Ciągle się stresujesz? Według naukowców grozi Ci nadciśnienie
Przewlekły stres wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i prowadzi do wielu chorób. Najnowsze badania potwierdzają, że to jedna z najczęstszych przyczyn nadciśnienia. Dlaczego hormony stresu są tak niebezpieczne dla zdrowia?

Długotrwały stres nie jest zdrowy dla nikogo. Wywołuje szereg dolegliwości, które utrudniają codzienne życie. Organizm narażony na ciągły stres przestaje działać prawidłowo, co jest szczególnie groźne dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi. Silne napięcie nerwowe może stanowić źródło poważnych chorób. Jak stres wpływa na układ krążenia?
Naukowcy: hormony stresu zwiększają ryzyko nadciśnienia
Już wcześniejsze badania wskazywały, że kumulacja codziennego stresu i ekspozycja na traumatyczne wydarzenia sprzyjają schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na fakt, że stan psychiki wpływa negatywnie na wszystkie narządy. Według najnowszych badań osoby narażone na stres częściej chorują na nadciśnienie. Hormon stresu zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, zawałów i udarów.
Zespół badaczy, którym kierował prof. Kosuke Inoue z Uniwersytetu w Kioto przeanalizował dane zgromadzone w trakcie szeroko zakrojonego projektu badawczego Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA) dotyczącego ponad 400 osób w wieku od 48 do 87 lat.U ochotników, w czasie jednej nocy zmierzono m.in. stężenie norepinefryny, epinefryny, dopaminy i kortyzolu. Następnie, w czasie od kilu do kilkunastu lat trzykrotnie sprawdzono, czy nie doszło u nich do rozwoju nadciśnienia, czy zdarzeń takich jak zawał, udar czy zabiegi na tętnicach.
Analiza pokazała wyraźne korelacje.W czasie trwającej średnio sześć lat obserwacji każde podwojenie poziomu hormonów stresu zwiększało ryzyko nadciśnienia o niemal 30 procent. W kolejnym etapie badań, które trwały jedenaście lat, każde podwojenie się stężenia kortyzolu zwiększało ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych aż o 90 procent.
Nadmiar hormonów w organizmie jest niebezpieczny dla zdrowia
Hormony, które szczególnie szkodzą naszemu układowi krążenia to norepinefryna, epinefryna i dopamina. Są to związki z grupy katecholamin oddziałujących na autonomiczny układ nerwowy. Wpływają na tętno, ciśnienie krwi, czy oddech. Kortyzol to z kolei steroidowy hormon regulowany przez tzw. oś podwzgórze-przysadka, który moduluje odpowiedź na stres.
Jak twierdzi prof. Kosuke Inoue – Hormony stresu takie jak norepinefryna, epinefryna, dopamina i kortyzol mogą nasilić stres wywołany zdarzeniami z życia, pracą, relacjami osobistymi, problemami finansowymi itp. Potwierdziliśmy, że stres to kluczowy czynnik zwiększający ryzyko nadciśnienia i zdarzeń sercowo-naczyniowych – dodaje naukowiec.
Najnowsze odkrycie a profilaktyka chorób układu krążenia
Prof. Kosuke Inoue podkreśla – Badanie psychologicznego stresu to duże wyzwanie, ponieważ jego wpływ różni się między ludźmi. W naszym projekcie posłużyliśmy się nieinwazyjną metodą, pojedynczym badaniem moczu, aby określić, czy tego tupu stres może pomóc w identyfikacji osób wymagających dodatkowych testów. Być może mogłyby one pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu i zdarzeniom sercowo-naczyniowym. – dodaje. Badacz przyznaje, że obecnie poziom hormonów mierzy się zwykle gdy u pacjenta występuje podejrzenie nadciśnienia. W przyszłości częstsze badania hormonalne mogłyby uchronić wiele osób przed rozwojem chorób układu krążenia.
Źródło: PAP