,

Ból pleców: lędźwiowy, piersiowy, między łopatkami. Dlaczego bolą plecy?

16.10.2019
Aktualizacja: 16.12.2020 22:48

Ból pleców to bardzo częsta dolegliwość o różnym podłożu, różnych przyczynach i różnym nasileniu. Nie ma chyba osoby, która raz na jakiś czasu nie czuje bólu pleców. Przyczyną bólu mogą być złe nawyki, takie jak noszenie ciężkiej torebki lub butów na wysokim obcasie. Ból pleców może być również wynikiem wady postawy lub choroby kręgosłupa.

Ból pleców
fot. Shutterstock

Ból pleców to objaw bardzo niespecyficzny, bo może dotyczyć różnych elementów ciała: zarówno kręgosłupa, jak i nerwów, czy mięśni. Ból może mieć różne nasilenie, lokalizować się w różnych częściach pleców, nasilać się lub ustępować pod wpływem ruchu, może być też związany z innymi objawami.

Bóle pleców nie powinny być bagatelizowane, zwłaszcza gdy ból występuje często lub zawsze w tym samym miejscu. Nawet jeśli przyczyna jest niepozorna (np. noszenie ciężkiej torby), to ból pleców powinien być sygnałem alarmowym, który skłoni do zmiany nawyków, stylu życia lub do wizyty u lekarza.

Ból pleców a wady postawy

Częstym powodem bólu pleców są wady postawy. W obrębie kręgosłupa wyróżnia się fizjologiczne, czyli prawidłowe, krzywizny: lordozę szyjną, kifozę piersiową i lordozę lędźwiową. Utrzymanie wszystkich krzywizn zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie, ale nawet drobne ich zmiany mogą powodować ból pleców.

Jeśli w dzieciństwie nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to wady postawy będą się pogłębiać i wpływać negatywnie na komfort życia. 

Ból pleców a przeciążenia

Przeciążenia często skutkują bólem pleców. Do przeciążenia dochodzi, gdy obciążenie przekracza możliwości adaptacyjne i kompensacyjne organizmu, a dotyczy to najczęściej lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Problemem może być częste i długotrwałe siedzenie lub stanie w nieprawidłowej pozycji, a to zwykle związane jest z charakterem wykonywanej pracy. Kręgosłup lubi ruch i częste zmiany pozycji ciała, natomiast wielogodzinne siedzenie w pozycji zgarbionej, skulonej, powoduje, że ciężar nieodpowiednio się rozkłada, a mięśnie są przeciążone.

Ból z powodu przeciążeń może dotyczyć również błahych z pozoru sytuacji, takich jak noszenie torebki na jednym ramieniu czy noszeniu ciężkiego plecaka, co dotyczy zwykle dzieci w wieku szkolnym. Także noszenie nieodpowiedniego obuwia, w tym butów na obcasie lub butów na miękkiej, nieodpowiednio wyprofilowanej podeszwie może powodować ból pleców.

Ból pleców a choroby

Bóle pleców, szczególnie nawracające lub przewlekłe mogą mieć poważną przyczynę. Źródłem bólu mogą być nieprawidłowości związane z kręgami lub leżącymi między nimi krążkami międzystanowymi, zwanymi też dyskami.

Bóle pleców może powodować kręgozmyk, czyli sytuacja, gdy krąg położony wyżej ześlizguje się do przodu z kręgu położonego niżej. Kręgozmyk rozwija się powoli, a ból pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania, na skutek ucisku krążka miedzykręgowego na rdzeń kręgowy.

Zdarza się, że za ból kręgosłupa odpowiadają zmiany dyskopatyczne. Najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwykle pojawiają się u młodzieży.

Przyczyną bólu pleców mogą być również choroby układu kostno-stawowego, takie jak zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Choroby te najczęściej początkowo objawiają się bólem kolan i innych stawów, ale po kilku latach mogą dołączyć bóle pleców.

Co ciekawe, ból pleców może pochodzić nie tylko z kręgosłupa, ale również z narządów jamy brzusznej, na przykład z nerek lub jajników, co może być związane z miesiączką.

BÓL PLECÓW W OKOLICY LĘDŹWIOWEJ: ból pleców w okolicy lędźwiowej, czyli w dole pleców jest częstym objawem chorób nerek - głównie kamieni nerkowych i kolki nerkowej. Ból ,,nerkowy'' często promieniuje do pachwiny, warg sromowych i jąder.

Inną, częstą przyczyną bólu lędźwiowego jest rwa kulszowa, czyli zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ból pleców w części lędźwiowej będący objawem rwy kulszowej, zwykle promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. 

Źródłem bólu w dole pleców bywają także choroby ginekologiczne, w tym endometrioza i zapalenia przydatków. Ból tej okolicy często występuje u kobiet w czasie menstruacji. 

BÓL PLECÓW W OKOLICY PIERSIOWEJ: ból pleców w okolicy piersiowej może mieć związek z dyskopatiami oraz chorobą zwyrodnieniową. Ból zlokalizowany jest w odcinku piersiowym i odczuwany zwykle między łopatkami. Czasem ból powoduje także zapalenie płuc lub choroba niedokrwienna mięśnia sercowego.

Ważna informacja

Ból pleców a nowotwór

Przyczyną bólu pleców może być guz rozwijający się w okolicy kręgosłupa. Większość guzów ma charakter łagodny: kostniaki kostnawe, naczyniaki, torbiele, guzy kanału kręgowego, oponiaki. Jednak zdarza się, że guzy mogą być nowotworami złośliwymi - guzem pierwotnym lub przerzutami innych nowotworów zlokalizowanymi w różnych częściach kręgosłupa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.