa, głowę kości udowej, kości nadgarstka i przedramienia.

Kto powinien wykonać densymetrię? Densymetria jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu osteoporozy. Wskazaniem do badania są bóle kości, częste złamania, a także wiek - u kobiet po menopauzie i mężczyzn w podeszłym wieku zmniejsza się masa kostna.

Densymetria: przebieg badania

Densymetria jest badaniem rentgenowskim. Pomiar gęstości kości wykonuje się za pomocą aparatu RTG emitującego bardzo małą ilość promieniowania - badanie jest bezpieczne. Densytometr mierzy ilość promieni rentgenowskich przechodzących przez kość. Jeśli przejdzie ich dużo, oznacza to, że kości są słabe i podatne na złamania. Jeśli promieni przejdzie mało, to znaczy, że kości są gęste i mocne. 

W trakcie badania pacjent leży lub siedzi na stole, nad którym umieszczone jest ramię aparatu. Badanie w jednej lokalizacji trwa zaledwie kilka minut, ale w tym czasie trzeba siedzieć lub leżeć nieruchomo. Podczas badania nie wolno mieć na sobie metalowych przedmiotów - paska, biżuterii, zamków/guzików.

Wynik badania wyrażony jest za pomocą wskaźników porównujących gęstość kości osoby badanej z gęstością kości młodych zdrowych osób (T-score) i rówieśników (Z-score).

Densymetria: przeciwwskazania

Chociaż densymetria jest badaniem ogólnie bezpiecznym, to nie można go wykonywać u kobiet w ciąży ze względu na szkodliwy wpływ promieniowania na dziecko.

Densymetria: wynik badania

Według Światowej Organizacji Zdrowia, gęstość mineralna kości jest w normie, gdy mieści się w przedziale od +1.0 do -1.0. Osteopenię rozpoznaje się, gdy T-Score wynosi od -1.0 do -2.5. Wartości niższe świadczą o osteoporozie.