Zamknij

Ból piersi: przed miesiączką, po menopauzie. O czym świadczy ból piersi?

03.01.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 01:02

Ból piersi to częsta kobieca dolegliwość. Może towarzyszyć kobiecie już od okresu dojrzewania, przez cały okres miesiączkowania, aż do menopauzy. Zazwyczaj pobolewanie piersi i ich tkliwość powodowane jest zaburzeniami hormonalnymi lub wrażliwością na hormony w różnych fazach cyklu. Może się jednak zdarzyć, że ból, obrzęk będą sygnałem, że w piersi rozwija się nowotwór (łagodny lub złośliwy). Dowiedz się, o czym świadczy ból piersi i jak go łagodzić.

Ból piersi dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku
fot. Shutterstock

Ból piersi (mastalgia) to bardzo częsty objaw towarzyszący kobietom w różnym wieku. Zaczyna się już zazwyczaj w okresie dojrzewania i towarzyszy kobietom miesiączkującym. Jest najczęściej objawem niegroźnym, powodowanym okresowym zmianom hormonalnym. Może być jednak sygnałem ostrzegawczym. Ból piersi po menopauzie, ból ostry, któremu towarzyszy zmiana wyglądu piersi może świadczyć o nowotworze piersi.

Każda kobieta powinna umieć rozpoznać charakter bólu i odpowiednio opisać go lekarzowi, gdy zgłosi się na wizytę. Okres, w którym pojawił się ból, jego nasilenie, częstotliwość mówią wiele o pochodzeniu dolegliwości.

Przyczyny bólu piersi

Powodów, dla których bolą piersi jest wiele. Niemal każda kobieta odczuwa ból piersi na pewnym etapie życia, a większość Pań zmaga się z tym nieprzyjemnym objawem przez niemal cały okres miesiączkowania. 

BÓL PIERSI PRZED MIESIĄCZKĄ związany jest z nadwrażliwością na hormony wydzielane w drugiej fazie cyklu i gromadzeniem się wody w tkance gruczołowej. 

Skóra piersi staje się tkliwa, wrażliwa na dotyk. Piersi stają się ciężkie i bolą, gdy są ściśnięte biustonoszem. Brodawki bywają bardzo twarde, wyczuwalne są również pod skórą niewielkie zgrubienia tkanki gruczołowej sutka.

Ból piersi przed miesiączką (związany z PMS) przechodzi samoistnie wraz z pojawieniem się menstruacji. Niestety, wiele kobiet przez cały okres miesiączkowania ma problem z bólem piersi przed menstruacją. W takich przypadkach pomóc mogą niektóre ziołowe leki bez recepty (np. Mastodynon), chłodne okłady na piersi, a także unikanie soli, alkoholu, kawy i mocnej herbaty. Wiele kobiet odczuwa duże złagodzenie objawów PMS, w tym bólu piersi, dzięki odpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej.

BÓL PIERSI U NASTOLATEK najczęściej związany jest z dojrzewaniem płciowym i rozwojem gruczołów piersiowych. Piersi rozwijają się w okresie dojrzewania pod wpływem hormonów produkowanych w efekcie współdziałania podwzgórza, przedniego płata przysadki mózgowej i jajników, a także tarczycy i trzustki. To skomplikowany proces, który może ulegać zakłóceniu np. z powodu silnego stresu czy innych czynników.

BÓL PIERSI W CIĄŻY pojawia się najczęściej już ok. 5 tygodnia. Piersi niemal od początku ciąży przygotowują się do karmienia, powiększają się, a przez skórę zaczyna być wyraźnie widoczna sieć drobnych naczyń krwionośnych.

Za ból piersi w ciąży odpowiadają hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki i łożysko, które przygotowują gruczoły do produkcji mleka. Hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki i łożysko, które przygotowują gruczoły do produkcji mleka. Sygnałem do produkcji pokarmu jest spadek stężenia estrogenów i progesteronu, wywołany porodem, i pojawienie się oksytocyny - neurohormonu, który odgrywa niezwykle ważną rolę w czasie porodu oraz karmienia piersią.

To właśnie niedobór oksytocyny jest częstym powodem bólu piersi w czasie ciąży. Hormon ten powoduje przesuwanie się mleka przez kanaliki do ujęcia gruczołu. Jeśli dojdzie do zatkania kanalików mlecznych, rozwija się stan zapalny. Wtedy pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona, a kobieta odczuwa silny ból.

Ból piersi nie tylko u kobiet

Ból piersi nie dotyczy wyłącznie kobiet. Ta dolegliwość może pojawić się także u mężczyzn i zawsze jest wskazaniem do wizyty u lekarza i przeprowadzenia niezbędnych badań. Ból, tkliwość i dyskomfort w obrębie piersi u mężczyzn mogą być objawem ginekomastii, zapalenia piersi, a także raka.

