Zamknij

Choroby serca poznasz po swoim ciele. 10 objawów widocznych na skórze

12.01.2022
Aktualizacja: 12.01.2022 19:00

Wiele chorób wewnętrznych ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie naszej skóry. Podobnie jest ze schorzeniami serca, które są widoczne na ciele już w początkowym stadium. Nawet niewielkie zmiany skórne mogą sugerować, że z sercem dzieje się coś niepokojącego. Jakie objawy występują najczęściej?

LISTA objawów świadczących o chorobach serca
fot. Shutterstock
  1. Nagły przyrost masy ciała
  2. Zasinienie skóry
  3. Pomarańczowa wysypka
  4. Plamy pod paznokciami
  5. Przebarwienia
  6. Obrzęki
  7. Utrata owłosienia łonowego
  8. Przekrwiona twarz i rumieńce
  9. Zmęczenie widoczne na twarzy
  10. Pajączki

Niewydolność serca to sytuacja, w której serce nie pompuje odpowiedniej ilości krwi do narządów. Powoduje to niedotlenienie organów i zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Do niewydolności serca może doprowadzić każda choroba układu sercowo-naczyniowego. Zdarza się jednak, że zaburzenia te przez lata rozwijają się po cichu, a objawy, które im towarzyszą, nie są jednoznaczne – można je pomylić z innymi chorobami. Upośledzenie funkcji serca wiąże się ze zmęczeniem, zawrotami głowy, chrapaniem, kołataniem serca czy dusznościami. Niestety, dolegliwości te często przypisujemy przejściowej niedyspozycji i przemęczeniu. Warto wiedzieć, że problemy układu sercowo-naczyniowego bardzo często widoczne są na naszym ciele, które pod wpływem zaburzeń krążenia bardzo się zmienia.  Objawy skórne chorób serca dotyczą osób w każdym wieku. Jak choroby serca zmieniają skórę człowieka? Oto najczęstsze objawy:

Nagły przyrost masy ciała

Nagły przyrost wagi, który nie jest niczym uzasadniony (na przykład 2 kilogramy w ciągu 1-2 dni, mimo niezmienionej diety), to jeden z niepokojących sygnałów. Może być spowodowany problemem z pompowaniem krwi i zatrzymywaniem płynów w organizmie. Ciało staje się spuchnięte i ciężkie. Nadmiar wody w organizmie możemy sprawdzić poprzez naciskanie na naskórek (powstanie charakterystyczne wgłębienie).

Zasinienie skóry

Zasinienie skóry związane z chorobami serca najczęściej widoczne jest w okolicach ust. To konsekwencja niedrożności naczyń krwionośnych. Usta stają się fioletowe, co zdarza się również wtedy, gdy marzniemy. Jeśli jednak jest nam ciepło, a skóra staje się sina, należy skonsultować się z lekarzem.

Pomarańczowa wysypka

Charakterystyczna, żółto-pomarańczowa wysypka jest spowodowana hipertrójglicerydemią, czyli nadmiarem trójglicerydów (tłuszczów prostych) we krwi. Ich podwyższone stężenie we krwi jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (powikłań miażdżycy takich jak zawał serca i udar mózgu). Pomarańczowa wysypka w formie pęcherzyków najczęściej zlokalizowana jest w okolicy kostek oraz palców u rąk i nóg.

Plamy pod paznokciami

Zaciemnienia skóry pod paznokciami mogą świadczyć o zakrzepach krwi tworzących się w tym miejscu. Zakrzepnięta krew to najważniejszy objaw zakrzepicy, która nieleczona może prowadzić do zakażenia i zapalenia wsierdzia, które stanowi zagrożenie życia.

Przebarwienia

Przebarwienia przy zaburzeniach pracy serca mogą pojawiać się na całym ciele. Najczęściej są to szare lub niebieskawe plamki. Są one konsekwencją słabego krążenia krwi w organizmie.

Obrzęki

Obrzęki najczęściej występują w obrębie kończyn dolnych, głównie w pozycji siedzącej. Zdarza się jednak, że w rozwiniętym stadium chorób serca opuchlizna pojawia się także w innych miejscach.

Utrata owłosienia łonowego

Nadmierne wypadanie włosów w okolicach intymnych może być wynikiem gromadzenia się złogów żelaza, co prowadzi do kardiomiopatii (dysfunkcji mechanicznych serca).

Przekrwiona twarz i rumieńce

Zaczerwieniona, spuchnięta twarz może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Ciemnoczerwone zabarwienie twarzy i innych części ciała (m.in. uszu, rąk i stóp) to alarmujący objaw oznaczający sinicze wady serca.

Zmęczenie widoczne na twarzy

Problemy z krążeniem krwi są widoczne także na twarzy. Chroniczne zmęczenie towarzyszące chorym sprawia, że skóra staje się ziemista, a pod oczami pojawiają się zasinienia.

Pajączki

Kolejnym alarmującym sygnałem są tak zwane pajączki pojawiające się w różnych miejscach na ciele. Niewielkie naczynia krwionośne mogą świadczyć m.in. o niebezpiecznym zablokowaniu tętnicy

Objawów świadczących o problemach z sercem nie wolno bagatelizować. Wczesna diagnoza to jedyna szansa, by leczenie pomogło uniknąć groźnych powikłań. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmiana codziennych nawyków, by zahamować rozwój choroby, dlatego nie warto zwlekać z wykonaniem podstawowych badań.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl, mp.pl, forumkardiologiczne.pl