Zamknij

Czarny język po antybiotyku. Jak usunąć czarny nalot? [ZDJĘCIE]

20.09.2021 16:02

Jesteś w trakcie antybiotykoterapii i widzisz, że język zmienił swój kolor? Ciemny nalot na języku może być skutkiem ubocznym długotrwałego zażywania antybiotyków. Choć wygląda groźnie, to ciemnego zabarwienia łatwo się pozbyć. Jak usunąć czarny nalot na języku? Jak rozpoznać tzw. czarny język? Wyjaśniamy.

Czarny język po antybiotyku
fot. Shutterstock
  1. Czarny język: przyczyny
  2. Czarny język: leczenie

Czarnym językiem określa się zmianę barwy i tekstury języka. O czarnym języku można mówić wtedy, gdy język pokryty jest ciemnym nalotem i wygląda, jakby wyrastały z niego włoski. To nieszkodliwa i przejściowa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć.

Jak to wygląda? Język pokryty jest ciemnym nalotem, a w jego środkowej części występują nitkowate twory, który mogą swoją długością sięgać nawet jednego centymetra.

Czarny nalot na języku
fot.

Czarny język: przyczyny

Czarny nalot gromadzi się na języku z powodu nadmiernego rozwoju bakterii w jamie ustnej. Zmiany na języku polegają na przeroście i wydłużeniu brodawek nitkowatych.

Gdy bakterie gromadzą się na brodawkach pokrywających powierzchnię języka, skupiają na tym obszarze czerwone krwinki, które mogą sprawić, że język przybierze czarną barwę.

Ponadto proces naturalnego złuszczania się wierzchniej warstwy komórek może zostać zaburzony przez co brodawki wydłużają się sprawiając wrażenie, że język pokrywa się włoskami.

Czarny język jest zwykle objawem długotrwałego przyjmowania antybiotyków, co może prowadzić do zmian we florze bakteryjnej jamy ustnej.

Inne możliwe przyczyny czarnego nalotu na języku to palenie papierosów lub używanie innych wyrobów tytoniowych, picie nadmiernych ilości kawy lub herbaty oraz nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny jamy ustnej.

Czarny język: leczenie

Podstawą jest odstawienie antybiotyków. Sam nalot można zeskrobać delikatnie szczoteczką do zębów z końcówką do czyszczenia języka. Czynność należy powtarzać do momentu, aż nalot zniknie. Najlepiej jednak zgłosić się do lekarza POZ.

ZOBACZ: Dlaczego język, wbrew prawom grawitacji, spoczywa na górze?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ''Zarys dermatologii i wenerologii''; autorzy: Enno Christophers, Markward Ständer; Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 1999; Wydanie I polskie pod redakcją Tadeusza Bogdanowskiego