Zamknij

Świąd i ból odbytu, kłopoty z wypróżnianiem – to powody, by iść do proktologa. Czym zajmuje się proktolog?

17.09.2021
Aktualizacja: 17.09.2021 16:50

Proktolog zajmuje się leczeniem chorób, które dotyczą wstydliwej w naszej kulturze części ciała, czyli odbytu – być może dlatego rzadko korzystamy z porad lekarzy tej specjalizacji. Jednak w przypadku dolegliwości związanych z tą częścią nie należy zwlekać z wizytą, bo bagatelizowania objawów może prowadzić do poważnych chorób, a na pewno powodować duży dyskomfort na co dzień.

Czym zajmuje się proktolog
fot. Shutterstock

Choć krępująca wizytę u proktologa da się przeżyć. Lepiej podjąć leczenie wcześniej, niż zwlekać, czekając, aż choroba będzie mocno zaawansowana. Lekarze mówią, że problemy proktologiczne dotyczą nawet 50 proc. społeczeństwa, choć niewiele osób o tym mówi. Tymczasem w 80 proc. już pierwsza wizyta u proktologa kończy się postawieniem diagnozy. Co trzeba wiedzieć przed wizytą u proktologa? I jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza tej specjalności? Wyjaśniamy.

Czym zajmuje się lekarz proktolog?

Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Lekarz proktolog może też podejmować działania profilaktyczne związane ze schorzeniami tych części ciała.

Końcowy odcinek przewodu pokarmowego jest bardzo istotny dla zdrowia organizmu, ma mnóstwo istotnych funkcji. Odbywa się tam wchłanianie niektórych witamin, np. witaminy K, H czy witamin z grupy B, wody, elektrolitów i składników mineralnych oraz niektórych leków. W odbytnicy gromadzą się też niestrawione resztki pokarmów, gdzie są zagęszczane i formowane z masę kałową, która wydalana jest z organizmu podczas wypróżniania.

Jakie choroby leczy proktolog?

Większość chorób, które leczy proktolog, nie jest bardzo poważna, może je wyleczyć bez większych problemów, jednak najpierw muszą one zostać zdiagnozowane. Specjalista proktolog zajmuje się takimi chorobami, jak:

Po przeprowadzeniu badań – niektóre są możliwe od razu w gabinecie proktologa, inne trzeba wykonać podczas osobnej wizyty – lekarz zaproponuje odpowiednio dobrane leczenie.

Z jakimi objawami iść do proktologa?

Do wizyty u proktologa powinny skłonić wszelkie dolegliwości i niepokojące objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale także związane z okolicą odbytu. Warto zwrócić szczególna uwagę na kłopoty z wypróżnianiem, zmianę wyglądu stolca, w tym jego barwy i formy, a także na zaparcia lub nawracające biegunki. Nie należy lekceważyć tych objawów. Do specjalisty proktologa należy pójść z takimi objawami, jak:

  • wzdęcia i nawracające problemy z gazami
  • śluz lub krew w kale
  • ból podczas wypróżniania
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • ból, świąd, pieczenie w okolicy odbytu
  • nawracające bóle w obrębie jamy brzusznej
  • częste, nawracające zaparcia lub biegunki.

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Pierwsza wizyta u proktologa może być stresująca, dlatego warto spisać sobie wszystkie problemy i objawy, z którymi udajemy się do lekarza. Poza tym nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać, warto jednak zadbać o higienę.

Wizyta zaczyna się zwykle od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Przede wszystkim należy powiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach. Specjalista może także zapytać o schorzenia występujące w rodzinie, a także o nawyki żywieniowe, w tym spożywane pokarmy czy regularność posiłków. Z pewności ważne też będą dla niego informacje o stylu życia pacjenta, np. aktywność fizyczna – wiele chorób związanych z dolnym odcinkiem układu pokarmowego ma bowiem swoje źródło w trybie życia pacjenta, źle skomponowanej diecie i nieregularnym spożywaniu posiłków.

Kolejnym etapem wizyty jest badanie proktologiczne. To tzw. badanie per rectum (przez odbyt), czyli badanie odbytu, odbytnicy oraz kanału odbytu za pomocą palca. Umożliwia ono szybką ocenę stanu budowy i stanu odbytnicy, kanału odbytu oraz samego odbytu. Badanie jest bezbolesne, choć dla większości pacjentów wiąże się z dyskomfortem psychicznym.

Jakie badania wykonuje się podczas diagnozy proktologicznej?

Poza podstawowym badaniem, jakim jest badanie per rectum, lekarz proktolog może też przeprowadzić lub zlecić wykonanie innych badań. Może to być:

  • anoskopia - badanie za pomocą wziernika, które umożliwia ocenę stanu kanału odbytu i odbytnicy
  • rektoskopia – to również badania za pomocą wziernika, umożliwia ono obejrzenie dalszych niż przy anoskopii obszarów układu pokarmowego i pobranie wycinka tkanek do badania histopatologicznego
  • kolonoskopia – przez odbyt wprowadza się elastyczny endoskop do wnętrza jelita grubego, co umożliwia obejrzenie jego wnętrza, można tez pobrać próbki do badania, a także przeprowadzić drobne zabiegi, np. usunięcie polipów z jelita czy zatamowanie krwawienia.

W ramach diagnostyki proktolog zleca też zwykle wykonanie podstawowego badania kału, badania kału na obecność krwi utajonej, a także badania krwi. Konieczne może też być wykonanie zdjęcia RTG jelita grubego, wlewu doodbytniczego oraz USG przezodbytniczego.

Na podstawie wszystkich badań proktolog stawia diagnozę i zleca leczenie. W procesie leczenia konieczne są zwykle wizyty kontrolne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródła: mp.pl / lekarzebezkolejki.pl / szpitalswwojciecha.pl