,

Ból nóg w nocy i po przebudzeniu: co oznacza? 7 przyczyn

14.02.2022
Aktualizacja: 14.02.2022 11:06

Ból nóg w nocy uniemożliwia spokojny sen. Dolegliwość ta, gdy nie wynika z urazów kończyn, może być spowodowana stanem chorobowym. Jakie mogą być przyczyny bólu nóg podczas snu i nad ranem?

Ból nóg w czasie snu i rano: przyczyny
fot. Shutterstock
  1. Zespół niespokojnych nóg
  2. Zakrzepica żył głębokich
  3. Żylaki nóg
  4. Bóle mięśni i stawów związane z infekcjami
  5. Polineuropatia
  6. Naderwanie mięśni
  7. Bóle napięciowe związane ze stresem

Ból nóg w nocy i nad ranem nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Przyczyną bólu może być na przykład nieodpowiednie obuwie. W wielu sytuacjach dyskomfort jest związany z niedoborami, przemęczeniem lub nadwyrężeniem kończyn. Jeśli jednak ból nie ustępuje mimo zmiany trybu życia i jest na tyle dokuczliwy, że musimy rezygnować z codziennej aktywności, należy dokładnie obserwować objawy i skonsultować się z lekarzem. Nocny i poranny ból nóg może pojawić się w przebiegu niektórych chorób, takich jak:

Zespół niespokojnych nóg

Choroba niespokojnych nóg (RLS) to schorzenie opisywane przez pacjentów jako przymus poruszania nogami w nocy (jedynie to przynosi chwilową ulgę). Pacjenci odczuwają mrowienie, rwanie w nogach. Wszystkie symptomy choroby pojawiają się w godzinach wieczornych lub w nocy, jednak „chodzenie” w czasie snu utrudnia wypoczynek i może przyczyniać się także do nasilenia bólu po przebudzeniu. RLS to choroba przewlekła, która w wielu przypadkach wymaga leczenia farmakologicznego.

Zakrzepica żył głębokich

Ból nasilający się w spoczynku może oznaczać zakrzepicę żył głębokich. To niebezpieczna choroba układu naczyniowego, w której przebiegu dochodzi do powstawania skrzeplin w żyłach. Utrudniają one lub całkowicie uniemożliwiają przepływ krwi. Oprócz bólu, u chorej osoby mogą wystąpić obrzęki, świąd skóry i uczucie ucisku. Nieleczona zakrzepica prowadzi do przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Stanowi  również bezpośrednie zagrożenie dla życia, ponieważ może wywołać zator tętnicy płucnej i śmierć.

Żylaki nóg

Żylaki, czyli trwałe poszerzenia żył, to najczęściej występujący objaw przewlekłej niewydolności żylnej, powszechnej choroby, która dotyka niemal 50 procent populacji. Chorzy odczuwają bolesne skurcze i tępy ból, który może towarzyszyć im przez całą dobę. W wielu przypadkach ból związany z żylakami powoduje częste wybudzanie się w nocy. Nasilenie dolegliwości może być różne u każdego pacjenta.

Bóle mięśni i stawów związane z infekcjami

Niektóre infekcje, z którymi walczy organizm, mogą objawiać się również bólem nóg. Dolegliwości związane z grypą czy przeziębieniem można łagodzić poprzez rozgrzewanie mięśni, na przykład za pomocą gorącej kąpieli, maści rozgrzewających i przeciwzapalnych środków farmakologicznych stosowanych przy tych schorzeniach.

Polineuropatia

To symetryczne uszkodzenie wielu nerwów, które może objawiać się bólem w obrębie kończyn. Do zniszczeń dochodzi w wyniku degeneracji komórki nerwowej lub demielinizacji, czyli zaniku osłonki ochronnej wokół komórki. Przyczyn polineuropatii jest wiele, ale najczęściej dochodzi do niej w wyniku przebycia chorób zakaźnych, cukrzycy, nadużywania alkoholu czy w przebiegu chorób immunologicznych. Polineuropatia powoduje drętwienie, mrowienie, a nawet przeczulicę, czyli nadwrażliwość na bodźce bólowe.

Naderwanie mięśni

Bóle ud czy łydek w nocy mogą być spowodowane naciągnięciem, a nawet naderwaniem mięśni. W takim przypadku ból jest gwałtowny, silny i ostry. Uda mogą boleć także z powodu rwy kulszowej, która pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Dolegliwość ta może objawiać się bólem w różnych częściach kończyn dolnych.

Bóle napięciowe związane ze stresem

Silny, długotrwały stres, którego doświadczamy, ma wpływ na funkcjonowanie całego ciała, w tym nóg. Lęk i napady paniki powodują wzrost napięcia spoczynkowego mięśni. Zaczynają się one szybciej kurczyć i napinać, natomiast znacznie trudniej się rozluźniają. Chroniczny stres sprawia, że mięśnie są cały czas aktywne, co chory odczuwa jako ból i dyskomfort, który może nasilać się po całym dniu.

Źródło: mp.pl, znanylekarz.pl, rodzice.pl

Logo radiozet Dzieje się