Obserwuj w Google News

Co mówimy przed śmiercią? Pielęgniarka z hospicjum zdradza ostatnie słowa chorych

2 min. czytania
21.10.2022 09:07
Zareaguj Reakcja

Ludzki organizm doskonale wie, kiedy nastąpi zgon. Pierwsze oznaki nadchodzącej śmierci pojawiają się nawet 2-3 dni wcześniej. Jakie słowa najczęściej wypowiadają osoby, które wiedzą, że za chwilę odejdą? Opowiedziała o tym pielęgniarka pracująca w hospicjum, która na co dzień towarzyszy pacjentom w ich ostatniej drodze. 

Co mówią pacjenci chwilę przed śmiercią? Zdradza pielęgniarka
fot. Shutterstock

Kilka dni przed śmiercią zmienia się nie tylko ciało chorego, ale i jego zachowanie. Osoby przytomne czują nagły przypływ sił, zaczynają porządkować rzeczy, są ruchliwe, chętnie rozmawiają z rodziną. Kiedy śmierć jest coraz bliżej, pacjent czuje, że to jego ostatnie chwile; zaczyna robić podsumowania, wyznaje wiele rzeczy.

O tym, jak umierają ciężko chorzy pacjenci, na swoim TikTokowym profilu opowiada Julie McFadden, pielęgniarka pracująca w hospicjum. Jej filmy dotyczące szczegółów związanych ze śmiercią śledzi ponad milion użytkowników. Julie opisuje w postach ostatnie chwile ludzkiego życia. Jak podkreśla, zależy jej na edukowaniu i zwiększaniu świadomości na temat umierania po to, by złagodzić strach, który towarzyszy rodzinom pacjentów. W jednym z filmów pielęgniarka opowiedziała o sygnałach, które zwiastują odejście:

– Gdy zbliża się śmierć, ciało uruchamia naturalny mechanizm: człowiek przestaje jeść i pić, poświęca czas głównie na sen. Ciało przygotowuje się do zgonu, jakby chciało pomóc w spokojnym odejściu.-Symptomy fazy aktywnego umierania obejmują zmiany w świadomości (nieświadomość), w oddychaniu, plamistość oraz końcowe wydzieliny – tłumaczy TikTokerka.

Co mówią pacjenci na łożu śmierci?

Umierający pacjenci chwilę przed odejściem przypominają sobie bliskich ludzi, z którymi spędzili najważniejsze momenty w życiu.
– Na łożu śmierci ludzie najczęściej żałują tego, że nie doceniali swojego zdrowia i życia, ale też małych rzeczy. Ubolewają nad tym, że poświęcili się pracy, spędzali za mało czasu z rodziną – zauważyła pielęgniarka w jednym z nagrań.

Julie wyjaśnia, że pacjenci przed śmiercią wypowiadają też imiona swoich rodziców, nawet jeśli nie żyją oni od wielu lat. Zdarza się też, że wyznają miłość ukochanej osobie (również wtedy, gdy nie ma jej obok).

Źródło: tiktok.com/@hospicenursejulie, dziendobry.tvn.pl, distractify.com