Zamknij

Ból śledziony: ból z lewej strony pod żebrami. Jakie są przyczyny?

03.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 04:08

Czujesz ból z lewej strony ciała pod żebrami? To może być ból śledziony. Narząd ten jest magazynem krwi, jest też miejscem usuwania starych erytrocytów, krwinek białych oraz trombocytów. Wspiera układ odpornościowy poprzez wykrywanie i unieszkodliwianie patogenów. Dlatego ból śledziony powinien być sygnałem alarmującym, którego nie wolno lekceważyć. Sprawdź, dlaczego boli śledziona.

Ból śledziony
fot. Shutterstock

Gdzie boli śledziona? Ból śledziony to ból zlokalizowany po lewej stronie ciała pod dolnymi żebrami. Ból ten może promieniować do pleców i lewego braku. Oprócz bólu często występuje dyskomfort: uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej.

Warto wiedzieć, że chorobom śledziony często towarzyszy ból brzucha, który może promieniować do nadbrzusza - części brzucha położonej powyżej pępka. 

Śledziona znajduje się w jamie brzusznej. Położona jest pod żebrami, po lewej stronie, pomiędzy żołądkiem i lewą nerką.

Przyczyny bólu śledziony

Przyczyną bólu śledziony jest zwykle jej powiększenie. Ból jest skutkiem rozciągnięcia torebki śledziony.

Do powiększenia śledziony dochodzi w przebiegu wielu chorób - mniej lub bardziej poważnych. Powiększenie tego narządu nie zawsze powoduje ból, czasami jest to po prostu uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Każdy objaw pojawiający się w miejscu, gdzie znajduje się śledziona, powinien być konsultowany z lekarzem.

Częste przyczyny bólu śledziony:

  • Zapalenie śledziony (splenitis): jest to infekcja śledziony wywołana chorobotwórczym patogenem, który przedostaje się do śledziony z innej części ciała. Zapalenie śledziony może wystąpić w przebiegu bakteryjnego zapalenia płuc.
  • Ropień śledziony: to stan, który może rozwinąć się jako skutek rozsiewu ropni z innych części ciała. Do rozsiewu dochodzi drogą krwi, na przykład w przebiegu sepsy lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia.  
  • Torbiel śledziony: to rzadki stan, który zwykle nie powoduje bólu i jest wykrywany przypadkowo. Ból powodują duże torbiele, które uciskają sąsiednie narządy.
  • Uraz i pęknięcie śledziony: powstają zwykle w wyniku upadku, pobicia, wypadku komunikacyjnego. 

Przyczyny powiększonej śledziony

Powiększenie śledziony może być wynikiem: nagromadzenia krwi zalegającej we wnętrzu tego narządu, reakcji organizmu na infekcję bakteryjną lub wirusową, odkładania się w śledzionie różnych substancji, których organizm nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać, nowotworów.

Choroby, którym może towarzyszyć ból śledziony:

  • choroby zakaźne, w tym mononukleoza;
  • choroby nowotworowe, w tym białaczki, chłoniaki, pierwotny rak śledziony;
  • choroby wątroby, główne marskość;
  • anemia hemolityczna.

Pamiętaj, że tylko chora śledziona wyczuwalna jest dotykiem i poprzez ucisk. Zdrowego narządu nie da się wyczuć dłonią przez powłoki brzuszne, a podczas dotyku nie występuje ból. Dlatego, jeśli odczuwasz bóle, samoistne lub przy dotykaniu, po lewej stronie ciała pod żebrami, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.