Obserwuj w Google News

Ból głowy przed okresem. Przyczyny, leczenie migreny miesiączkowej

2 min. czytania
Aktualizacja 25.11.2020
24.11.2020 20:00
Zareaguj Reakcja

Ból głowy przed okresem towarzyszy bardzo wielu kobietom. Menstruacja jest też jednym z istotniejszych czynników ryzyka występowania migreny bez aury. Ogólnie przez cały okres reprodukcyjny u kobiet miesiączkujących bóle głowy, w tym bóle migrenowe są istotnym problemem pogarszającym jakość życia przez okresem. Dlatego przed miesiączką boli głowa?

Ból głowy przed miesiączką
fot. Shutterstock

Migrena często pojawia się u kobiet w okresie dojrzewania. Pierwszy napad migreny pojawia się nawet w 20-30 proc. przypadków, w tym samym roku, co pierwsza miesiączka

Nie tylko migrena, sam ból głowy jest dla wielu kobiet nierozłącznym składnikiem tzw. PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Głowa boli najczęściej tuż przed miesiączką i w pierwszym dniu menstruacji. 

Ból głowy przed i w trakcie miesiączki

U ponad połowy kobiet chorujących na migrenę obserwuje się związek migreny z menstruacją. Taki typ migreny nazywa się migreną miesiączkową.  

Ryzyko wystąpienia migreny bez aury, a także ryzyko występowania bólu głowy wzrasta w czasie 5-dniowewgo okresu okołomiesiaczkowego, czyli 2 dni przed początkiem miesiączki i 3 pierwszych dni menstruacji. Ryzyko wystąpienia migreny podwaja się w czasie pierwszego dnia menstruacji i w ciągu następnych dwóch dni. 

Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy rozróżnia dwa typy migreny menstruacyjnej:

  1. Migrena bez aury związana z menstruacją, która występuje regularnie w okresie okołomiesiączkowym z dodatkowymi napadami migreny z aurą lub bez w innych fazach cyklu.
  2. Czysta migrena menstruacyjna, która jest migreną bez aury i występuje tylko w okresie okołomiesiączkowym.

Przyczyny bólu głowy i migreny miesiączkowej

Migrena menstruacyjna i silne bóle głowy przed/w trakcie miesiączki związane są z naturalnym spadkiem poziomu estrogenów, który występuje tuż przed okresem. Uwalnianie prostaglandyn towarzyszące bolesnym miesiączkom mogą także mieć znaczenie w wywoływaniu migreny menstruacyjnej. 

Diagnozowanie migreny miesiączkowej

Aby potwierdzić migrenę miesiączkową, napady migreny występujące dwa dni przed miesiączki i/lub przez trzy dni menstruacji, muszą być obserwowane w ciągu ostatnich dwóch lub trzech cyklów menstruacyjnych. Musi być też potwierdzony związek występowania migreny z menstruacją - większy niż w przypadku migren samoistnych.

W uproszczeniu: aby zdiagnozować migrenę miesiączkową, trzeba mieć pewność, że nie jest to przypadek. Należy zatem potwierdzić, że migreny występują w okresie okołomiesiaczkowym. W tym celu można przez kilka cykli prowadzić dzienniczek i zapisywać dodatkowe objawy.

Leczenie migreny menstruacyjnej

Leczenie migreny miesiączkowej może opierać się na lekach przeciwbólowych lub stosowaniu terapii hormonalnej, w tym leków antykoncepcyjnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: International Association for the Study of Pain,