Oceń
Delirium (majaczenie) to ostre zaburzenie świadomości i funkcji poznawczych. Delirium nie jest chorobą psychiczną, jest zespołem objawów, mogącym rozwijać się w przebiegu poważnych chorób somatycznych lub w wyniku odstawienia niektórych leków, substancji psychoaktywnych, lub zatrucia nimi. Delirium może występować również po zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym.
Termin ,,delirium'' został użyty po raz pierwszy w pierwszym wieku naszej ery i określał zaburzenia psychiczne podczas wysokiej gorączki lub urazu głowy.
Delirium majaczenie: objawy
Międzynarodowa Klasyfikacja ICD-10 określa delirium (majaczenie) jako zespół charakteryzujący się występowaniem zaburzeń świadomości i uwagi, spostrzegania, myślenia, pamięci, aktywności psychoruchowej, emocji i rytmu sen-czuwanie.
Charakterystyczne objawy (cechy) delirium:
- zaburzenia świadomości (zagubienie, dezorientacja w czasie i przestrzeni);
- zaburzenia uwagi (upośledzenie koncentracji);
- zaburzenia czynności poznawczych (upośledzenie pamięci, problemy z mową);
- objawy psychotyczne (omamy, halucynacje);
- zaburzenia cyklu snu i czuwania.
Objawy delirium rozwijają się szybko, najczęściej w ciągu kilku godzin, a stopień ich nasilenia zmienia się w ciągu doby. Objawy mają tendencję do pogarszania się w nocy (objaw zachodzącego słońca).
Warto wiedzieć, że zaburzenia świadomości i czynności poznawczych, w tym problemy z pamięcią mogą towarzyszyć różnym chorobom, w tym chorobie Alzcheimera i nie zawsze świadczą o delirium.
Delirium (majaczenie): rodzaje
Wyróżnia się trzy postaci majaczenia (delirium), w tym:
- majaczenie hiperaktywne: charakteryzuje się wzmożonym napędem psychoruchowym, znacznym pobudzeniem, niepokojem, labilnością emocjonalną, halucynacjami i urojeniami. Pacjenci mówią głośno, w sposób niezrozumiały i zdezorganizowany, próbują opuścić łóżko, usunąć sobie cewniki i rurki, niejednokrotnie są agresywni.
- majaczenie hipoaktywne: objawia się wycofaniem, apatią, sennością, zmniejszoną reaktywnością, zaburzeniami świadomości. Delirium hipoaktywne jest trudne do rozpoznania. Obserwowane objawy bywają przypisywane otępieniu, depresji.
- majaczenie mieszane (postać mieszana): występują objawy zaburzeń świadomości i uwagi, którym jednak nie towarzyszą zmiany aktywności ruchowej.
Delirium (majaczenie): przyczyny
Dokładne przyczyny delirium nie zostały poznane.
Delirium rozwija się często u osób starszych, które znalazły się w szpitalu, jest to nawet 40 proc. wszystkich przypadków majaczenia. Ważnym czynnikiem rozwoju delirium jest wiek. Ryzyko majaczenia jest większe u osób powyżej 65. roku życia.
Ryzyko delirium zwiększają także: zaburzenia czynności poznawczych i otępienie, ciężka choroba somatyczna, złamanie szyjki kości udowej.
Delirium (majaczenie): konsekwencje
Delirium może mieć bardzo poważne następstwa.
Chorzy z majaczeniem obarczeni są większym ryzykiem dłuższej hospitalizacji i powikłań związanych z długotrwałym leczeniem. Są w grupie ryzyka wystąpienia zespołów otępiennych.
U osób z delirium występuje dwa razy większe ryzyko zgonu niż u osób bez majaczenia.
Delirium (majaczenie): leczenie
Aby wdrożyć leczenie delirium konieczne jest rozpoznanie przyczyny majaczenia.
W leczeniu osób z majaczeniem stosuje się zarówno metody niefarmakologiczne, jak i farmakologiczne.
Oceń artykuł