BÓL PIERSI PO MENOPAUZIE może być spowodowany spadkiem poziomu hormonów płciowych, a w konsekwencji pogłębiającym się zanikiem tkanki gruczołowej piersi. Kobiety po menopauzie mają większą skłonność do odczuwania bólu piersi i są także bardziej narażone na rozwój złośliwego nowotworu. Z tego powodu wszelkie nieprawidłowości dotyczące piersi należy wyjaśniać z lekarzem ginekologiem.

BÓL PIERSI POWODOWANY CYSTAMI (TORBIELAMI) jest częstą przyczyną dyskomfortu u kobiet. Torbiele to torebki wypełnione płynem. Większe torbiele, są często wyczuwalne podczas samobadania piersi. Są miękkie i dają się przesuwać pod palcami. Torbiele mogą być wielkości groszku lub znacznie większe.

Torbiele mogą uciskać sąsiadujące tkanki i zakończenia nerwowe, wywołując ból. Tego typu zmiany usuwa się poprzez odessanie płynu znajdującego się w torebce.

BÓL PIERSI Z POWODU ŁAGODNYCH GUZKÓW zdarza się stosunkowo często. Wiele kobiet podczas samodzielnego badania piersi wyczuwa małe guzki, większość z nich okazuje się niegroźnymi włókniakami. Choć nie są to zmiany złośliwe, to większe guzki powodują zazwyczaj ból piersi, uczucie ciągnięcia, rozpychania. Pierś, w której znajduje się włókniak, może również boleć z powodu ucisku powodowanego przez ciasny biustonosz.

Włókniaki usuwa się chirurgicznie, jeśli są duże, powodują ból i dyskomfort. Mniejsze i mało problematyczne zmiany najczęściej poddaje się obserwacji.

BÓL PIERSI Z POWODU MASTOPATII, czyli zmian znajdujących się w obrębie piersi. Podłożem mastopatii są zaburzenia hormonalne między progesteronem i estrogenami. Gdy jajniki produkują za dużo estrogenów, w piersiach tworzą się zgrubienia i drobne guzki. To skutek nadmiernego rozrostu komórek gruczołu piersiowego. tego typu zmiany mogą pojawić się w jednej piersi, ale zwykle występują symetrycznie, w obu piersiach na raz.

Do objawów mastopatii zalicza się głównie: obrzmienie, ból, twardość oraz gruczolistość piersi. Objawy ustępują wraz z rozpoczęciem miesiączki. W przypadku zaburzeń hormonalnych pomocne jest stosowanie doustnych hormonalnych.

BÓL PIERSI POWODOWANY ŹLE DOBRANĄ BIELIZNĄ towarzyszy kobietom, które noszą zbyt ciasne, usztywniane biustonosze. Mocny, wielogodzinny ucisk na piersi wywołuje ból, może je również zniekształcać. Bielizna powinna być zawsze dostosowywana do rozmiaru i kształtu piersi. Biustonosz nie może być zbyt luźny, ale nie powinien również uciskać piersi. Jeśli z powodu fiszbin lub dodatkowych wkładek piersi bolą, to należy z nich zrezygnować.

Rak piersi również boli

Wiele kobiet chorych na raka piersi zgłasza się do lekarza zbyt późno. Dlaczego? Bo guz nowotworowy długo nie boli, dopiero gdy zaczyna się rozrastać i uciskać na nerwy, sprawia ból i wywołuje u kobiety niepokój. Lepiej nie czekać, gdy pojawią się dolegliwości bólowe i zgłosić się do lekarza w momencie, gdy w obrębie piersi wystąpią nieprawidłowości: wyciek z brodawki sutkowej, zmiana kształtu piersi, zmiany na skórze piersi, owrzodzenia.

Diagnostyka bólu piersi (badania)

U kobiet, które zgłaszają się do lekarza z powodu bólu piersi, wykonuje się badanie palpacyjne, czyli ręczne badanie piersi, a także USG piersi i mammografię (w przypadku kobiet po 35.-40. roku życia). Lekarz może również zlecić badania hormonalne, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualne zaburzenia. 

Jeśli wynik badania obrazowego jest niepokojący, zleca się wykonanie biopsji, która ma na celu pobranie fragmentu zmiany i przekazanie do badania histopatologicznego. Wynik badania pozwala ustalić charakter zmiany (nowotwór łagodny lub złośliwy).

Dopiero po wykonaniu pełnej diagnostyki i znalezieniu przyczyny bólu piersi, możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Źródło: amazonki.net