Oceń
Białko w moczu można wykryć podczas ogólnego badania próbki moczu. U człowieka zdrowego, w prawidłowo oddanej do badania próbce moczu, czyli ze środkowego strumienia, nie stwierdza się obecności białka.
Stosowane najczęściej do badania moczu paski zanurzeniowe wykrywają białko w moczu (przede wszystkim albuminy) przy stężeniu 20 mg/dl. Znacznie bardziej czuła jest metoda wykorzystująca reakcję z kwasem trójchlorooctowym pozwalająca na wykrycie 10 mg białka w 100 ml moczu.
Białko w moczu: przyczyny
Wykrycie białka w moczu zawsze wymaga wyjaśnienia, bo może to świadczyć o chorobie nerek.
Niewielki białkomocz może pojawić się bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym oraz w stanach gorączkowych (białkomocz fizjologiczny). Dlatego badania moczu, w których stwierdzono obecność białka w stężeniu 15 mg/dl powtarza się, ponieważ zawartość białka w moczu jest na granicy wykrywalności. Jeżeli w kolejnym badaniu moczu potwierdzi się obecność białka, to należy z takim wynikiem zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza prowadzącego, który zlecił badanie i ustalić sposób dalszego postępowania.
Najczęstsze przyczyny białkomoczu to:
- choroby nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek, cukrzycowa choroba nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, neuropatia toczniowa, skrobiawica, polekowe uszkodzenie nerek, nefropatia nadciśnieniowa, stan przedrzucawkowy i rzucawka),
- choroby dróg moczowych (zakażenie układu moczowego, zapalenie gruczołu krokowego),
- choroby układu krążenia (niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żył nerkowych),
- choroby krwi (gammapatia monoklonalna, np. szpiczak),
- gorączka lub ciężki wysiłek fizyczny u osoby bez choroby nerek.
Wyróżnia się kilka rodzajów białkomoczu:
- Białkomocz przednerkowy: przyczyną jest przechodzenie dużej ilości białek występujących w osoczu do moczu, co może prowadzić do uszkodzenia nerek.
- Białkomocz nerkowy: dochodzi do strukturalnego oraz czynnościowego uszkodzenia cewek nerkowych, a także kłębuszków.
- Białkomocz pozanerkowy: przyczyną są przeważnie stany zapalne dróg moczowych. Dochodzi do wydzielania białka przez cewki dalsze.
Białko w moczu: objawy
Sam białkomocz zwykle nie powoduje objawów, czasami mogą wystąpić zmiany na skórze, obrzęki, a w bardzo zaawansowanych przypadkach może rozwinąć się wodobrzusze. Białko w moczu wykrywa się podczas badań laboratoryjnych.
Na białkomocz mogą wskazywać: pienienie się moczu po oddaniu do muszli klozetowej, skąpomocz, czyli zmniejszone oddawanie moczu w ciągu doby.
Białko w moczu: leczenie
Leczenie białkomoczu zależy od jego przyczyny. Leczy się chorobę podstawową, na przykład chorobę nerek. Jeśli leczenie jest skuteczne, to zwykle białkomocz ustępuje samoistnie.
Oceń artykuł