Zamknij

Ból głowy w czasie upału. Skąd się bierze? Jak się go pozbyć?

30.06.2022
Aktualizacja: 30.06.2022 16:55

Bóle głowy występujące w czasie upałów są związane z wysoką temperaturą, ale nie tylko. Na występowanie bólów głowy ma wpływ nasze postępowanie, styl życia, a także niektóre choroby. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę. Co powinno zaniepokoić?

Ból głowy w upale
fot. Shutterstock
  1. Ból głowy w czasie upałów. Skąd się bierze?
  2. Ból głowy w czasie upałów. Jak się go pozbyć?

W czasie upalnych dni często występują bóle głowy. Ich przyczyną zwykle nie jest sam upał, ale czynniki, które są wyzwalane przez wysoką temperaturę. Choć bóle występujące sporadycznie nie są niczym nadzwyczajnym, to regularne, częste i silne bóle głowy w czasie upałów powinny niepokoić - zwłaszcza gdy towarzyszą im dodatkowe objawy.

Ból głowy w czasie upałów. Skąd się bierze?

Częstą przyczyną bólów głowy w czasie upałów jest odwodnienie. Wszystko dlatego, że brak płynów prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia krwi. Inną częstą przyczyną jest przegrzanie organizmu i nadmierny wysiłek fizyczny w gorącej temperaturze. Skoki temperatury również mają wpływ na skoki ciśnienia krwi. Gdy mózg nie otrzymuje odpowiedniego przepływu krwi, to nie może prawidłowo funkcjonować i wtedy pojawiają się bóle głowy.

Na bóle głowy w czasie upałów uskarżają się też alergicy. W upalne, bezwietrzne dni w powietrzu unoszą się pyłki, które wywołują silne objawy alergii, w tym kichanie, zaczerwienie oczu i bóle głowy. 

W upalne dni zwiększa się też ryzyko napadów migreny. 

Zgłoś się do lekarza, jeśli odczuwasz częste i silne bóle głowy, a także, jeśli oprócz bólu głowy masz inne objawy, takie jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, osłabienie, uczucie dezorientacji. 

Ból głowy w czasie upałów. Jak się go pozbyć?

W czasie upałów, jeśli to możliwe, należy unikać przebywania na powietrzu w pełnym słońcu. Należy ograniczyć czas ćwiczeń, odpoczynku, czy spacerów i chronić się w zacienionych miejscach. Podstawą jest też odpowiednie nawodnienie. W upalne dni trzeba pić niemal przez cały czas (najlepiej mieć przy sobie butelkę wody), ponieważ w gorących temperaturach mocniej się pocimy, co powoduje nie tylko utratę płynów, ale także utratę sodu i innych cennych składników, co może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Z tego powodu warto napoje elektrolitowe (np. takie dla sportowców), wodę z odrobiną soli, sok pomidorowy, a w ekstremalnych przypadkach mieszankę elektrolitów rozpuszczoną w wodzie. Należy unikać spożywania alkoholu i kawy (napojów z kofeiną), ponieważ mogą one zaostrzać ból głowy.

Ulgę od bólu głowy przyniesie też głodny prysznic i/lub okład z mokrego ręcznika położony na czoło i kark.

Na ból głowy pomoże też tabletka leku przeciwbólowego. Warto jednak pamiętać, by nie nadużywać tego typu środków i ściśle przestrzegać zasad dawkowania opisanych w ulotce dołączonej do opakowania produktu.

Alergicy powinni unikać spacerowania w ciągu dnia, najlepsze na spacery są wieczory, szczególnie po deszczu. Pomieszczenia najlepiej wietrzyć w nocy. Objawy alergii można łagodzić, zażywając tabletkę leku przeciwhistaminowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com