Obserwuj w Google News

Ciągle Ci zimno? 5 możliwych przyczyn

3 min. czytania
28.09.2021 12:49
Zareaguj Reakcja

Odczuwanie zimna to kwestia indywidualna. Są ludzie, którzy zawsze mają przy sobie ciepły sweter, a w domu owijają się grubym kocem… i nadal im zimno. Każdy z nas inaczej reaguje na temperaturę, jednak jeśli marzniemy nawet w upalne dni, może to oznaczać, że organizm zmaga się z chorobą. Skąd bierze się obniżona tolerancja na zimno?

Ciągle Ci zimno? 5 możliwych przyczyn
fot. Shutterstock
  1. Niedowaga (i anemia)
  2. Niedożywienie
  3. Zaburzenia psychiczne
  4. Nadczynność tarczycy
  5. Cukrzyca

Z ciągłym uczuciem zimna zmaga się wiele osób. Mogą mu towarzyszyć również dreszcze czy zimny pot. Uczucie wychłodzenia, którego nie da się w żaden sposób złagodzić, może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przyczynia się również do spadku nastroju, sprawia, że czujemy się senni i nie mamy siły sprostać codziennym obowiązkom.

Powodów nieustannego marznięcia może być wiele. Niektóre są związane z niezdrowym stylem życia, chronicznym zmęczeniem i stresem czy dietą ubogą w odżywcze składniki. Za odczuwanie zimna może odpowiadać również brak wystarczającej ilości snu. Dlatego jeśli chcemy złagodzić uczucie wychłodzenia, poza wizytą u lekarza ważna jest także zmiana nawyków. Stres sprawia, że narządy nie są odpowiednio dotlenione. Problemy z obniżoną temperaturą mają również osoby spożywające duże ilości alkoholu, który zaburza funkcjonowanie wątroby. W takiej sytuacji narząd ten, zamiast ogrzewać krew, zajmuje się zwalczaniem toksyn, które w niej krążą.
Niestety istnieje także kilka chorób, które sprawiają, że jest nam cały czas zimno. O jakich problemach zdrowotnych może świadczyć uczucie ciągłego zimna? Oto niektóre z nich:

Niedowaga (i anemia)

Osoby z niedowagą mają bardzo mało tkanki tłuszczowej, której głównym zadaniem jest izolowanie organizmu. Brak bariery ochronnej w postaci tłuszczu powoduje większą wrażliwość na zimno.  Uczucie wychłodzenia może powodować również anemia. To stan chorobowy, w którego przebiegu dochodzi do spadku ilości czerwonych krwinek. To właśnie one transportują tlen do wszystkich narządów. Anemii towarzyszą również inne objawy, takie jak zawroty głowy, senność, obniżenie koncentracji i duszności. Chorobę diagnozuje się  za pomocą badań krwi. Należy je wykonać od razu gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy anemii.

Niedożywienie

Niedożywienie to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych i minerałów, co powoduje zaburzenia funkcjonowania wielu narządów. Energię, która jest nam potrzebna do ogrzania organizmu, czerpiemy z kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Niedożywienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i może dotknąć każdego człowieka, bez względu na BMI. 

Zaburzenia psychiczne

Choroby o podłożu psychicznym mogą prowadzić do pojawienia się objawów somatycznych, czyli dolegliwości, których nie da się zobrazować podczas badań klinicznych. Są one związane z reakcją organizmu na silny stres. Początkowo pojawiają się w sytuacjach, które jedynie chory uważa za stresujące, jednak później organizm „przyzwyczaja się” do reagowania w ten sposób, przez co pacjent cały czas zmaga się z dolegliwościami.  Uczucie wychłodzenia może towarzyszyć chorym na nerwicę, depresję, chorobę afektywną dwubiegunową i wiele innych.

Niedoczynność

Niedoczynność tarczycy, czyli niedobór tyroksyny,  może objawiać się nawracającym uczuciem zimna jak i nagłymi uderzeniami gorąca. W przebiegu choroby dochodzi do spowolnienia metabolizmu, co sprawia, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości ciepła. Inne objawy niedoczynności tarczycy to przyrost masy ciała, sucha skóra i przewlekłe zmęczenie.

Cukrzyca

W rozwiniętym stadium cukrzycy dochodzi do neuropatii cukrzycowej – stan ten jest jednym z najczęstszych powikłań choroby. Neuropatia jest spowodowana zbyt dużym stężeniem glukozy we krwi. Prowadzi to do tworzenia się tzw. końcowych produktów glikacji,  co wywołuje zmiany w nerwach. Oprócz wychłodzenia pojawiają się takie objawy jak mrowienie i drętwienie kończyn oraz uczucie zimnych lub gorących stóp.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: hiperpharm.pl