Zamknij

Cystografia, czyli badanie pęcherza. Na czym polega?

31.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:08

Cystografia to badanie, które przeprowadza się w przypadku nawracających infekcji układu moczowego, z powodu nieprawidłowości podczas oddawania moczu, nietrzymania moczu, podejrzenia guzów i złogów w pęcherzu. Na czym polega badanie? Jak przebiega?

Badanie pęcherza moczowego
fot. Shutterstock

Cystografia to badanie radiologiczne (rentgenowskie) pęcherza moczowego, które pozwala na ocenę pęcherza i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Natomiast cystografia mikcyjna to badanie służące wykorzystywane do oceny sprawności mechanizmów zastawkowych w ujściach moczowodów do pęcherza moczowego.

Wskazania do cystografii

Wskazaniem do przeprowadzenia cystografii są nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego, w tym w oddawaniu moczu.

Do najważniejszych wskazań zalicza się:

  • objawy wskazujące na przeszkodę w odpływie moczu;
  • urazy pęcherza lub cewki moczowej;
  • stan po zakażeniu układu moczowego;
  • nawracające zakażenia układu moczowego;
  • wady układu moczowego;
  • moczenie nocne;
  • złogi, uchyłki, guzy pęcherza moczowego;
  • nietrzymanie moczu.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest uczulenie na składniki środka cieniującego, a także ciąża oraz ostre zakażenie układu moczowego. 

Przebieg cystografii

Pacjent układa się na stole aparatu rentgenowskiego na plecach. Do cewki moczowej wprowadzany jest cewnik, przez który następnie podaje się środek cieniujący do czasu, aż pacjent zgłosi, że czuje parcie na pęcherz. Następnie wykonuje się zdjęcia RTG wypełnionego pęcherza. Po zakończeniu badania cewnik zostaje usunięty z pęcherza.

W przypadku cystografii mikcyjnej, pacjent musi oddawać mocz leżąc na stole i w tym czasie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie.

Możliwym powikłaniem po cystografii jest zakażenie układu moczowego lub uraz pęcherza/cewki moczowej.

Warto wiedzieć

Interpretacja badania

Zdjęcia RTG wykonane podczas cystografii pozwalają na określenie położenia, kształtu, zarysów, wielkości pęcherza i obecności wewnątrz nieprawidłowości (złogów, guzów, skrzeplin). W czasie cystografii mikcyjnej ocenia się, czy w trakcie opróżniania pęcherza nie dochodzi do odpływu moczu z pęcherza do jednego lub obu moczowodów oraz czy pęcherz całkowicie się opróżnia. Po badaniu pacjent otrzymuje zdjęcia wraz z opisem, ale interpretacji powinien dokonywać lekarz, który wydał skierowanie na badanie.

Przygotowanie do cystografii

Na badanie należy zgłosić się z wynikiem posiewu moczu. W dniu poprzedzającym badanie należy zacząć przyjmować lek odkażający drogi moczowe i kontynuować jego przyjmowanie jeszcze przez kilka dni po badaniu.

W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na co dzień, chyba ze lekarz zaleci inaczej. Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Lekarza należy poinformować o możliwości ciąży, uczuleniu na leki i objawach ze strony układu moczowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.