Oceń
Gdzie boli śledziona? Ból śledziony to ból zlokalizowany po lewej stronie ciała pod dolnymi żebrami. Ból ten może promieniować do pleców i lewego braku. Oprócz bólu często występuje dyskomfort: uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej.
Warto wiedzieć, że chorobom śledziony często towarzyszy ból brzucha, który może promieniować do nadbrzusza - części brzucha położonej powyżej pępka.
Śledziona znajduje się w jamie brzusznej. Położona jest pod żebrami, po lewej stronie, pomiędzy żołądkiem i lewą nerką.
Przyczyny bólu śledziony
Przyczyną bólu śledziony jest zwykle jej powiększenie. Ból jest skutkiem rozciągnięcia torebki śledziony.
Do powiększenia śledziony dochodzi w przebiegu wielu chorób - mniej lub bardziej poważnych. Powiększenie tego narządu nie zawsze powoduje ból, czasami jest to po prostu uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Każdy objaw pojawiający się w miejscu, gdzie znajduje się śledziona, powinien być konsultowany z lekarzem.
Częste przyczyny bólu śledziony:
- Zapalenie śledziony (splenitis): jest to infekcja śledziony wywołana chorobotwórczym patogenem, który przedostaje się do śledziony z innej części ciała. Zapalenie śledziony może wystąpić w przebiegu bakteryjnego zapalenia płuc.
- Ropień śledziony: to stan, który może rozwinąć się jako skutek rozsiewu ropni z innych części ciała. Do rozsiewu dochodzi drogą krwi, na przykład w przebiegu sepsy lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia.
- Torbiel śledziony: to rzadki stan, który zwykle nie powoduje bólu i jest wykrywany przypadkowo. Ból powodują duże torbiele, które uciskają sąsiednie narządy.
- Uraz i pęknięcie śledziony: powstają zwykle w wyniku upadku, pobicia, wypadku komunikacyjnego.
Choroby, którym może towarzyszyć ból śledziony:
- choroby zakaźne, w tym mononukleoza;
- choroby nowotworowe, w tym białaczki, chłoniaki, pierwotny rak śledziony;
- choroby wątroby, główne marskość;
- anemia hemolityczna.
Pamiętaj, że tylko chora śledziona wyczuwalna jest dotykiem i poprzez ucisk. Zdrowego narządu nie da się wyczuć dłonią przez powłoki brzuszne, a podczas dotyku nie występuje ból. Dlatego, jeśli odczuwasz bóle, samoistne lub przy dotykaniu, po lewej stronie ciała pod żebrami, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Oceń artykuł