Zamknij

Czy wyczerpanie i ogólne zmęczenie mogą być wynikiem zespołu niespokojnych nóg?

31.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:08

Czy zespół niespokojnych nóg (RLS) może przyczyniać się do uczucia zmęczenia i wyczerpania? Dlaczego warto leczyć to zaburzenie? Kogo najczęściej dotyka ten zespół?

Czy zmęczenie może być wynikiem zespołu niespokojnych nóg?
fot. Shutterstock

Zespół niespokojnych nóg (RLS, od angielskiego restless legs syndrome) to zaburzenie neurologiczne, ruchowe związane ze snem. Chorzy odczuwają niepokój ruchowy i nieprzyjemne doznania czuciowe (nieodparta potrzeba poruszania nogami lub energicznego chodzenia), zwłaszcza podczas leżenia czy siedzenia, a także podczas snu (opisywane jako "kopanie przez sen"). W efekcie dochodzi do przewlekłego zaburzenia snu, a w konsekwencji do przewlekłego zmęczenia i uczucia wyczerpania.

Jak się diagnozuje RLS?

Rozpoznanie tego zaburzenia nie jest łatwe, bo opiera się głównie na wywiadzie z pacjentem, który w subiektywny sposób opisuje swoje dolegliwości. Jednak cztery kluczowe pytania mogą przybliżyć lekarza do postawienia właściwej diagnozy. Odpowiedź twierdząca na każde z nich sugeruje RLS. Dowiedz się, jakie to pytania.

Szacuje się, że na to zaburzenie cierpi około 8% populacji, a szansa pojawienia się tego zaburzenia rośnie wraz z wiekiem. Należy je bezwzględnie leczyć z dwóch powodów. Po pierwsze ryzyko pojawienia się tego zespołu rośnie nie tylko wraz z wiekiem, ale również niektórymi chorobami, np. niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza, niewydolnością nerek, a także wiąże się z przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza tych działających na ośrodkowy układ nerwowy. Lecząc chorobę pierwotną, przy okazji wyleczymy też RLS.

Po drugie, RLS może się pojawić w wyniku niewłaściwego stylu życia, siedzącego trybu życia, nadużywania alkoholu, nikotyny czy kofeiny, ale również z powodu stresu. Wizyta u lekarza pozwoli wykluczyć inne choroby, na modyfikację trybu życia i tym samym na poprawę samopoczucia.

Źródło: PAP