Cytologia wykrywa trzy kobiece nowotwory, a nie tylko raka szyjki macicy
Cytologia to badanie, które obecnie jest wykorzystywane jest do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Europejscy naukowcy sugerują jednak, że może też pomóc w diagnozowaniu innych nowotworów u kobiet, takich jak rak jajnika oraz piersi. Jak to możliwe?

Podczas badania cytologicznego pobierane są komórki z okolicy szyjki macicy, a zmiany w nich mogą świadczyć przede wszystkim o wczesnym rozwoju groźnego raka szyjki macicy. Jak informuje „Nature Communications”, nieprawidłowości wykryte w komórkach mogą przy okazji wskazywać również na inne nowotwory kobiece, takie jak rak jajnika oraz piersi. Markerem tych nowotworów są zmiany w tzw. metylacji DNA, procesie przyłączania grup alkilowych (metylowych) do zasad azotowych nukleotydów. Wskazują na to badania, jakie przeprowadzono u 3 tys. kobiet w 15 krajach europejskich.
Rozszerzona cytologia to lepsza diagnostyka nowotworów
Główny autor badania prof. Martin Widschwendter, który jest dyrektorem European Translational Oncology Prevention and Screening (EUTOPS) Institute, twierdzi, że rozszerzona cytologia może wspomagać wczesne wykrywanie raka jajnika i raka piersi. Jest to szczególnie ważne w przypadku raka jajnika, ponieważ wciąż nie ma skutecznej metody wczesnego wykrywania tego nowotworu. Pomaga go zdiagnozować regularne badanie USG dopochwowe oraz kontrolowanie we krwi poziomu markera CA-125, ale nawet te badania nie zawsze pozwalają na postawienie wczesnej diagnozy raka jajnika. Bardziej skutecznie udaje się wykrywać na wczesnym etapie zdecydowaną większość nowotworów piersi dzięki mammografii, badaniu rentgenowskiemu.
– To może być dodatkowa metoda badania – zaznacza w wypowiedzi dla BBC prof. Widschwendter. Naukowiec wyjaśnia, że w wykrywaniu raka jajników oraz piersi cytologia może pełnić taką rolę, jak nadciśnienie tętnicze krwi, które pozwala określić, kto jest bardziej narażony na chorobę sercowo-naczyniową.
Regularna cytologia to nie wszystko
Dr Julie Sharp z Cancer Research UK zwraca uwagę, że konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą określić, w jak dużym stopniu cytologia jest przydatna w wykrywaniu nowotworów innych niż rak szyjki macicy.
Jej zdaniem, kobiety nie powinny ignorować często bagatelizowanych dolegliwości, które czasami mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika. Chodzi o:
- obrzmienie i bóle w podbrzuszu
- uczucie pełności i utratę apetytu
- częstsze oddawanie moczu.
Objawom tym, na ogół kojarzonym z dolegliwościami przewodu pokarmowego, mogą towarzyszyć zmęczenie, chudnięcie oraz zaburzenia jelitowe. W takich sytuacjach na wszelki wypadek warto skontaktować się z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.
Zgodnie z najnowszą rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, cytologię zaleca się wykonywać co 1-3 lata (zależnie od poprzedniego wyniku) zarówno u kobiet do 30. roku życia, jak i powyżej tego wieku. Preferowaną metodą jest tzw. cytologia płynna (LBC).
Źródło: PAP /Zbigniew Wojtasiński / Ptgin.pl