Oceń
Cystografia to badanie radiologiczne (rentgenowskie) pęcherza moczowego, które pozwala na ocenę pęcherza i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Natomiast cystografia mikcyjna to badanie służące wykorzystywane do oceny sprawności mechanizmów zastawkowych w ujściach moczowodów do pęcherza moczowego.
Wskazania do cystografii
Wskazaniem do przeprowadzenia cystografii są nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego, w tym w oddawaniu moczu.
Do najważniejszych wskazań zalicza się:
- objawy wskazujące na przeszkodę w odpływie moczu;
- urazy pęcherza lub cewki moczowej;
- stan po zakażeniu układu moczowego;
- nawracające zakażenia układu moczowego;
- wady układu moczowego;
- moczenie nocne;
- złogi, uchyłki, guzy pęcherza moczowego;
- nietrzymanie moczu.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest uczulenie na składniki środka cieniującego, a także ciąża oraz ostre zakażenie układu moczowego.
Przebieg cystografii
Pacjent układa się na stole aparatu rentgenowskiego na plecach. Do cewki moczowej wprowadzany jest cewnik, przez który następnie podaje się środek cieniujący do czasu, aż pacjent zgłosi, że czuje parcie na pęcherz. Następnie wykonuje się zdjęcia RTG wypełnionego pęcherza. Po zakończeniu badania cewnik zostaje usunięty z pęcherza.
W przypadku cystografii mikcyjnej, pacjent musi oddawać mocz leżąc na stole i w tym czasie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie.
Możliwym powikłaniem po cystografii jest zakażenie układu moczowego lub uraz pęcherza/cewki moczowej.
Przygotowanie do cystografii
Na badanie należy zgłosić się z wynikiem posiewu moczu. W dniu poprzedzającym badanie należy zacząć przyjmować lek odkażający drogi moczowe i kontynuować jego przyjmowanie jeszcze przez kilka dni po badaniu.
W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na co dzień, chyba ze lekarz zaleci inaczej. Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Lekarza należy poinformować o możliwości ciąży, uczuleniu na leki i objawach ze strony układu moczowego.
Oceń artykuł