Oceń
Ból pleców to objaw bardzo niespecyficzny, bo może dotyczyć różnych elementów ciała: zarówno kręgosłupa, jak i nerwów, czy mięśni. Ból może mieć różne nasilenie, lokalizować się w różnych częściach pleców, nasilać się lub ustępować pod wpływem ruchu, może być też związany z innymi objawami.
Bóle pleców nie powinny być bagatelizowane, zwłaszcza gdy ból występuje często lub zawsze w tym samym miejscu. Nawet jeśli przyczyna jest niepozorna (np. noszenie ciężkiej torby), to ból pleców powinien być sygnałem alarmowym, który skłoni do zmiany nawyków, stylu życia lub do wizyty u lekarza.
Ból pleców a wady postawy
Częstym powodem bólu pleców są wady postawy. W obrębie kręgosłupa wyróżnia się fizjologiczne, czyli prawidłowe, krzywizny: lordozę szyjną, kifozę piersiową i lordozę lędźwiową. Utrzymanie wszystkich krzywizn zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie, ale nawet drobne ich zmiany mogą powodować ból pleców.
Jeśli w dzieciństwie nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to wady postawy będą się pogłębiać i wpływać negatywnie na komfort życia.
Ból pleców a przeciążenia
Przeciążenia często skutkują bólem pleców. Do przeciążenia dochodzi, gdy obciążenie przekracza możliwości adaptacyjne i kompensacyjne organizmu, a dotyczy to najczęściej lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Problemem może być częste i długotrwałe siedzenie lub stanie w nieprawidłowej pozycji, a to zwykle związane jest z charakterem wykonywanej pracy. Kręgosłup lubi ruch i częste zmiany pozycji ciała, natomiast wielogodzinne siedzenie w pozycji zgarbionej, skulonej, powoduje, że ciężar nieodpowiednio się rozkłada, a mięśnie są przeciążone.
Ból z powodu przeciążeń może dotyczyć również błahych z pozoru sytuacji, takich jak noszenie torebki na jednym ramieniu czy noszeniu ciężkiego plecaka, co dotyczy zwykle dzieci w wieku szkolnym. Także noszenie nieodpowiedniego obuwia, w tym butów na obcasie lub butów na miękkiej, nieodpowiednio wyprofilowanej podeszwie może powodować ból pleców.
Ból pleców a choroby
Bóle pleców, szczególnie nawracające lub przewlekłe mogą mieć poważną przyczynę. Źródłem bólu mogą być nieprawidłowości związane z kręgami lub leżącymi między nimi krążkami międzystanowymi, zwanymi też dyskami.
Bóle pleców może powodować kręgozmyk, czyli sytuacja, gdy krąg położony wyżej ześlizguje się do przodu z kręgu położonego niżej. Kręgozmyk rozwija się powoli, a ból pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania, na skutek ucisku krążka miedzykręgowego na rdzeń kręgowy.
Zdarza się, że za ból kręgosłupa odpowiadają zmiany dyskopatyczne. Najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwykle pojawiają się u młodzieży.
Przyczyną bólu pleców mogą być również choroby układu kostno-stawowego, takie jak zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Choroby te najczęściej początkowo objawiają się bólem kolan i innych stawów, ale po kilku latach mogą dołączyć bóle pleców.
Co ciekawe, ból pleców może pochodzić nie tylko z kręgosłupa, ale również z narządów jamy brzusznej, na przykład z nerek lub jajników, co może być związane z miesiączką.
BÓL PLECÓW W OKOLICY LĘDŹWIOWEJ: ból pleców w okolicy lędźwiowej, czyli w dole pleców jest częstym objawem chorób nerek - głównie kamieni nerkowych i kolki nerkowej. Ból ,,nerkowy'' często promieniuje do pachwiny, warg sromowych i jąder.
Inną, częstą przyczyną bólu lędźwiowego jest rwa kulszowa, czyli zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ból pleców w części lędźwiowej będący objawem rwy kulszowej, zwykle promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy.
Źródłem bólu w dole pleców bywają także choroby ginekologiczne, w tym endometrioza i zapalenia przydatków. Ból tej okolicy często występuje u kobiet w czasie menstruacji.
BÓL PLECÓW W OKOLICY PIERSIOWEJ: ból pleców w okolicy piersiowej może mieć związek z dyskopatiami oraz chorobą zwyrodnieniową. Ból zlokalizowany jest w odcinku piersiowym i odczuwany zwykle między łopatkami. Czasem ból powoduje także zapalenie płuc lub choroba niedokrwienna mięśnia sercowego.
Oceń artykuł