Zamknij

Czy ból głowy może być objawem infekcji wywołanej przez koronawirusa?

08.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 23:44

Ból głowy towarzyszy wielu infekcjom, w tym wirusowym. Czy pojawienie się tego objawu może świadczyć o infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2? Odpowiadamy.

Ból głowy a koronawirus
fot. Shutterstock

Infekcja wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, czyli COVID-19, może przebiegać bezobjawowo, choć o wiele częściej daje jednak objawy. Do tych najczęstszych należą: gorączka, zmęczenie, suchy kaszel. Jednak na liście pojawia się jeszcze kilka innych ważnych symptomów. Czy ból głowy może również świadczyć o tej chorobie?

objawy koronawirusa
fot.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ból głowy może być objawem choroby wywołanej przez koronawirusa, ale raczej stosunkowo rzadkim. Tylko jedna na dziesięć osób zgłaszała tę dolegliwość swojemu lekarzowi.

Lekarze jednak nie mają pewności, czy ten symptom jest objawem samej choroby, czy też raczej pojawił się w konsekwencji stresu, lęku, skoku ciśnienia wywołanego przez chorobę lub strachu przed nią. Ból głowy może być też związany z dolegliwościami, na które cierpi dana osoba. Może go na przykład wywoływać dmuchanie nosa, ciągły kaszel, zapchane zatoki. Jego przyczyną może być również brak prawidłowego nawodnienia organizmu czy brak snu.

Z tego powodu lekarze uspokajają: jeśli nie masz innych niepokojących objawów, to jest mało prawdopodobne, aby ból głowy był objawem koronawirusa. Jeśli jednak jest on silny i utrzymuje się mimo przyjęcia leków przeciwbólowych, skontaktuj się natychmiast z lekarzem. Ta dolegliwość może być objawem innych, również niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń, np. dotyczących ucha wewnętrznego czy mózgu. Ból głowy poza tym pojawia się o wiele częściej w przypadku grypy sezonowej.

loader

Źródło: WHO