Bóle mięśni są objawem wielu chorób. Jak rozpoznać przyczynę bólu?
Bóle mięśni znane są niemal każdemu. Mogą pojawiać się w przebiegu wielu chorób, a także w efekcie zatrucia, przeciążenia, nadmiernego wysiłku fizycznego czy dużego zmęczenia. Ból mięśni odczuwalny jest miejscowo, na przykład po ćwiczeniach. Jeśli ból jest uogólniony, silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to może być objawem poważnej choroby. Dowiedz się, jak rozpoznać przyczynę bólu mięśni i jak łagodzić to nieprzyjemne uczucie.

Bóle mięśni to jedne z najczęściej występujących objawów. Dotyczą osób w każdym wieku, mogą pojawiać się z wielu powodów. Przyczyną bólu mięśni mogą być infekcje bakteryjne czy wirusowe (na przykład grypa), a także urazy i przeciążenia powstałe podczas wysiłku fizycznego oraz choroby układu nerwowego czy ogólnoustrojowe. Przyczyn jest tak wiele, że trudno je rozpoznać na podstawie samego bólu. Dlatego w procesie diagnozowania bierze się pod uwagę objawy towarzyszące bólowi mięśni, a także jego natężenie (ostry lub przewlekły) oraz etiologię (zapalny lub niezapalny).
Bóle mięśni po wysiłku przechodzą najczęściej samoistnie. To samo dotyczy bólu towarzyszącego chorobie wirusowej, bakteryjnej lub pasożytniczej. Zazwyczaj ból mięśni łagodnieje w miarę ustępowania choroby lub po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Poważniejszym objawem są bóle mięśni towarzyszące chorobie neurologicznej lub ogólnoustrojowej. Wtedy ból jest uogólniony, może być odczuwalny w kilku partiach mięśni, często utrudnia normalne funkcjonowanie. Wtedy o metodzie leczenia decyduje lekarz prowadzący.
- Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy ból jest silny, pojawia się bez wyraźnej przyczyny lub nasila się w miarę upływu czasu, a także promieniuje w inne części ciała, jest pulsujący, piekący i rwący. Konsultacji z lekarzem wymaga także ból mięśnie, któremu towarzyszy zaczerwienienie, ocieplenie i obrzęk w okolicy konkretnej partii mięśni.
Przyczyny bólu mięśni
ZAKWASY: ból mięśni pojawia się po wysiłku fizycznym i obejmuje zazwyczaj te partie mięśni, które były najbardziej zaangażowane w ćwiczenia. Przyczyną zakwasów jest nagromadzenie w tkance mięśniowej kwasu mlekowego. Tego typu ból przechodzi samoczynnie, zazwyczaj po odpoczynku i odciążeniu tych bolących partii mięśni.
INFEKCJE WIRUSOWE: uogólniony ból mięśniowy, czyli nie dotyczący konkretnego mięśnia, a odczuwalny jako ''ból mięśni'' może być pierwszym objawem rozwijającej się w organizmie infekcji. Charakterystyczny w czasie infekcji jest ból mięśni w czasie spoczynku, rozlany na różne partie. Objawami towarzyszącymi są zazwyczaj gorączka, dreszcze, poty, utrata apetytu, katar lub suchy kaszel.
INFEKCJE BAKTERYJNE: ból mięśnia może pojawić się na przykład na skutek zranienia brudnym przedmiotem, gdy dojdzie do zakażenia skóry i tkanki podskórnej, co nierzadko prowadzi do zakażenia powięzi mięśnia i tkanki mięśniowej. Ból jest wtedy ograniczony do jednej grupy mięśniowej, występuje w spoczynku, podczas dotyku zajętego procesem zapalnym mięśnia. Objawem towarzyszącym jest obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie tej okolicy, najczęściej dochodzi także do wzrostu temperatury ciała.
URAZ: miejscowa reakcja zapalna, objawiająca się bólem mięśnia, obrzękiem, ociepleniem i zaczerwienieniem jest najczęściej wynikiem urazu tkanki mięśniowej.
CHOROBY UKŁADOWE TKANKI ŁĄCZNEJ, MIALGIA: to grupa chorób ogólnoustrojowych, zapalnych, którym nierzadko towarzyszy ból mięśni. Charakterystyczne jest zajęcie mięśni obręczy barkowej i biodrowej, co objawia się bólem mięśni w czasie podnoszenia rąk do góry lub wstawania z pozycji kucznej. Oprócz bólu mięśni, chorobom z grupy uogólnionych schorzeń tkanki łącznej towarzyszą na przykład zmiany skórne, a także stany podgorączkowe, złe samopoczucie, spadek masy ciała.
Inne przyczyny bólu mięśni:
- choroba pasożytnicza, na przykład włośnica lub krętkowica;
- zaburzenia wodno-elektrolitowe;
- uszkodzenie toksyczne mięśni;
- hipertermia złośliwa (defekt genetyczny jednego z rodzajów receptorów wapniowych);
- niedoczynność i nadczynność tarczycy oraz niedoczynność przytarczyc;
- zespół przewlekłego zmęczenia;
- niedobory pokarmowe;
- toksyczne uszkodzenia tkanki mięśniowej, na przykład po zatruciu metalami ciężkimi lub po zażyciu substancji odurzających.
Łagodzenie bólu mięśni
Ból mięśni może być sygnałem, że ćwiczenia nie są dostosowane do możliwości fizycznych. Wtedy najlepiej ostrożnie podchodzić do aktywności fizycznej, dobrze rozciągać się przed treningiem. Jeśli pojawią się zakwasy to najlepiej odrobinę ograniczyć aktywność i odciążyć obolałe partie mięśni. Na zakwasy można także stosować maści rozgrzewające lub chłodzące kąpiele. Pomoże także delikatny masaż, a nawet tabletka przeciwbólowa lub żel do stosowania miejscowego.
Niestety, nie ma sposobu, by całkowicie pozbyć się bólu mięśni w czasie choroby, na przykład wirusowej. Aby złagodzić ból mięśni poleca się odpoczynek, najlepiej pod ciepłą kołdrą, która dodatkowo ogrzeje mięśnie.
W przypadku poważniejszych chorób, ból mięśni łagodnienie zazwyczaj w momencie wdrożenia leczenia. O innych sposobach łagodzenia bólu należy rozmawiać z lekarzem prowadzącym, który decyduje o sposobie i przebiegu leczenia.
Źródło: lek. Michalina Masłoń-Wach, Przyczyny bólu mięśni ( wylecz.to/pl/choroby/uklad-kostno-stawowy/przyczyny-bolu-miesni)
zdrowie.radiozet.pl/nk