Zamknij

Ból szyi i karku: przyczyny. Jak złagodzić ból?

05.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:27

Szyja i kark bolą często i z wielu powodów. Przyczyną może być zarówno nieprawidłowa postawa ciała, siedzący tryb życia, jak i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jeśli bóle występują regularnie, są silne i utrudniają normalne funkcjonowanie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Sztywność i ból szyi mogą bowiem świadczyć o poważnej chorobie.

Ból szyi i karku
fot. Shutterstock

Ból szyi i karku to dolegliwości coraz bardziej powszechne. Świat się zmienia, zmieniają się też ludzie, ich przyzwyczajenia, forma pracy i spędzania wolnego czasu. Na dolegliwości związane z szyją i karkiem wpływ mają bowiem najczęściej właśnie ludzkie przyzwyczajenia i nawyki, takie jak siedzący tryb pracy, ograniczenie aktywności fizycznej, częste korzystanie z komputera i smarfonów, a także utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała na co dzień. 

Częste przyczyny bólu szyi i karku:

  • praca przy komputerze;
  • spanie na niewłaściwej poduszce/ w niewłaściwej pozycji;
  • stany zwyrodnieniowe;
  • stany zapalne w obrębie szyi;
  • brak ruchu lub przeciążenie wysiłkowe;
  • przewianie/ przebywanie w przeciągu.

Bólowi karku mogą towarzyszyć inne dolegliwości, taki jak skurcze mięśni, uczucie sztywności, bóle głowy. 

Ból szyi i karku: promieniowanie do głowy, barku

Ból szyi i karku promieniujący do głowy, ramion, barków to objaw bardzo częsty zwykle związany ze zwiększonym napięciem i przykurczami mięśni szyi powodowanymi nieprawidłową postawą. Wzmożone napięcie mięśni występuje zwykle u osób, które długo siedzą przed komputerem i przez to wymuszają nieprawidłowe ułożenie szyi, śpią w niewygodnej pozycji. Napięcie mięśni powoduje ucisk na korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa szyjnego, co z kolei powoduje ból.

Częsty ból szyi i karku, który promieniuje do innych części ciała, może być również wynikiem zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, dyskopatii szyjnej, urazu. 

Ból szyi i karku: uczucie sztywności

Poranna, przemijająca sztywność oraz mrowienie lub drętwienie szyi może świadczyć o poważnym skrzywieniu kręgosłupa (wrodzonym lub nabytym) lub o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Człowiek starzeje się, a wraz z nim także kręgosłup. W miarę upływu czasu w strukturze kręgosłupa dochodzi do zmian strukturalnych, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Sztywność karku jest charakterystycznym objawem choroby zwyrodnieniowej.

Inną przyczyną sztywności może być kręcz szyi. To sytuacja, gdy wzmożone napięcie i usztywnienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego prowadzi do przymusowego skręcenia głowy w jedną stronę. Próba wyprostowania szyi powoduje ból głowy, tzw. szyjopochodny ból głowy. Kręcz jest często wynikiem przewiania lub nieleczenia infekcji w obrębie ucha.

Ból szyi i karku: promieniowanie do ucha i gardła

Ból zlokalizowany na szyi promieniujący zwykle do uszu bądź gardła, może sugerować schorzenia tarczycy. Wtedy zazwyczaj w badaniu fizykalnym, czyli badaniu szyi ręką przez lekarza, wyczuć można małe, asymetryczne i tkliwe wole.

Chorobom tarczycy, które objawiają się bólem w obrębie szyi, towarzyszą zazwyczaj także gorączka, dysfagia (utrudnione połykanie) oraz zaczerwienienie skóry znajdującej się nad tarczycą.

Ból szyi i karku: leczenie i łagodzenie dolegliwości

Tylko szybka i właściwie postawiona diagnoza może sprawić, że zostanie zastosowane odpowiednie leczenie i zniknie ból. Dlatego, gdy bóle szyi i karku występują regularnie, nasilają się lub wcale nie ustają, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub od razu do ortopedy.

Leczenie zależy od przyczyny choroby. Jeśli problemem jest niewłaściwa postawa i długa praca przed komputerem można zastosować kołnierz ortopedyczny, ale przede wszystkim starać się ograniczać czas przed monitorem i smartfonem, robić częste przerwy, gimnastykować się, uprawiać aktywność fizyczną dobrą dla szyi i kręgosłupa, na przykład pływanie.

W niektórych przypadkach zastosować można leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto jednak wiedzieć, że inne środki powinny zostać podjęte w przypadku bólu spowodowanego stanem zapalnym mięśni szyi, a inne przy okazji walki ze stanami zwyrodnieniowymi kręgów szyjnych. Dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.