Obserwuj w Google News

Ból karku po przebudzeniu – jak łagodzić tę dolegliwość?

3 min. czytania
Aktualizacja 11.01.2022
24.02.2020 16:19
Zareaguj Reakcja

Silny ból w karku tuż po przebudzeniu, problemy z przekręceniem głowy – prawie każdy z nas miał kiedyś taką dolegliwość. Jakie są przyczyny takiego stanu i jak można złagodzić dolegliwości bólowe? 

Ból karku po przebudzeniu
fot. Shutterstock

Silny ból karku tuż po przebudzeniu może być wynikiem mocnego napięcia mięśni z powodu utrzymywania karku w jednej niewygodnej pozycji. Takiej dolegliwości sprzyja, m.in. spanie na kilku poduszkach, czytanie książek w łóżku w pozycji półleżącej, ale również spędzanie większości dnia w jednej wymuszonej pozycji lub przewlekły, silny stres, powodujący mimowolne skurcze i napięcie mięśni.

Jeśli taka dolegliwość pojawia się bardzo rzadko i jest wynikiem wymienionych powyżej przyczyn, nie należy wpadać w panikę. Po prostu musimy postarać się zmienić swoje nawyki, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tego typu problemów. Gorzej, jeśli problem nawraca często. Wtedy wizyta u lekarza lub u fizjoterapeuty jest konieczna. Silny ból karku może być wynikiem stanów zwyrodnieniowych w okolicach karku, szyi czy barków i może prowadzić do przewlekłego bólu.

Silny ból karku tuż po przebudzeniu – jak złagodzić dolegliwości?

Ból karku, który pojawia się tuż przebudzeniu, można złagodzić na kilka sposobów. Wśród nich można wymienić:

  • Ciepły prysznic – ciepła woda pomaga w zmniejszeniu napięcia mięśni i tym samym w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz sztywności i brak ruchomości karku. Skieruj strumień wody punktowo w miejsce, w którym odczuwasz ból. Powinien stopniowo ustępować.
  • Poranne rozciąganie – spróbuj wykonać ćwiczenia rozciągające kark i szyję jeszcze w łóżku. Takie ćwiczenia pozwalają aktywować mięśnie karku i szyi oraz zmniejszyć ich napięcie. Ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie, jednak zaleca się konsultację z fizjoterapeutą, by sprawdzić, który zakres ruchy będzie w naszym przypadku najbezpieczniejszy.

Przewlekły ból karku tuż po przebudzeniu – co robić przy nawrotach tej dolegliwości?

Częste nawroty dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza ortopedy, który zleci odpowiednie badania, mające na celu sprawdzenie, czy ból nie jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych. W łagodzeniu tego typu dolegliwości mogą pomóc:

  • Masaże – poprawie krążenie krwi, eliminuje napięcie mięśni, a w konsekwencji zmniejsza ból i sztywność karku.
  • Farmakologia – pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych mogą być leki przeciwbólowe i rozkurczające. Trzeba je jednak przyjmować po konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one stłumić ból, ale nie wyleczą przyczyny problemu. Dobór leków uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i rodzaju dolegliwości.
  • Terapia rezonansem magnetycznym MBST – to innowacyjna metoda pozwalająca na bezinwazyjne leczenie dolegliwości bólowych. Zabieg jest bardzo prosty i komfortowy dla pacjenta – wymaga się jedynie ustawienia w odpowiedniej pozycji na czas zabiegu oraz przestrzegania zalecenia przyjmowania co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Terapia rezonansem magnetycznym MBST® wpływa na napięte mięśnie i wyzwala procesy regeneracji, tym samym minimalizując ból.

Silny ból karku tuż po przebudzeniu – jak go unikać?

Istnieją sposoby, które mogą zmniejszać częstotliwość pojawiania się tego typu dolegliwości. Przede wszystkim należy zmienić nawyki związane ze snem. Powinniśmy spać  w miarę płasko – unikajmy spania na wysokich poduszkach (lub kilka naraz poduszkach), aby nasze mięśnie nie odczuwały permanentnego napięcia.  Poza tym powinniśmy regularnie ćwiczyć – wystarczy półgodzinny spacer czy rekreacyjna jazda na rowerze. Aktywność fizyczna pomoże usprawnić przepływ krwi w mięśniach, a tym samym rozluźnić je i regulować ich pracę.

Źródło: mbst-terapia.pl/ Karolina Hertman, fizjoterapeutka