Ból pleców po alkoholu: przyczyny. Co to oznacza?

09.02.2022
Aktualizacja: 14.02.2022 12:51

Czujesz ból w dolnej części pleców po spożyciu alkoholu? To objaw, który powinien zaalarmować. Ból pleców po alkoholu może wskazywać na problemy z trzustką lub nerkami, gdy występuje regularnie, to znak, że należy skonsultować się z lekarzem. 

Alkohol
fot. Shutterstock
  1. Ból pleców po alkoholu: nerki
  2. Ból pleców po alkoholu: trzustka
  3. Ból pleców po alkoholu: postępowanie

Ból pleców po alkoholu: nerki

Ból pleców po alkoholu może występować sporadycznie u każdego — to ból nerek wynikający z odwodnienia powodowanego przez alkohol. Ból nerek może pojawić się po jednorazowym spożyciu dużej ilości alkoholu. 

Ból nerek może też pojawić się dzień po imprezie. Zatrucie alkoholem powoduje, że nerki są zbyt obciążone i nie radzą sobie z oczyszczaniem krwi z toksyn.

Jak bolą nerki? Ból nerek można pomylić z bólem kręgosłupa, występującym na przykład po długotrwałym staniu w jednej pozycji. Nerki powodują ból w prawym lub lewym boku, który promieniuje spod łopatki do kręgosłupa lub podbrzusza (pachwiny, a nawet sromu).

Chociaż ból nerek po alkoholu może przytrafić się każdemu, to regularne dolegliwości bólowe mogą świadczyć o chorobie nerek (kamica) lub o ich niewydolności.

Ból pleców po alkoholu: trzustka

Ból pleców po spożyciu alkoholu (i/lub obfitego posiłku) może wskazywać na problemy z trzustką, w tym przewlekłe zapalenie trzustki objawiające się bólem w nadbrzuszu, który promieniuje do pleców.

Ból pleców po alkoholu: postępowanie

Powtarzający się ból pleców po spożyciu alkoholu, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak zmiana częstotliwości oddawania moczu, zmiana zabarwienia moczu, osłabienie, złe samopoczucie, wymaga konsultacji z lekarzem.

Warto również stosować się do zasady: nie piję, gdy alkohol mi szkodzi. Jeśli po spożyciu pojawiają się niepokojące objawy, należy odstawić alkohol.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.