Zamknij

Ból kości ogonowej: przyczyny, leczenie. Dlaczego boli kość ogonowa?

31.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:08

Kość ogonowa przypomina o całym procesie ewolucji. To pozostałość po ogonie, którego nie mają już ludzie, ale mają inne ssaki właśnie w tym miejscu. Kość ogonowa to kilka zrośniętych kręgów. Znajduje się na samym dole pleców. Jej ból jest najczęściej spowodowany urazem, ale może mieć inne przyczyny, Sprawdź, dlaczego boli kość ogonowa.

Ból kości ogonowej
fot. Shutterstock

Kość ogonowa, czyli kość guziczna, to końcowy odcinek kręgosłupa człowieka. Kość ogonowa złożona jest z kilku (zazwyczaj czterech-pięciu) zrośniętych ze sobą kręgów ogonowych (guzicznych). Kość ogonowa jest pozostałością po ogonie u ludzi, który został utracony w trakcie ewolucji. Kość guziczna występuje u ludzi w miejscu, w którym inne ssaki mają ogon.

Ból kości ogonowej: przyczyny

Ból kości guzicznej jest częstą przypadłością osób w każdym wieku. Może pojawiać się w różnych sytuacjach, nawet po długotrwałym siedzeniu w nieodpowiedniej pozycji, bo powoduje to podrażnienie i przeciążenie tkanek miękkich, zwłaszcza mięśni i więzadeł oraz zmiany strukturalno-zwyrodnieniowe kości.

Jeśli ból nie jest silny i szybko mija, to prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Natomiast, jeśli ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nasila się lub utrzymuje przez dłuższy czas, należy zgłosić się na badanie do lekarza.

Ból kości ogonowej jest najczęściej powodowany urazem - upadkiem i złamaniem lub pęknięciem jej wierzchołka, lub stłuczeniem okolicy ogonowej.

Przyczyną bólu kości ogonowej może być również nerwoból splotu nerwowego krzyżowo-guzicznego (neuralgia), czyli podrażnienie nerwów rdzeniowych. To ból ostry, rwący, napadowy.

Przyczyną bóli kości ogonowej mogą być także torbiele kości guzicznej, które lokalizują się wzdłuż nerwów lędźwiowych lub krzyżowych, guzy, nowotwory kości. Towarzyszy im ból krzyża i pośladków podczas siedzenia oraz drętwienie nóg. 

Co ciekawe, ból kości ogonowej nie musi mieć z nią bezpośredniego związku. Ból tej okolicy towarzyszy zaawansowanycm hemoroidom lub endometriozie, a także schorzeniom dolnego odcinka kręgosłupa.

Ból kości ogonowej może być również powodowany przez uporczywe zaparcia i wady postawy.

Ból kości ogonowej to częsta dolegliwość u kobiet ciężarnych i po porodzie. Ból występuje z powodu ucisku na dolny odcinek kręgosłupa przez powiększającą się macicę.

Ból kości ogonowej: leczenie

Upadek na kość ogonową, który skutkuje bólem, powinien być skonsultowany z lekarzem ortopedą. Warto wykonać badanie RTG, by dowiedzieć się, czy kość nie jest złamana.

Potwierdzenie schorzeń kręgosłupa, nowotworów lub nerwobóli również wymaga przeprowadzenia badań obrazowych, najczęściej jest to rezonans i tomograf kości ogonowej.

W leczeniu dolegliwości kości ogonowej stosuje się leki przeciwbólowe, zimne okłady, masaże lecznicze, zabiegi z wykorzystaniem ciepła. Metoda leczenia uzależniona jest od przyczyny bólu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.