Zamknij

Czy ból gardła może być objawem zakażenia koronawirusa SARS-CoV-2?

08.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 23:38

Jakie objawy mogą sugerować infekcję wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2? Czy ból gardła się do nich zalicza? Jak postępować, gdy pojawi się u nas taki objaw?

Koronawirus a ból gardła
fot. Shutterstock

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowie (WHO) prawie 14 proc. chorych, cierpiących na infekcję COVID-19, wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, wymieniało ból gardła jako jeden z objawów tej choroby. Zwykle towarzyszyły mu: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel.

Właśnie ze względu na tę ostatnią wymienioną dolegliwość, naukowcy nie są pewni, czy ból gardła jest objawem choroby COVID-19, czy jedynie skutkiem innych dolegliwości, np. suchego, uporczywego kaszlu.

Zobacz także: Jakie mogą być inne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Jeśli masz ból gardła, który odczuwasz podczas połykania lub podczas kaszlu, czujesz, że gardło jest suche i drapiące, a dolegliwości te nie ustępują pomimo zastosowania preparatów łagodzących te dolegliwości, to skontaktuj się z lekarzem. Być może przyczyną tych dolegliwości jest zwykłe przeziębienie lub grypa, suche powietrze lub alergia na sierść zwierząt. Niekoniecznie musi to być koronawirus.

Pamiętaj!

Jeśli wykazujesz objawy przeziębienia, zostań w domu, weź leki łagodzące objawy choroby. W ten sposób nie zarazisz innych.

loader

Źródło: WHO